Menü Kapat

Toyota Keyless go Smart Anahtar sistemi

toyoya keyless go smart anahtar görseli

Toyota Corolla Anahtarsız Çalıştırma Sistemi

Toyota Corolla otomobillerin bazı modellerinde anahtarsız çalıştırma sistemi bulunuyor. Bu sistem, oldukça güvenli ve pratik bir sistemdir. Ancak dikkatli kullanmazsanız sizi yolda bırakabilir. Toyota Corolla anahtarsız çalışma sisteminde nelere dikkat edilmelidir?

Motor çalışırken anahtarı camdan birine verirseniz ne olur?

Peki, Bu aracı çalıştırdıktan sonra anahtarı araçtan uzaklaştırırsanız ya da anahtarı dışarıdaki bir kişiye verirseniz neler olur?

Öncelikle aracı çalıştıralım. Ardından camı açarak anahtarı dışarıdaki bir kişiye verelim. Daha sonra araçla hareket edelim. Hareket ettikten sonra herhangi bir uyarı vermeyecek ve herhangi bir olumsuz durum ortaya çıkmayacaktır. Daha sonra aracı park ettiğinizde kontağı kapatalım. İşte bu sırada sorunlar başlayacaktır! Anahtar olmadığı için kapıları kilitleyemezsiniz. Daha da önemlisi, tekrar aracı çalıştırmak istediğinizde anahtar aracın içinde olmadığı için gösterge ekranında “Anahtar Algılanamadı” uyarısı verecektir.

Anahtarla birlikte araçtan ayrılıp, anahtarsız dönerseniz ne olur?

Başka bir durumu daha deneyelim. Anahtarı alıp aracı çalıştıralım. Araç çalışırken anahtarla birlikte araçtan çıkıp, anahtarı eve bırakalım. Tekrar araca geldiğinizde gösterge ekranına “Anahtar Algılanmadı” uyarısı çıkacaktır. Bu durumda da aracı hareket ettirebilirsiniz; ancak ekranda “Anahtar Algılanmadı” uyarısı ile birlikte ekranın üstünde turuncu bir uyarı ışığı yanıp sönecektir. Araçla bir süre dolaşıp gelip otoparka park ettiğinizde bu uyarılar devam edecektir. Ancak aracı kullanmada herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Yani anahtarsız çalıştırma özelliği olan Toyota Corolla keyless anahtar otomobillerde motoru çalıştırdıktan sonra anahtarı bir yerlerde unutursanız aracı kullanabilirsiniz; ancak herhangi bir yere park edip stop ettiğinizde aracı tekrar çalıştıramazsınız ve kapıları kilitleyemezsiniz.

Toyota Smart Anahtar Keyless Go sistemi hangi araçlarda var ?

Japon`lar bu sistemi hiç sevmiyorlar güvenliğe önem verdiklerinden dolayı kontak yani manuel ( mekanik ) sistemi devre dışı bırakmak istemiyorlar lakin teknoloji onları mecbur etti ve Toyota Corolla, Toyota Auris, Toyota Land Cruiser, Toyota Hilux, Toyota Auris ve Toyota Rav4 modellerinde smart akıllı anahtar dediğimiz keyless go modelini bazı serilerinde kullandı. Bakın burada Toyota Auris Smart anahtar bölümünde detaylarıyla tüm özellerini anlattım ama her zaman söylüyorum ben mekanikçiyim arabalardan kontağın kaldırılmasına sıçak bakmıyor önümüzdeki senelerde hırsızlığın artacığını düşünüyorum. Kısaca örnekleyerek konuyu tamamlayayım neden mekanik kontağın öneminden bahsidiyorum bakın toyota avensis keyless anahtar bölümüne bakın arabada kontak yok hırsızlık elektronik bilgi alış verişiyle gerçekleşebilir fakat mekanik kontak olsa elektronik kopyalama yaptıktan sonra mekanik mutlaka döndürüldükten sonra kontak çevrilmelidir o nedenle dikkatli olmak durumundayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir