Menü Kapat

Mazda 3 Smart Anahtar

mazda 3 keyless anahtar

Mazda 3 Keyless Go sistemi hakkında bazı bilgiler paylaşacağız. Mazda 3 aracınızın anahtar sorunlarını kısa süre içinde çözebiliyoruz. Yetkili servise büyük paralar vermenize gerek yok. Ünlü Japon markası otomobilin anahtar sistemi gayet başarılıdır. Anahtar kabı arızası olmasa veya pili bitmezse Keyless Go sorunsuz çalışır. Bu araçlarda pil biterse bile aracı çalıştırabilirsiniz. Mazda 3 Keyless Go ile ilgili bilmeniz gerekenler var! Hadi başlayalım…

Mazda 3 Keyless Go Anahtarsız Çalıştırma

Mazda 3 Keyless Go yani anahtarsız çalıştırma sistemi ile donatılmıştır. Aracın yanına yaklaşık 2 metre yaklaştığınızda Keyless Go aktif olur. Anahtar cebinizde veya çantanızdayken kapı kolu üzerindeki düğmeye basarsanız kapılar açılır. Araca girdiğinizde anahtar üzerinizdeyken frene bastıktan sonra start/stop düğmesine bastığınızda araç hemen çalışır. Uzaktan kumandalı anahtar ile kapılar kilitlenince aracın yan aynaları da otomatik olarak kapanır. Uzaktan kumandalı anahtar üzerinde bagajı açma butonu da vardır. Peki, anahtar olmazsa ne olur?

Mazda 3 Keyless Go anahtarsız çalıştırma özelliği, anahtar yokken çalıştırma değildir. Anahtar üzerinizdeyken, anahtar kullanmadan çalıştırmadır. Yani anahtar yoksa aracı açamaz ve çalıştırmazsınız. Kontağı da açamazsınız. Yani Türklerin geleneksel “aracı vurdurarak çalıştırma” tekniği, Keyless Go sistemi olan araçlarda işe yaramıyor.

mazda 3 smart anahtar görseli
Orjinal mazda 3 smart anahtar kopyalama görseli

Size bir senaryo anlatalım; diyelim ki aracı çalıştırdınız, yanınızdaki eşinizi bir yere bıraktınız. Eşiniz, aracın vitesinin önde duran anahtarı kendi yedek anahtarı zannederek çantasına attı diyelim ve araçtan indi. Araç çalışırken anahtar araçtan uzaklaştığında siz yolunuza devam edebilirsiniz. Bir süre sonra aracı stop ederseniz tekrar çalıştıramazsınız. Aracı kilitleyemezsiniz. Bu sebeple eşiniz bir şekilde sizin yanınıza gelmek zorunda. Aksi halde aracın kapıları açık kalır ve hiçbir şekilde çalıştıramazsınız.

Mazda 3 Smart Anahtar Kopyalama

Mazda 3 Keyless Anahtar için mutlaka firmamızı ziyaret edin aracınızı yedeksiz kullanmayın! Bunun riskleri var. Örneğin; aracınızın çalındığını düşünelim. Sigortaya başvurduğunuzda ilk olarak yedek anahtarı isteyecektir. Yedek anahtarı gösteremezseniz sigorta veya kaskonun sunduğu araç hırsızlığı desteklerinden faydalanamazsınız.

Mazda 3 aracınızın yedek anahtarını eşiniz kaybetmiş olabilir, çocuğunuz düşürebilir, siz nereye koyduğunuzu unutmuş olabilirsiniz. Kaybetme sebebi ne olursa olsun yedek anahtar kaybetme çözümsüz bir durum değil. Peki, ne yapmanız gerekiyor? Tabi ki hemen bizi aramalısınız! Peki, biz yedek anahtar için ne yapıyoruz? Hemen anlatalım…

Kadıköy’den bir arkadaş aradı. Mazda 3 otomobilinin yedek anahtarını kaybetmiş. Eşi ile anahtar kavgası yapmaya başlamışlar. İnternetten bizi bulmuş, YouTube videolarımızı izlemiş, Mazda 3 anahtar ile ilgili hizmetlerimizi araştırmış ve en sonunda yedek anahtar için bizi aradı. Kendisini iş yerimize davet ettik, vakti olmadığını söyledi ve konumuna gelmemizi istedi. Hemen Kadıköy’e gittik. Telefon konuşmamızdan 1 saat sonra Kadıköy İskele’de buluştuk. Aracın dörtlülerini yaktık, yol kenarında anahtar kopyalama yaptık! Nasıl mı yaptık?

Keyless Go sisteminde anahtar yedekleme için lisanslı anahtar kopyalama cihazına sahip olmanız gerekiyor. Bu cihaz sayesinde orijinal yedek anahtarın aynısını kopyalayabiliyoruz. Cihaz ile aracın Keyless Go anahtar sistemindeki kaybolan yedek anahtarın kodunu silerek, yeni yedek anahtarın kodunu kaydettik. Yedek anahtar yaptıktan sonra, anahtarı kontağa takarak 3 kez kontağı açıp kapatmak ve 3 kez şoför kapısını açıp kapatmak gerekiyor. Bu işlemlerin ardından yedek anahtar Keyless Go sistemi ile birlikte hemen aktif olur.

Mazda 3 Keyless Go anahtar yedekleme işlemini 15 dakikada yaptık. Yani arkadaş bizi telefonla aradı, 1 saat 15 dakika sonra yedek anahtarı bulunduğu yerde teslim ettik. Bize verdiği para da yedek servise vereceği paranın 3’te biri kadar… Güzel değil mi? Üstelik yaptığımız yedek anahtar sigortada hiçbir sorun çıkarmaz. İşlemimiz yasaldır ve garantilidir!

Bu arada şunu belirtelim; bu araçlarda araba olmadan kopyalama ve Keyless Go anahtarsız çalıştırma özelliğini çoğaltma işlemi yapılamaz. Yani her halükarda anahtar yedeklemede araç olmak zorunda.

Özetlersek; yeni bir Mazda 3 aldınız, yedek anahtar verilmediyse hemen bizi arayın. Yedek anahtar kayboldu veya yedek anahtar çalındı ise hemen bizi arayın! Mazda 3 smart anahtar araba üzerinden iptal edilir, yetkisi sonlandırılır ve size orijinal bir yedek anahtar teslim edilir! Hem de 15 dakikada…

Mazda 3 Smart Anahtar Pili Biterse

Mazda 3 anahtar pili biterse endişe edecek bir durum yok! Uzaktan kumandalı anahtarı pilsiz de kullanabilirsiniz; ancak Keyless Go özelliği aktif olmayacaktır. Yani anahtarsız çalıştırma yapamazsınız. Bunun için anahtar pilini kısa süre içinde değiştirmeniz gerekir. Mazda 3 anahtar pili tamamen bittiğinde start/stop düğmesine basarsanız araç çalışmaz. Aracın kapılarını mekanik anahtar bölümü ile açabilirsiniz ve çalıştırmak da çok basit! Pili biten anahtarın kasasını start/stop tutunca araba hemen çalışır. Böylece pil bitse de aracı kullanabilirsiniz.

Mazda 3 anahtar pili CR 2032 pildir. Piyasada, elektronik marketlerde veya internette çok kolay bulabilirsiniz. 10 TL ila 20 TL’ye satın alabilirsiniz. Anahtar pili değiştirmek için kasanın açılması biraz zor gelebilir. Kasayı açarken içindeki tırnakları kırma riski var. Bu sebeple bir uzmandan destek almanızı öneririz. Bize müracaat ederseniz kısa süre içinde anahtar pili değişim işlemini yapabiliriz.

Mazda 3 Keyless Anahtar Kabı

Mazda 3 keyless anahtar kabı uzun kullanma ile bağlantılı olarak deforme olabilir. Butonları arızalanabilir. Anahtar suya düşebilir, elektronik devresindeki lehimler çatlayabilir. Yani uzaktan kumandalı anahtarın birçok arızası otaya çıkabilir. Mazda 3 anahtar kabı değişimi garantili olarak yapılır. Anahtar kasası stoklarımızda mevcuttur. Mazda 3 anahtar kabı fiyatı için bizimle irtibata geçin. Yetkili serviste çok daha uygun bir fiyata, yarım saat içinde anahtar kasası değişimi yapıyoruz. Yani bizi arayın yeter!

1 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir