Menü Kapat

fiat doblo anahtar tamiri

2018 yılının son günü ve son konusu olarak Fiat Doblo anahtar arızası ve tamiri hakkında bilgiler verip bu sorun nasıl meydana gelir ve çözüm yolları nelerdir sizleri sıkmadan anlatıp konumu sonlandıracağım.

Üretim yılından bu zamana kadar iki farklı kasada üretilen Doblo modelleri eski kasa ve yeni kasa olarak adlandırılır. 2005 ve 2012 yılları arasında standart kasa 2012 ila 2018 yıllarında üretilen makyajlı kasasıyla ülkemizde satışa sunulmuştur.

Fiat Doblo immobilizer anahtar arızası öyle kolay kolay meydana gelmez aracın motor kısmının bol suyla yıkanması ve elektrik tehsisatının gereksiz kurcalanması ile Fiat Doblo anahtar içindeki immobilizer çipi kaybolmalı veya yüksekten düşme sonucu zarar görmelidir. Net bir şekilde anlattığım bu hata eski kasa doblolar içindir çip eski tek butonlu mavi veya siyah olarak üretilen uzaktan kumandalı doblo anahtar için geçerlidir.

Yeni kasa Fiat Doblo Anahtar tamamen farklıdır içi açıldığında sanki immobilizer çip yokmuş gibi düşünürsünüz çoğu tamircilerde böyle söylüyor zaten. Halbuki zarar gören Fiat Doblo uzaktan kumandalı anahtar ve meydana gelen immobilizer arızası uzaktan kumandanın sıvı teması alması veya daha güzel örnekleyecek olursak kapı zilinin çalışmadığı bir evin balkonundan aşağı atılan Fiat Doblo uzaktan kumandalı yedek anahtar artık arabayı çalıştırmayacak göstergede “ASMA KİLİT İŞARETİ ” yani ( immobiblizer devrede ) çıkacaktır.

Peki en kolay çözüm yolu nedir diye soracak olursanız. Şimdi senelerce sorunsuz sıkıntısız kullanılan bu araba durduk yere pat diye immobilizer anahtar arızası vermez yukarıda bahsettiğim konular müstesnadır. Hemen en yakın araba anahtarı işiyle uğraşan birine gidin Fiat Doblo anahtar arızalımı makineye koyup bir baksın aracı götürmeden anlayabilir eğer böyle bir imkanınız yoksa bizleri arayın size yardımcı olalım. Baktınız arızalı fakat ustaya güvenmediniz o zaman ürünü bize kargo edererk göndermelisiniz. Kontrol ettiniz fiat doblo kontak anahtar problemli değil lakin araba çalışmıyor deyim yerinde ise hemen kenar mahalleden bir elektrikçi çağırıp arabaya dalmayın zaten çalıştıramayacak bunun sorunu beyinde deyip servis ücretini alıp gidecektir.

Diagnostik cihazı yani arac arıza tespit cihazı bulunan bir işletmeden destek alacak müdahaleyi nokta atışı yapacaksınız. Gereksiz pil değiştirmeyin fiat doblo kontak anahtar pili 2032 lakin immobilizer sisteminin pille bir bağlantısı yok onun görevi sadece size kullanım kolaylağı sağlamaktır. Gerekli bilgilerimi verdiğimi düşünüyor fakat sizlerin kafasına takılan bazı sorular olduğunu hissederek birde soru cevap şeklinde devam edeyim yazımı sonlandırayım.

Fiat Doblo anahtar kodlama ?

Fiat doblo anahtar kodlama yukarıda bahsettiğim ve link vererek sizlerin ne işe yaradığını öğrenmesini istediğim diagnostik cihazı ile gerçekleşmektedir. Arabanın hiç bir parçası sökülüp takılmadan tamamen bilgisayar ve internet ortamında gerçekleşen 10 dakikalık bir işlemdir. Bu kodlama sayesinde aracın başında olmayan herhangi bir fiat doblo anahtar bir daha arabayı çalıştırmaz. Karantina dediğimiz bir işlemle sadece elinizdekilerle arabayı sürütebilirsiniz.

Fiat doblo anahtar çipi ?

Fiat Doblo anahtar çipi küçük bir cam tüp şeklindedir çatlar veya yere düşerse zarar görme ihtimali yüksektir lakin yeni kasa makyajlı doblolarda çip sistemi bulunmuyor bu immobilizer olmadığı anlamına gelmez burada yanlış anlaşılma olmasın yazılım şeklinde uzaktan kumanda devresinde çalışmaktadır. Yani özetle eski kasalarda cam tüp şeklinde yeni kasalarda yazılım halinde bulunuyor.

Fiat doblo anahtar kaybolursa

Fiat doblo anahtarı kaybolursa çok sorun olur mu eğer misafirlik veya herhangi bir sosyal alandaysanız zaman kaybınız olabilir. Bizi ararsanız kilitli vaziyette olsa dahi arabanın başına gelip immobilizer kodlama yapabilir sizlerin sıkıntısını çözebiliriz. Kendi başınıza arabayı çalıştırmanız söz konusu değildir bunu bilmeli gereksiz telefon trafiğine girmemenizi önemle rica ederim.

11 Comments

 1. Veysel Usluca

  Hayırlı geceler d 3 2010 Doblo bu gün kontak kumandası kapıyı kitlemedi bende anahtarla kitlendim geldiğimde arabanın sağ sol kapı camları inmiş kapılar kitli değildi bugün iki defa oldu araba kontala çalışıyor sorun kapılar teşekkür ederim kolay gelsin hayırlı işler

 2. ali pilavcı

  Selamunaleykum, 2003 model Fiat Doblo anahtar çipi küçük bir cam tüp şeklinde olan,bu çipin ID numarasını öğrenebilirmiyim…ID 48.. ID 13 Gibi bilgi verirseniz sevinirim,Teşekkür ederim

 3. Olgun bastan

  2006 model Doblo kumandalı anahtar bazen immobilizer arızası veriyor yedek anahtarla denediğinizde tekrar aynı arızayı veriyor kontak çeviriyor ama araç çalışmıyor belli bir müddet uğraştıktan sonra gene kumandalı anahtarla çalışıyor konu hakkında yardımcı olurmusunuz teşekkürler

 4. Erkan

  Günaydın 2010 model fiat doblo aracım sabah ları zor çalışıyor yani 6 yada yedi defa marşa bastıktan sonra çalışıyor sonrasında sanki sıcak motor her bastığım zaman hemen alıyor bazen ise sarı kilit resmi çıkıyor ondan sonra çalışmıyor daha sonra kontağı altı yedi sefer aç kapa yada kontağı çıkar tak gibi şeylerden sonra çalışıyor acaba sebep ne olabilir

 5. Musa

  Elimde yerine fabrikadan yedegi istenmis bir orjinal doblo anahtari var ve benimde suan 2018 model bir doblo aracim var bu elimdeki baska araca ait olan anahari kodlamayla benim kendi aracima tanimlama yapilabilirmi acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir