Menü Kapat

Volkswagen immobilizer arızası ve çözümü

Volkswagen immobilizer anahtar

Volkswagen Jetta sahibi olan Özhan beyin yaşadığı sıkıntıyı tarafıma aktaran maille başlıyayım.

Merhaba Murat bey. 
Araçım 2008 jetta yaklaşık 3 yıldan beri bende özellikle sıcak havalarda ekrandaki yazı SAFE yazıyor araç çalışmıyor. Bu konu hakkında başka ustalara ve maslak doğuşa tanıdık vasıtası ile baktırdım Almanya dan iki 2⃣ adet sıfır anahtar getirdiler yeniden tanımladılar. Sorun giderildi çalışıyor dediler. Aradan bir hafta geçmeden yine aynı safe arızasını verdi tekrar tekrar geri götürdüm servise beyni değişmesi gerektiğini söylediler ve iyi bir rakam çıkardılar. Başka sizin gibi bu işi yapan dış servislere baktırdım klasik cevaplar herkes para istiyor ama çözüm yok bende böyle SAFE yazısı çıktığı zaman kontağı 15/30 açık bırakıp SAFE yazısı gidiyor ve çalışıyor ama acil işlerimde kullanamıyorum yorumlarınızı okudum ve çözüm yolları bulmuşsunuz bana da bu konu hakkında yardımcı olur musunuz. Bu konu maliyet olarak ne kadara mal olur. 
Bilgi ve desteğinize lütfen. 

Cevaben kendisine;

Özhan öncelikle geçmiş olsun bence yetkili servise gidip boşuna Volkswagen Jetta anahtar ve yedek uzaktan kumanda sipariş etmişsiniz, Çünkü örneğin bizde sıfır maliyetle hangi marka veya model olursa olsun fark gözetmeksizin müşterimize ait olan oto anahtarı kontrol edilir ve evet sizin uzaktan kumandanız arızalı veya aracınızda bir sorun var. Peki Safe uyarısı veya Safe hatası neden araçların ekranında belirir onuda kısmen dilimin döndüğünce sizlere anlatayım. 

 • Eğer otomobil bir kuaför temizliğine girdiyse
 • İşi bilmeyen insanlar tarafından motoru tazyikli su ile yıkandıysa
 • Diğer bir husus parçaların görevini yerine getirmemesi ( hangi parçalar diyeceksiniz) genelde kontak üzerinde bulunan immobilizer anahtar anteni diye tabir ettiğimiz çip bilgilerini okuyup motor beynine gönderin ilk önemli parça.
 • Araba km göstergesindeki rutubet, nem veya devrelerin soğuk lehim olması yani elektronik devrenin akımları rahat geçirmemesi
 • Motor beyni soketleri sıvı teması almış oksit yapmışsa yine immobilizer hatası veya uyarısı (SAFE) alırsınız. 
Volkswagen immobilizer anahtar
Volkswagen araçlarda immobilizer çipi

Çözüm: Araç arıza tespit cihazı ile bu hatayı verdiği zaman nerelerde hangi parçalarda sıkıntı gösteriyor problemi orda aramak gerekiyor. Öncelikle yukarıda söylediğim gibi kontak anteni, gösterge ve motor beyni zaten araba bu üç parça üzerinden uyarılıp çalışır. Aracın km göstergesini sökülecek sizin aracınıza ait olan Volkswagen Jetta anahtar ile masa üstü test kiti sayesinde testler yapılacak eğer masa üstü test kitinde immobilizer arızası ( SAFE ) uyarısı alırsak direk göstergeye müdahale edeceğiz. 2 iş günü bunu denedik gösterge oto anahtarı arasında bir problem görünmedi o zaman kontak anteni ek olarak test kitine ilave edilip bu şekilde denenecek ve son olarak motor beyni kontrolü genelde bu parça arıza yapmaz lakin yinede kontrol edeceğimiz için mecburen onuda test cihazımız üzerine entegre edip son deneyi gerçekleştirdikten hemen sonra bu toplamda parça ( Km saati yani gösterge, kontak anteni, motor beyni ve oto anahtarı )  üzerinde arızalı varda nokta atışı yaparak sorun çözüme kavuşur hala devam ediyorsa o zaman arabanın bütün elektrik ve elektronik tehsisatı iyi bir usta tarafından gözden geçirilecek. 

Bir sonraki konumda sizlere sadece Volkswagen grubu değilde dünden bugüne kronikleşmiş bazı araçların uzaktan kumandalı anahtar yapısını ve elektronik motor kilidi yani hırsızlık önleyici immobilizer arızasını, hatasını, uyarısını ve çözüm yollarını anlatacağım.

Not: Yukarıda detaylı bir şekilde bahsettiğimiz aracın göstergesinde Safe uyarısı kimine göre Safe hatası herhangi bir Audi`de Seat grubunda hatta Skoda modellerinde de meydana gelebilmektedir yapısal olarak birbirlerinden çok farkı bulunmadığından başınıza gelebilir bilginize sunar huzurlarınızdan ayrılırım.

Gerekli gördüğünüzde kaynak göstererek makalemi paylaşın belki birine faydalı olur.

3 Comments

 1. Halil karatopak

  Aracım passat 2006 benzin aldıktan sonra calısmadı calısıo iki saniye sonra stop edio imbolizer active yazıo ekranda petrolde kaldım aracımı nasıl calıstırırım sorun nerde yardımcı olursanız sevinirim

 2. Halil

  Selamlar aracım 2006 passat panel calısmıyordu bu gün elektrikci soktu taktı yaptı bi parça degistirdi bu sefer ekranda imbolizer actıve yazısı cıkıo kimde save yazısı cıkıo aracım sorunsuz calısıo ama o yazı kaybolmuo panelci imbolizer iptal olmus dedi napmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

 3. Halil

  Selamlar aracım 2006 passat panel calısmıyordu bu gün elektrikci soktu taktı yaptı bi parça degistirdi bu sefer ekranda imbolizer actıve yazısı cıkıo kimde save yazısı cıkıo aracım sorunsuz calısıo ama o yazı kaybolmuo panelci imbolizer iptal olmus dedi napmam lazım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir