Menü Kapat

Ford Araçlarda Mykey Sistemi

ford mykey sorunu

Ford, MyKey sistemini 2009 yılında tanıttı. Sistem, ilk olarak Amerika’daki Ford modellerinde kullanılmaya başladı. Daha sonra diğer modellere yayıldı. Bu sistem sayesinde aileler, çocuklarına ya da bir başkasına aracı vermek istediğinde hız limiti ya da ses limiti belirleyebiliyor. Ford modellerinde karşılaştığımız MyKey sistemi, uydu radyo istasyonlarını etkileyebiliyor. Örneğin; sürücü emniyet kemeri takmazsa radyonun sesini kapatıyor. Bunlara ek olarak çekiş kontrol sistemi gibi güvenlik özelliklerinin kapatılmasını da engelleyen ödüllü MyKey sistemi, bu tür özellikleri kapatıp açan bir yazılım sistemidir.

MyKey Sistemi Nedir?

Peki, MyKey sistemi nedir, MyKey sistemi nasıl çalışır? Bu sistem, ilk olarak Taurus ve Explorer modellerinde kullanıldı. Bu sistem sayesinde aileler, örneğin yeni ehliyet almış ya da nispeten acemi olan çocukları için araçlarına hız limiti koyabiliyorlar. Sistem, saatte 104, 112, 120 ve 128 hız olarak dört farklı seçenek ile hız limiti koyabiliyor. MyKey, uydu radyo istasyonlarını engelleyebiliyor. Sürücü emniyet kemeri takmazsa radyo sesini kısıyor. Yani emniyet kemeri takmazsanız müzik sistemi çalışmıyor. Ayrıca, elektronik bilgi sistemi, yakıt tükenmeden önce uyarı vererek yolda kalmayı önlüyor.

ford mykey sorunu
Ford araçlarda mykey sorunu

MyKey Sisteminde Hız Sınırı Sorunu

Ford, aileleri ve özellikle de yeni sürücüleri koruyan bir sistem geliştirdi. Böylece aileler arabanın anahtarını çocuklarına daha rahat verebiliyor. Ancak sistemde sorunlar da ortaya çıkabiliyor. Örnek bir olay anlatalım; Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinden zabıta memuru bir müşterimizin 2015 model Ford Fiesta aracı var. Aracın orijinal anahtarı kaybolmuş. Müşterimiz uzun süre yedek anahtar ile aracı kullanmış. Fakat bu süre içinde aracın hız sınırı olduğunu fark ediyor. Yetkili servise durumu sormuş. Yetkili servisteki personel, yedek bir anahtar yoksa herhangi bir işlem yapamayacaklarını belirtmiş. Yani MyKey sistemini kapatmak veya hız sınırını devre dışı bırakmak için sistem hangisi anahtar ile kurulmuşsa o anahtar ile devre dışı kalabiliyor. Bunun üzerine müşterimiz tek marş ile İstanbul İstinye’deki iş yerimize geldi. Peki, MyKey sistemi nasıl devre dışı bırakılır?

MyKey Sistemini Devre Dışı Bırakma

For MyKey sistemini devre dışı bırakmak için oto anahtar uzmanlarından destek almak gerekiyor. Bunun için 2015 model Ford Fiesta yedek anahtar programlama işlemi yaptık. Kayıp olan uzaktan kumandalı orijinal anahtar yerine aynı kodu içeren yeni bir orijinal anahtar programladık. Ardından anahtar sistemi hafızasından immobilizer sistemi yeniden programladık. Yani burada aracın anahtar sistemini online olarak güncellemiş olduk ve müşterimize aracını teslim ettik. Müşterimiz dönüşte aracını test etmiş ve bizi arayarak durumu anlattı. My Key sistemindeki hız sınırı devre dışı kalmış ve aracını istediği gibi kullanmış.

Buradaki mantık şu; kaybolan uzaktan kumandalı orijinal anahtar sistemden silindi ve bu anahtarın kodunu içeren yeni bir anahtar kopyalama yapıldı. Aracın ne kontağını ne de anahtar sistemini sökmedik. MyKey sistemine müdahale etmedik. Hız sınırı ile ilgili herhangi bir işlem yapmadık. Sadece kaybolan orijinal anahtarın özelliklerini taşıyan yeni bir anahtarı sisteme tanımladık. Böylece MyKey sisteminin kurulduğu anahtar tekrar devreye girmiş oldu. Böylece sistem kontrol edilebilir hale geldi.

MyKey sistemi ile aracınızın bazı özelliklerini sınırlayabilirsiniz; daha güvenli hale getirebilirsiniz. Ancak bu sistemde anahtar ile bağlantılı bir sorun ortaya çıkarsa 7/24 bizi arayabilirsiniz. MyKey sistemi anahtar sorunları için her türlü desteği veriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir