Menü Kapat

volkswagen anahtarsiz giriş ve çalıştırma sistemi

Volkswagen Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi (Keyless Access)

Volkswagen’in bazı modellerinde kullanılan anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, oldukça fonksiyonel bir sistemdir. Hem güvenli hem de pratik bir kumanda kullanımı sağlar ve insanların oldukça beğenisini kazanmıştır. Volkswagen’in araçlarında opsiyonlu olarak sunulan söz konusu sistem sonradan takılmak istendiğinde araçların güvenlik seviyesini düşürmektedir lütfen bu konudaki fikirlerimizi almadan araca keyless access özelliğini takmaya çalışmayın şimdi gelelim nasıl çalışır, özellikleri nelerdir ? İşte cevapları…

Kapıları açma

Sistemde yönetim her zaman için anahtar sahibindedir. Uzaktan Kumanda hangi tarafta ise ilk olarak o kapılır açılıyor. Elinizi kapı kolunun iç tarafına soktuğunuz zaman kapıların kilitleri açılır. Kilitlemek için de kapı kolunun dış tarafına dokunmak yeterli olur. Anahtar bulunan kişi aracın hangi tarafında bulunuyorsa, o taraftaki kapılar açılır. Diğer taraftaki herhangi bir kişi kapıları açamaz. Örneğin; uzaktan kumanda üzerinde keyless özelliği var ve aracın sol tarafındaki aynanın arkasına bırakıp sağ tarafa geçip, kapı kollarını zorlarsanız hiçbir şekilde kapılar açılmaz o sebepledir ki ürün tavanda veya oto yıkamacılar tarafından camın önüne konduğunda araba marş yapmaz ki çalışır vaziyette yürünürse düşüq kaybolur onlarca insanın başına geldi aman dikkatli olalım.

Volkswagen Anahtarı bagajda unutursanız ne olur?

Diğer bir durumda, elinizde herhangi bir yük veya eşya olduğunu düşünelim. Aracın arka tarafına geldiğinizde anahtar üzerinizdeyse ön tarafta herhangi biri kapıları açamaz. Ama bagajı açmak istediğinizde bagajı rahatlıkla açabilirsiniz. Elinizdeki yükleri bagaja koyarken anahtarı bagajda unuttuğunuzu varsayalım. Bagaj kapağını kapattığınızda anahtarı bagajın içinde unuttuğunuz için otomatik olarak bagaj kapağı yeniden açılır. Siz ne kadar kapatırsanız kapatın, anahtar içeride olduğu için bagaj kapağı açılmaya devam eder ancak kapıları kilitli vaziyette kalmış volkswagen passat b8 ve vw passat b7 modellerini gidip açtığım oldu o yüzden önce arabanızı deneyden geçirin bakalım özellik aktif mi böylesi daha sağlıklı olacaktır.

Araç nasıl çalıştırılır?

Peki, bu sistemde araç nasıl çalıştırılır? Aracı çalıştırmak için öncelikle anahtarın aracın içinde olması gerekir. Anahtarı herhangi bir yere takmaya gerek yok. Anahtar cebinizde olabilir. Önemli olan anahtarın aracın içinde olması. Aracın çalışması için öncelikle fren pedalına sonuna kadar basmak gerekiyor. Daha sonra start/stop düğmesine bir kez basıldığında araç kendiliğinden çalışacaktır. Start/stop düğmesine bir kez daha basılırsa aracın motoru duracaktır. Gösterge panelinde aracı emniyetli bir şekilde kilitlemek için bir uyarı yazısı yer alacaktır.

Aracı çalıştırmadan fonksiyonlarını kullanma

Araca bindikten sonra motoru çalıştırmadan bazı fonksiyonları çalıştırmak istiyorsanız fren pedalına basmadan start/stop düşmesine bir kez bastığınızda aracın fonksiyonlarını kullanabilmek için kontağı açılır. Kontağı açtıktan sonra kapatmadan inmeye çalışırsanız araç uyarı sinyali verir ve gösterge ekranında “Kontak açık!” yazısı çıkar. Bu durumda kontağı tekrar kapatmak gerekiyor.

Anahtar dışarıda ise araç çalışır mı?

Aracın yanına gelerek kapıyı açtığınızda diyelim ki çocuğunuz sizden önce arabaya bindi. Anahtar hala aracın dışında. Çocuğun kapıyı kapatarak fren pedalına bastığını ve aracı çalıştırmak için start/stop düşmesine bastığını varsayalım. Bu durumda gösterge panelinde “Anahtar bulunamadı.” yazısı çıkar. Yani anahtar aracın içinde olmadığı için araç çalışmaz.

Anahtarsız çalıştırma sistemi arızalanırsa ne olur?

Peki, anahtarsız çalıştırma sistemi arızalanırsa ne olur? Anahtarsız çalıştırma sistemi bozulursa aracı anahtarla çalıştırmak için bir bölüm bulunuyor. Anahtarı kontak deliğine takıp anahtar bir kez iteklendiğinde kontak açılır. Fren pedalına basıp anahtar tekrar iteklenirse motor çalışır. Motoru durdurmak için de yine anahtarı kontak bölümünde iteklemek yeterli olacaktır. Takacak yuvası bulunmayan araçlarda var onlarda kumandayı okuyacak bölüm veya anten mutlaka bulunur.

Araç çalışırken anahtar dışarıya verilirse hareket eder mi?

Aracı çalıştırıyoruz ve bir sebepten dolayı aracı durdurmadan araçtan aşağı iniyoruz. Anahtar aracın dışında. Peki, bu durumda araç yoluna devam eder mi? Aracı vitese takıp el frenini indirdiğinizde araç hareket eder etmez “Anahtar bulunamadı.” uyarısı çıkar. Fakat motor stop etmez. Anahtardan yaklaşık 50 metre kadar uzaklaştığınızda araç çalışmaya devam eder. Bu sırada aracı durdurup el frenini çekip, araçtan inip tekrar binerseniz aracı çalıştırmak istediğinizde hiçbir şekilde çalışmaz.

29 Comments

 1. gamze

  Anahtarsız çalıştırma sistemi bozulursa aracı anahtarla çalıştırmak için bir bölüm bulunuyor demişsiniz ancak benim aracımda direksiyonun altındaki kısımda öyle bir giriş yok. nerede olduğunu nasıl bulabilirilm.

 2. Aslan d.

  Aracım jetta 2017 highline anahtarsız giriş var ama normalde araçtan inince kilitlemek için dokunuyorum kapı kulpuna kapanmıyor açıyor fakat kapatmıyor son 1 gündür böyle bir nedeni varmı yada ne yapmamız gerek

 3. Oktay

  Aracta anahtarsiz calistirma var fakat anahtarsiz giriş yok ayni zamanda opsiyonel olarak sunuluyor ama alınmamış anahtarsiz giriş gizli özellik olarak açılır mı?

 4. Mehmet

  Ww Tiguan anahtarsız giriş çıkış ve çalıştırma var . Eğer pil biterse nasıl kapıları açabilirim veya aracı nasıl çalıştırabilirim anahtar takma yuvası yok.

  • oto anahtar

   Şoför kapısının kapı açma kolunun yan tarafında kapak bulunmaktadır. O kapağı kaldırdığınız zaman manuel kilit görünecek. Volkswagen Tiguan anahtar oraya sokularak arabaya giriş yapılabilir.

 5. Koksal Aydin

  golf 7,5 highland var bende anahtarsiz iris ve calistirm özelliği yaptırmak istiyorum bunun icin neler geekli veya ücret nedir

 6. Kenan öğüt

  Selam hocam passat 2021 var
  benim sorum anahtarı yanıma aldım araba çalışıyor 100 metre uzaklaştım arabada kimse yok araba stop edip kapıları kitler mi

 7. Fatih

  Merhaba, 2014 model wv cc r-line aracım var ve mevcut sisteminde anahtarsız çalıştırma bulunmamaktadır, bu araca anahtarsız çalıştırma entegre edilebilir mi?

 8. Fatih

  Merhaba, 2014 model wv cc r-line aracım var ve mevcut sisteminde anahtarsız çalıştırma bulunmamaktadır, bu araca anahtarsız çalıştırma entegre edilebilir mi?

 9. Necati ERSİN

  TIGUAN ELEGENCE 2020 MODEL ARABAMDA KEYLESS VAR. ARABA ÇALIŞIRKEN İNDİM VE EŞİM ARABAYI ALDI, FAKAT ANAHTAR BENDE KALMIŞ OLDUĞUNDAN EŞİM ARADI ARABA “ANAHTAR YOK” MESAJI VERİYOR DEDİ, BİRAZ SONRA EL FRENİ ÇEKİK FİLAN GİBİ MESAJLAR VERİNCE KENARA ÇEKİP GELMEMİ BEKLEDİ. STOP ETMEDEN YOLA DEVAM ETSEYDİ NE OLURDU, ARABA VE İÇİNDEKİNE BİR ZARAR GELİRMİYDİ?

 10. Taylan Altan

  Merhaba benim aracimin anahtarsiz giris ozelligi calismiyor veya aktif degil bunu nasil aktif hale getirebiliriz veya arizalandiysa modul ve antenleri nerede yerlerini kontrol edebilmemiz icin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir