Menü Kapat

Araba Anahtarı Kaybolması veya Çalınması

Bu defa haberimiz araba kullanıcılarının önemsemeyip kafalarına dank başlarına edince; değerini anladıkları bir makale, haberimiz araba anahtarları kaybolur veya çalınırsa nasıl bir belaya bulaştığınızı anlatacağım.

Ticari arabalar, yeni model otomobiller ve motosikletler satın alınırken iki tane çalıştırmaya yetkilendirilmiş kontak anahtarı ile beraber verilir. Bazılarından sadece bir tanesini orjinal olarak kullanmaya devamederiz, öbürü de evimizde, ofisimizde bulunan bir kasa veya çekmecede her türlü kötü durumla karşı karşıya kaldığımız zaman alınıp müdahale etmek amacıyla saklanır Bazı markaların torpido gözünde saklandığını gerek yazılı gerekli görsel basından okuyup takip ettik lakin artık bu açığı kapattılar böyle bir şey yapılmıyor ancak siz yine de Alman grubu bir araba sahibiyseniz kontrol ediniz.

Birden fazla araba sahiplerinin yedek anahtarı mutlaka muhafaza edilmiş emanet veya değerli eşyaların arasında duruyordur ancak kimi araba kullanıcılarının üzülerek söylüyorum kayıptır veya alırken eski sahibi vermemiştir o şekilde kullanmaya devam ediyordur hiç bir zaman yedek anahtarı önemsememiştir.

” Ben hiç bir zaman anahtar kaybetmedim o yüzden çok rahatım!” direyerk başlayıp hayal kırıklığına uğradığımız düşüncelerimiz, oldukça yüksek baş ağrısı ve maddi hasarlar meydana getirebilmektedir.

Geçmiş günlerimizde immobilizer anahtar yazılımı bulunmayan uzaktan kumandalar sıradan bir anahtarcıdan, evimize, işyerimize veya herhangi küçük kasalarımıza yedek anahtar yaptırır gibi arabalarımıza çoğaltma ( kopyalama ) hizmetini isteyebiliyorduk. Günümüz teknolojisinde artık vazgeçilmez bir güvenlik yazılımı olan immobilizer, otomobillere standart paket olarak uygulanmaya başladıktan hemen sonra; durumlar bir hayli farklılık gösterdi ve kayıp ( nerede olduğu belli olmayan ) anahtarın yenisini kopyalatmak makineler yardımıyla teknolojiye ayak uyduran ticaret işletmeler ve yetkili servislerden gerçekleşmek zorunda kaldı.

İmmobilizer nedir ? Amaçları Nelerdir ?

Kısaca anlatayım otomobilin düz kontak ( yetkilendirilmemiş kişilerin müdahalesiyle marşa basmak ) veya yabancı bir cisimle anahtar alıştırma yöntemiyle çalıştırılıp yürütülmesinin önüne geçen elektronik motor kilit sistemi olup motor beynin içerisinde yazılım olarak bulunan hırsızlık önleme sistemidir. Oto anahtarı ile arabanın kontağının üzerinde bulunan okuyucu anten sayesinde ışık hızında veri alış verişinin onaylanmasıyla elektronik kilit sistemi açılır ve devre tamamlanıp onayladıktan sonra ve araba çalışır ancak bu durumu hissetmeniz mümkün değil değildir çünkü bekleme süresi yok kontağa yerleştirilen anahtar üzerindeki manyetik frekans arabaya ulaşır.

Bakınız; https://www.immobilizeranahtar.com/immobilizer-bozulursa-ne-olur/

Oto Anahtarınızı Kaybetmeyin veya Çaldırmayın Aksi Halde….

araba anahtarımızı nereye koyduğunuzu unuttunuz ve yedeğin zaten önceden olduğu belli değil ve acilen şehir dışına çıkmanız lazım nasıl bir duruma düştüğünüze siz bile şaşırdınız peki ne yapmalısınız ? Araba mahsur bir halde siz ona o size bakıyorsa başına güvenilir bir Oto Anahtarcısı çağıracaksınız eğer ulaşılamaz köylerde hatta yaylada kaldırsanız çekiciye yükleyip en yakın bir dükkana ulaşacaksınız.

Oto anahtarcısı ile kopyalama yöntemi:

Arabanın anahtarı kayıp olduğu ve çalışmadığı için öncelikle en yakın oto anahtarcısı arayıp, ücretini ödeyip, kilitli olan kapıları açtıracaksınız. Anahtarcı arabanıza uyumlu demir veya sarı madeninden üretilmiş bir oto anahtar çıkartarcak. Kontak ve kapı kilitlerinin içindeki şifrelere göre anahtar kesilecek. Şimdi kontağa ve kapılara uyumlu anahtarın sıradaki işçiliği otomobilin Immobilizer sistemi ile kodlanması. Arabanız sözünü ettiğim kodlamaya uyum sağlarsa problem yok ve başınızın ağrısı dinmiş çözüm bulmuşsunuzdur.

oto anahtar fiyatları ve çeşitleri
Ota anahtar fiyatları ve çeşitlerini inceleyin

Son çare yetkili servis olsun!

Arabanızı yetkili servise götürdünüz. Yetkili servis oto anahtarcısı ustalık yapmayacaktır “arabanın başında kestirmeden” problemi çözüp sonuç odaklı davranmaz. Çeşitli modeller için ülke dışından, arabanın fabrika üretim markası yetkililerince şase numarası sayesinde immobilizer bilgilerini sipariş eder ve sonra yurt dışından 30 gün içerisinde siparişle getirtilen oto anahtar buna göre programlanır.

Devamı var…

Yetkili servislerde çeşitli arabaların kayıp anahtarın sipariş ile getirilmesi işlemi; kontak, kapı kilitleri ve ayrıca bagaj kapağında bulunan tüm kilit ve anahtarların sökülüp yenisinin montajının yapılması demek oluyor. Detaylıca aktarmaya çalıştığımız bu işlemlerin içilik dahil fiyatları marka ve modele göre değişiklik gösterse dahi yinede 1000 lira ile 6.000 bin lira arasında değişiklik göstermektedir. Ne kadar önemli bilgileri sizlere ulaştırdığımızı anlamanız adına hemen her gün bilgisayar başına geçiyor tüm sorunlarınızı uzaktan çözmenize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Land Rover, Range Rover, Mini Cooper, Audi, Mercedes, Bmw, Maserati ve Porsche marka arabaların anahtar faturaları diğerlerine göre çok daha yüksek fiyatlara satılmaktadır.

KASKO’da yedek anahtar Sorunu uyarı!

Kasko poliçenizi kestirirken, önem vermeniz gereken bir madde var arada açık bir şekilde yazıyor yedek anahtar olmadan hiç bir şekilde hasar bedeli ödenmeyeceğine dair açıklamanaz nettir. Anahtarınızı çaldırmanız, kaybetmeniz veya bozmanız halinde, üst tarafta yazılan tüm işlemleri kasko şirketinden isteyebilirsiniz. Poliçe yaptırırken lütfen maddelerden kısıp küçük bedeller ödeyeceğim diye güzel hizmetlerden mahrum kalmayın.

Oto anahtar fiyatları

Fiat grubu oto anahtar fiyatları 90.00 lira ile 240.00 lira arasında, Bmw oto anahtar fiyatları ise yine modellerine göre E90 350.00 lira Renault modellerinin kartlıları 175.00 lira 300.00 lira ve 550.00 lira dır olup Hyundai & kia çeşitleri 90.00 lira ile 230.00 liradır. Sayamadığımız bir çok araçların fiyatları değişken olup lütfen güncel tekliflerimizi mail yoluyla isteyiniz.

Arabanızın anahtarını kaybetmeden önleminizi almanızı öneniriz.


1 Comment

  1. TARIK ATAC

    Selamlar
    İhale yöntemi ile 2011 nissan skystar kamyonet alldim. Anahtar yok. Kapilar kilitli. Yeni cift anahtar uyumlanmai ve kapi acma islemi maliyeti ortalama ne kadardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir