Menü Kapat

Ford Fiesta Mykey Sistemi

Dünya liderlerinden biri olan Ford, MyKey sistemini cocuklara ve akli dengesi yerinde olmayan aile üyelerinin güvenliği için farklı muhafaza özellikleriyle geliştirdiğini yayınladı. İlk dönemeçte 2011 model Mondeo ve Focus serilerinde kullanılacak MyKey sistemi aile üyeleri, özellikle yeni şoförlüğe başlamış gençler için arabanın hızını belli bir oranda sabit tutaktır. Ford’un yayınladığı gerçek verilere göre bu yazılıma sahip arabaların hız limiti 104, 112, 120 ve 128 Km/saat olarak dört farklı seçenek altında sıralanabilir. Yine güzel bir özellik olan uydu radyo frekansını devre dışı bırakan sistem, şoförün emniyet kemerini bağlamadığı hallerde radyonun sesini kısabiliyor ayrıba bu özelliklere eklenen olarak motor çekiş kontrol sistemi gibi güvenlik özelliklerinin açılıp kapatılmasını da devre dışı bırakan ödül almış MyKey sistemi bu tür donanımları içinde bulunduran ilk ve tek motor blokaj olarak, Ford’un mühendislerinin geliştirilmesine büyük bir özen gösterdiği yazılımlar içinde yer alıyor.

Ford Fiesta Anahtarım Kayboldu Mykey Sistemini Nasıl Devreden Çıkartabilirim ?

Ford Fiesta veya Ford Focus modellerinde başıma geldi kaybedilen Ford Anahtarı eğer beyinde 1. numaraya kayıtlıysa arabayı 100 km hızdan yukarı çıkartamaz, camları açamaz veya teybin sesini yükseltemezsiniz. MyKey Sisteminin Devreden Çıkarılması İçin arabanın yeniden online kodlama yapılması şarttır aksi halde yol bilgisayarı veya arabanın üzerinden işlem yapmanız söz konusu değildir. Sözünü ettiğim online kodlamanın gerçekleşebilmesi için bilgisayarda şu uyarı belirir;

DİKKAT!!! VEYA UYARI!!! Araba kodlama moduna alınacak bu güncellemeyi yapabilmeniz için arabanın içerisinde en az iki adet çalışan anahtar bulundurmak zorundasınız.

Otomatik olar eğer yedeğiniz yok ise bu sistemi devreden çıkarmanız mümkün değildir önce Ford Fiesta Yedek Anahtar yaptıracaksınız ancak dikkat edin bu kopyalamanın yetkili servis standartlarında yani makine ile obd bağlantı noktasından yapılması şarttır sizin elinizdeki uzaktan kumanda üzerinden alının kopya ( amatörce ) olur zaten işlemi bitiremez ve arabayı çalıştıramazsınız. Zaten eğer profesyonel bir işletmeden destek alıyorsanız o bunu bilir önce arabayı kodlamaya hazırlar akabinde MyKy Sistemini Devreden Çıkarma işlemini tamamlar.

MyKey Sistemini Devreden Çıkarmak İçin Yetkili Servise Gitmelimiyim ?

Hayır böyle bir zorunluluğunuz yok sadece yukarıda söylediğim adımları dikkatlice takip edin. Özellikle filo kiralama şirketlerinde oldukça fazlaca bulunan Focus, Fiesta ve Mondeo araçlarında MyKey sistemi hep aktif çünkü araba kiralandığı için kısıtlı şekilde kullanılması şirketlerin ve yöneticilerin tercihidir.

Emanet ve Zimmetlenmiş Ford Araçlarda Mykey Sistemi Devredeyse Ne Yapmalı ?

Kiralayan şirketin şoförü veya personelinin kayıp ettiği Oto Anahtarı zaman zaman büyük sıkıntılar doğuruyor başlıcaları şöyledir.

 1. Teslimat sırasında ibraz edilemeyen uzaktan kumandalı anahtar için kiralama şirketi oldukça fazla bedeller kesinti yapar.
 2. Arabayı yetkili servise sokup gereksiz yere kapı, kilit, kontak ve uzaktan kumandaları değiştirip faturasını size ödettirirler.
 3. Şirketin yetkililerinin zor durumda kalması zaman zaman işinden olması.

Hangi madde size uyuyor onu bilmiyorum ancak antetli kağıtla tarafımıza beyan edilen yetki veya izin belgesiyle biz yedeklemesini de yaparız bu problemleri çözeriz. Gerek filo şirketi gerekse yetkili servis hiç bir şekilde haberdar olamaz çünkü ürün orjinal olup 2 sene garantilidir.

My Key Sistemini Nasıl İptal Edebilirim ?

ford fiesta mykey sistemini anlattan görsel
ford fiesta mykey sistemi
 • Devreye alıp kullanmak güzelde birde etkisizleştirme ihtiyacı duyulduğunda sırasıyla yapılması gereken bazı işlemler var. My key özelliğini devreye aldıktan kısa veya uzun bir süre sonra çeşitli sebeplerle iptal etmek isteyen araç sahipleri öncelikle My Key iptali yedek anahtarla ile bu işlemi yapamazlar bunu bilmeliler zaten yukarıda söyledim fakat Mykey sisteminin iptalini orjinalle devre dışı bırakmak mümkün,
 • Bütün MyKey’leri iptal edebilmek için göstergede bulunan sol ok butonuna basarak menüye giriş yapınız, sonra: Mesaj Açıklama ve Eylem
 • Ayarlar OK düğmesine tıklayınız.
 • MyKey OK düğmesine tıklayınız.
 • Altta tarafta yer alan mesaj gösterilene kadar OK
 • düğmesine basınız ve düğmeyi basılı tutunuz.
 • MyKey sil
 • Tüm MyKey’ler
 • silindi

İşte Ford araçların My Key sisteminin nasıl iptal olacağı veya nasıl devreden çıkartılacağını detaylarıyla sizlere anlattık umuyorum ki güzel sağlıklı ve aydınlatıcı bir paylaşım olmuştur. Önümüzdeki bir kaç gün içerisinde Fiesta`nın anahtar özelliklerini anlatan çok geniş bir yazıyı kaleme alacağım şimdilik hepinize keyifli sürüşler diliyorum.

MyKey Anahtar Sistemi Devre Dışı Bırakıldığında Araç Garantiden Düşer mi ?

Ford araçlarda MyKey Sistemi İptali yetkili servislerin haricinde yapılırsa araba garantiden düşmez ancak bizim söylediğimiz veya anlattığımız şekilde izlenecek yollar ile yapıldığında garanti kapsamı dışında kalmaz ancak arabanın beyin veya kilometre saati gibi alakasız parçalarını kendi imkanlarınızla değiştirirseniz GARANTİ KAPSAMI DIŞINDA KALIR ama siz arabanın bir vidasını dahi sökmeden bu işlemi bizden aldığınız bilgilerle yaptırın GARANTİ KAPSAMI DIŞINDA KALMAZ bilginize sunulur.

10 Comments

 1. Fatma çelik

  ford fiesta yedek anahtar gerekiyor arabam mykey sistemi aktif sekilde calisiyor mykey sistemi için yazdiğiniz bu makale için size cok tesekkur ederim yedek için fiyat teklifinizi bekliyorum

  • oto anahtar

   Fatma hanım merhaba, ford fiesta yedek anahtar kopyalaması için arabayla birlikte gelmenize gerek yok uzaktan çözülebilir ancak Mykey sistemi iptali ve devre dışı bırakma işlemi için arabayla uğramalısınız yazımızda bahsettiğim gibi immobilizer kopyalama yapacağız sorun çözülecek.

 2. Murat

  Merhabalar aracım ford b-max 2013 model titanium aracımın yedek anahtarı yok mykey nasıl iptal edebilirim yada mykey ayarlarından teyp ve hız sınırı ayarını değiştirebilmek mümkün mü

  • oto anahtar

   Murat bey Ford B-max anahtar ile ayarları sıfırlama yapmanız mümkündür. Ancak şöyle bir durum söz konusu eğer yedeğiniz yok ise bu işlemi yapamazsınız. Master yani orjinal olan anahtarla beraber kontak açıldığında ayar yapmanıza olanak sağlanacak.

 3. ERCAN

  MERHABA KOLAY GELSİN
  2015 MODEL FORD FOCUS MYKEY AKTİF ETTİM DEVRE DIŞI BIRKAMAM İÇİN YEDEK ANAHTAR ALDIM FAKAT GÖSTERGE AYARLAR BÖLMÜN MYKEY GÖRÜNMÜYOR YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ.
  TEŞERKÜRLER

  • oto anahtar

   Araba ile birlikte gelebilirseniz yardımcı olabiliriz Ercan bey. Ford Focus Anahtar ile kodlama yapacağız My Key İptal sistemine erişim sağladıktan sonra iptal işlemine izin çıkaracağız.

 4. Oktay Çakıroğlu

  Ford fiesta 2014 model aracımın Mykey iptal çıkmıyor yedek anahtarla iptal edilir dediler yedek anahtar da çıkarttım ama yinede olmuyor ne yapmalıyım

 5. Oktay Çakıroğlu

  Ford fiesta 2014 model aracımın Mykey iptal çıkmıyor yedek anahtarla iptal edilir dediler yedek anahtar da çıkarttım ama yinede olmuyor ne yapmalıyım

 6. Geri bildirim: Ford Araçlarda Mykey Sistemi | Oto Anahtar 0532 637 79 15

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir