Menü Kapat

Kaskodan Anahtar Almak

Kaskodan anahtar almak

Kaskodan Yedek Anahtar Nasıl Alınır?

Yedek anahtarlar, araçlar için bir güvencedir. Orijinal anahtarın bozulması, kaybolması ya da aracı başka birkaç kişinin kullanması durumunda ihtiyaç duyduğumuz yedek anahtar, kasko ve sigorta işlemleri için de gereklidir. Aracın çalınması durumunda kaskodan ödeme alabilmek için sigorta şirketi yedek anahtar talep etmektedir. Bu sebeple her araçta mutlaka en az iki oto anahtarı bulunmalıdır.

Bu ve benzeri sebeplerle yedek anahtar sorunları yaşayan araç sahipleri, yedek anahtar kasko ilişkisi konusunda birçok soru soruyor. Araba anahtar uzmanlarının bu tür sorunlarda araç sahiplerini doğru yönlendirmesi gerekir. Peki, kaskodan yedek anahtar nasıl alınır? Yedek anahtar ile kasko arasında nasıl bir ilişki vardır? Yedek anahtar kaybolması durumunda neler yapılmalıdır? İşte cevapları…

Makalenin başında bir hatırlatma yapalım. İmmobilizer Oto Anahtar sektöründe yıllardır hizmet veriyoruz. Yedek anahtar ve kasko sorunu yaşayan müşterilerimiz için profesyonel destek sağlıyoruz. Bütün kasko şirketleriyle çalışıyoruz. Bu konuda herhangi bir talebiniz olduğunda 7/24 hizmet sağlıyoruz.

Yedek Anahtar Olmadan Kasko Yapılır Mı?

Yedek anahtar, her şeyden önce aracın güvenliğidir, sigortasıdır. Bazı sigorta şirketleri ve özellikle de acenteler, yedek anahtarı olmayan bir araca yedek anahtar yaptırmanın mantıksız olduğunu söylüyor. Araç sahibinin beyanı doğrultusunda kasko poliçesi düzenliyor. Üstelik “bir sorun yaşamazsınız merak etmeyin, bir sorunu çözeriz” diyerek, müşteri kazanmaya çalışıyorlar. Bu konuda net olarak şunu bilmek gerekiyor; sigorta acentesi temsilcisi bunları söyleyebilir; ama burada önemli olan sigorta sözleşmesinde ya da poliçede ne yazdığıdır.

Örneğin; poliçede, “aracın çalınması durumunda aracın rayiç bedeli kadar ödeme yapmak için araç sahibinden yedek anahtar ile birlikte iki anahtar talep edilir” gibi bir madde olduğunu düşünelim. Bu madde bulunan poliçe üzerinden araca kasko yaptırdığınızı varsayalım! Aracınız çalınsa sigorta şirketi merkezi araç sahibinden ilk olarak yedek anahtar isteyecektir.

Bu durumda “ama sigorta satış temsilcisi bana sorunu çözeriz demişti” demeniz bir fayda sağlamayacaktır. Ki bütün resmi işlemlerde ve özellikle de sorun hukuki boyuta taşınmışsa ilk olarak sözleşmeler ve poliçeler gibi yazılı belgeler dikkate alınacaktır. Bu sebeple kasko yaptırırken yedek anahtar ile ilgili madde olup olmadığına bakmak gerekiyor. Aksi durumda büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Aracın başına bir şey geldiğinde tutanağa “sahibi iki tane orijinal anahtar göstermeli” şeklinde eklettirmek gerekiyor.

Kasko Yedek Anahtar Ücretini Karşılar Mı?

Yedek anahtar kaybolduğunda ya da çalındığında kasko şirketine tutanak ile başvurursanız sigorta şirketi yedek anahtar ücretini karşılar. Bu konuda poliçede yedek anahtar ile ilgili bir madde bulunması önemlidir. Burada kaskoya ödenen tutar önemlidir. Kasko ücretleri, verilen hizmetlere göre değişkenlik gösterir. Kasko ve sigorta şirketlerinden fiyat alırken bunlara dikkat etmek gerekiyor. Mesela çok uygun fiyatlı bir kasko bulabilirsiniz; ama hizmetlerinde yedek anahtar ücreti ödeme yoktur, aracın çalınması durumunda herhangi bir ödeme yapmayabilir. Bunun gibi farklılıklar olabilir.

Kaza durumunda kaskonun size tahsis edeceği aracın cinsi ve aracın kaç gün araç sahibinde kalacağı gibi detaylar da poliçede yer alır. Bunlar kasko ücretlerini etkileyen hizmetlerdir. Çekici hizmeti ve anahtar sistemi ücreti gibi hizmetler yoksa, kasko ücreti daha uygun olabilir. Yani özetle; kasko yedek anahtar ücretini karşılar mı sorusuna şu cevabı vermek gerekir; “Evet, yedek anahtar ücreti kasko tarafından karşılanabilir. Ama bunun poliçede açıkça belirtilmesi gerekir. Ya da kasko hizmetleri dahilinde yedek anahtar başlığı da bulunmalıdır.

Kaybolan Araba Anahtarı Nasıl Bulunur?

Oto anahtarlarını kaybedince cep telefonları gibi sinyallerle yerinin tespit edilebildiği şeklinde bir algı vardır. İmmobilizer oto anahtar sisteminde çip, elektronik devreler ya da elektronik kart bulunur. Ama bu özellikler anahtar kaybolduğunda yerini tespit etmek üzere kullanılamaz. Çünkü oto anahtarı sinyali, aracın çevresi ile sınırlıdır, cep telefonları gibi baz istasyonlarından gelen sinyallerle çalışmazlar. Yani kayıp araba anahtarı nasıl bulunur diye sorduğunuzda şu cevabı verebiliriz; araba anahtarı sinyallerle bulunamaz. Bu sebeple nerede kaybettiğinizi düşünerek bulmanız ya da yeni bir anahtar yaptırmanız gerekecektir.

Yedek Anahtar İle Hasar Kaydı İlişkisi?

Kayıp yedek anahtar yerine yeni bir yedek anahtar yaptırmak istiyorsanız kaskodan sigorta poliçesindeki şartlara göre yeni bir yedek anahtar alabilirsiniz. Ancak bunun bazı olumsuz yönleri var. Mesela; yedek anahtarı kaybettiğinizde polise tutanak tutturmanız gerekir. Kaskoya bu tutanakla başvurabilirsiniz. Bunun üzerine kasko yeni yedek anahtar için işlemlere başlar; ama hasar kaydı açılması gerekir. Çünkü yetkili servise hasar kaydı ile başvurulması gereklidir.

Yetkili servisler yedek anahtarı çok fahiş fiyatlarla temin eder. Bu da hasar kaydı miktarını artırır. Örneğin; bir yedek anahtar için 2-3 bin TL ya da araca göre daha fazla hasar kaydı açılması gerekir. Bu durumda aracı satarken sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca, yetkili servise ödenen yedek anahtar ücretlerini sigorta şirketi karşılar yani araç sahibi bir ödeme yapmaz. Ama bu milli servettir ve bu ücret yetkili servislere geçer.

Bunun yerine yedek anahtarı polis tutanağı, kasko, hasar kaydı ve yetkili servis karmaşası ile uğraşmadan yaptırabilirsiniz. Üstelik kaskoda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için bize ulaşın, saatler içinde konumunuza gelerek yedek anahtarı aracınızın başında yapalım. Hem hasar kaydı açtırmanız gerekmez hem de çok uygun fiyatla yeni bir anahtarınız olur! Ancak tüm bunlarla birlikte yedek anahtar için kaskoyu tercih ederseniz bu konuda da size danışmanlık yapabiliriz.

Yedek Anahtar Hasarsızlık İndirimini Bozar Mı?

Başlıktaki soruya net olarak şu cevabı verebiliriz; kaskodan yedek anahtar almak hasarsızlık indirimini bozar! Eğer aracınızın sicili temizse, hiçbir kazaya karışmadıysa ve hasar kaydı yoksa, kaskonuzu bozdurmamanızı tavsiye ederiz. Bunun yerine hasarsızlık indirimini, aracın garantisini bozmadan yedek anahtar yapabiliriz.

Araba Anahtarı Kaybolursa Ne Yapılmalıdır?

Araba anahtarı, evinizin anahtarı gibidir. Kaybedilmemesi ümit edilir; ancak günlük yaşamda bir şekilde kaybedilebiliyor. Bu durumda ilk olarak polise başvurmak gerekir. Bir tutanak tutturup, sigorta acentesini arayıp bilgi vermelisiniz. Kaskoya durumu izah ederek, kayıt açtırmak gerekir. Bu konuda sigorta ve kaskonuzu güvenilir firmalardan yaptırmanızı öneririz. Ayrıca, poliçede kayıp anahtar ile ilgili madde olup olmadığını incelemelisiniz. Diğer bir yöntem de bizim gibi immobilizer anahtar uzmanlarından destek almanızdır.

  • Allianz kasko anahtar teminatı
  • Groupama kasko anahtar kaybı
  • Anadolu sigorta kasko anahtar kaybı
  • Sompo japan anahtar kaybı
  • Aksa sigorta anahtar kaybı hizmetleri için, kayıp ve çalıntı oto anahtarı durumunda yeni anahtar yapımı için her türlü desteği sağlıyoruz.

Ek olarak güzel bir kaynak buldum BURADAN alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Araç Yedek Anahtarının ne kadar önemli olduğuna da ŞURADA bir makale var okumanızı tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir