Menü Kapat

şase numarasından araç anahtarı nasıl yapılır

şase numarası ile araba anahtar kopyalama

Son zamanlarda Facebook ve Twitter başta olmak üzere yerel televizyonlarımızda geniş yankı bulan ” HIRSIZLARIN ŞASE NUMARASINDAN ARAÇ ANAHTARI YAPARAK ARABALARI ÇALMA ” konunusuna nokta koyarak aydınlatmak gerektiğini düşünerek ve üyesi olduğum otomobil gruplarında paylaşmak adına bu yazıyı kaleme aldım. ” Öncelikle bu işlemi yapmak için bütün donanımları bünyesinde katmış olan hırsız gözüne sadece ” CİTROEN – PEUGEOT – HYUNDAİ – KİA – OPEL ” modellerini kestirir çünkü onların gerek elektronik gerekse mekanik kodları evet online platformlarda erişilebilir durumdarı, Hyundai & Kia modellerinin kod ulaşımı 1.000 $ değerinde satılan programla görülebildiği için hırsızların 1. seçtiği modeldir ancak Citroen & Peugeot kodlarına sadece ve sadece yetkili servislerden şase numarası verilerek istenir hatır gönül muhabbetine servisten alınır o nedenle burada anlattıklarım dışında söylenenlere itibar etmeyin.

Şase numarasından araba anahtarı kopyalama aşaması

Hırsızlar camın önünden şase numarasının fotoğrafını çekerek mekanik ve elektronik kodlarına ulaştıkları aracın kapı anahtarını ( demir kısmını ) lazer yani CNC anahtar kopyalama makinesinde keserek kapıyı elleriyle açıyor sonra zaten aynı anahtar kontağı açtığı için arabanın immobilizer anahtar çipini kopyalayıp basıp gidiyorlar o nedenle tekrar söylüyorum CİTROEN – PEUGEOT – KİA VE HYUNDAİ sahipleri kapalı garaj önlemi hatta eski nesil yaşlı amcalar diye tabir ettiğimiz kişilerin önlemi olan direksiyon baston kilit sistemi ile arabayı mahafaza altına alabilirsiniz. Sözünü ettiğim hırsızlık basıt bir yöntem olmayıp donanımlı, araçların sistemini iyi bilen elektronik ve mekanik bilgisi iyi olan kişiler tarafından yapılabilmektedir.

OPEL ARAÇLARDA ŞASE NUMARASINDAN ANAHTAR YAPIMI

şase numarasından araba anahtar kopyalama
şase numarası üzerinden araba anahtarı yapılır mı

Opel araçların şase numaralarından hırsızlar anahtar yapamazlar lakin eğer Opel yetkili servislerinde tanıdıkları olursa aracın ön camında şasi numarası yazıyor mu bilmiyorum lakin dünyadaki bütün Opel marka araçların yine kapı, kontak ve radyo şifreleri kayıtlıdır hatta Opel kullananlar bilir aracın belgelerinin içerisinde KOD KARTI bulunmaktadır işte bu karttaki bilgilerle önce yine mekanik anahtar üretilerek arabanın kapısı açılır ardından kodlanır ve araba götürülebilir. O nedenle şase numarasını yetkili servislerde tanıdığı olan art niyetli kişi arabanızın bütün bilgilerine ulaşacağından arabanızı kollamanızı öneririm.

KEYLESS GO ÖZELLİKLİ ARABALARDA HIRSIZLIK

Çalınması en kolay araçlardan bir kaç tanesine örnek vereyim NİSSAN – RENAULT modelleridir. Seneler önce otomobil üreticilerinin neden kontak yani mekanik sistemi geri plana attıklarını eleştirdim bugün kontaklı bir Fiat Linea veya Renault Clio 3 aracı çalmak 2013 -2014 – 2015 – 2016 – 2017 hatta 2018 model gerek Nissan Qashqai gerekse Nissan Xt2rail modellerini çalmaktan çok daha zordur o nedenle start stoplu arabaların2 önümüzdeki yıllara göre çalınma oranları benim görüşüme göre söylüyorum artacaktır.

KESİNLİKLE ŞASE NUMARASINDAN ANAHTAR KOPYALAMA İŞLEMİ HER MARKA İÇİN GEÇERLİ DEĞİLDİR. Örneğin hangi marka ve model olursa olsun dünyanın neresinde olursanız olun BMW`nin hiç bir modeline şase ( şasi ) numarasından anahtar çıkartmak mümkün değildir mutlaka kodlama ve programlama aşamalarını internet üzerinden lisanslı cihazlarla yapmak zorundasınız zaten örnek veriyorum ” Bmw 520 f10 anahtar kopyalama yaptıracaksınız bütün işlemleri bitirseniz dahi program bana kendi anahtarımı göster yoksa bu işlemi yapamazsın kopyalamaya izin vermem “ uyarısı verir.

MERCEDES – BMW – PORSCHE – SEAT – SKODA – AUDİ – VOLKSWAGEN MODELLERİNDE ŞASE NUMARASINDAN ANAHTAR BİLGİLERİNE ULAŞMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Söz konusu bilgiler Almanya`nın muhafaza ettiği sunucularda barınmakta olup bunlara yetkili servisler dahil olmak üzere Türkiye dahil dünyanın hiç bir ülkesi Almanya suncularına erim sağlayıp araç kişisel verilerine ulaşamaz. Biz dahi oto anahtarcısı olarak kopyalama işlemini yaptığımızda aracın sol kapısındaki kilidini söküyor oradan mekanik ucunu oluşturduktan sonra kodlama ve programlama yapıyoruz ortalama süresi minimum 2 saattir o nedenle söz konusu araçlara şase numarasından immobilizer anahtar kopyalama yapılması dünyada mümkün değildir.

RENAULT – DACİA – MODELLERİNDE ŞASE NUMARASINDAN ARABA ANAHTAR ÇIKARTMAK MÜMKÜN DEĞİL!!!

Reneault ve Dacia modellerininde şase numarasından elektronik ve mekanik bilgilerine ulaşamazsınız Renault Mais A.Ş dahi verileri göremiyor yetkililer ç Fransa`da kayıtlı hepsi, yetkililer sistemleri servislerine açmamışlar o nedenle ulaşamazlar 2006 dan sonra tamamen kapattılar sadece radyo kodu v.s görünüyor ancak RENAULT FLUENCE, RENAULT CLİO 4, RENAULT CAPTUR, RENAULT MEGANE 4, RENAULT LATİTUDE, RENAULT MEGANE 3 – RENAULT MEGANE 2, RENAULT LAGUNA 2, RENAULT LAGUNA 3, RENAULT SCENİC 2, RENAULT SCENİC 3 ve son olarak RENAULT SCENİC 4 araç sahipleri arabınızın kartlarını kopyalayıp götürmek 15 dakikadır şase numarasından işlem yapılamaz ancak kapısı açıldığında kontak olmadığından dolayı kartlı anahtar kopyalamanın zamanı oldukça kısadır dikkatli olmalısınız ama araç olmadan kartlarında bilgilerini çekip kumanda oluşturabilecek cihaz veya yazılım teknolojisi dünya piyasasına düşmedi.

HONDA-TOYOTA-SUBARU VE FORD MODELLERİNE ŞASE NUMARASINDAN ANAHTAR ÇOĞALTMA YAPILAMAZ!!!

Verileri yok mutlaka çoğaltma için yedek immobilizer anahtar olmalı veya arabanın kapısı hatta kontağı sökülmelidir aksi halde şase numarasından işlem mümkün değildir. Televizyon haberlerine konu ettiler ülkenin bütün insanları tedirgin oldu şimdi konuyu her yerde paylaşarak insanların bilgilenmesine vesile olmak için ele almadığım bir tane araba markası bırakmayacağım diyerek devam edeyim hemen Volvo V40 anahtar veya Volvo S60 yedek anahtar modelinden bahsedeyim daha bir çok oto anahtarı işiyle uğraşan kişilerin yedek olarak hizmetini veremediği araca hırsızlar nasıl anahtar yaparak çalsın tabi ki çalamaz diyerek farklı modellere geçerek devam edeyim burada Volvo`larında şase numarasından işlem yapılmadığını anladığınızı düşünüyorum.

FİAT ARAÇLARDA ŞASE NUMARASINDAN DEĞİL CODE KARTI ÜZERİNDEN ANAHTAR KOPYALANIR

Fiat Grande Punto, Fiat Punto Evo, Fiat Linea ve Fiat Albea modellerinde mavi renkli kod kartı bulunmaktadır yetkili servisin bilgisayarında kod kartındaki bilgiler bulunmaz onlar Bursa`daki fabrikadan kartı istiyorlar geldikten sonra mühürlü zarf içinde olan bilgiler ruhsat sahibine teslim edilir ve ruhsat sahibi kartı açıp servis yetkilisine verir işlemler bittikten sonra kart muhafaza edilmesi için ruhsat sahibine geri iade yapılması zorunludur. Sözünü ettiğim güvenlik kartı araç sıfır üretilirken yetkili bayi tarafından aracın faturasıyla beraber ilk sahibine teslim edildiğinden araba satış gördükçe önemini yitirdiğinden çoğu arabalarda kayıp durumundadır. Kod kartındaki bilgiler olmadan bırakın hırsızı yetkili servisler dahi araca uzaktan kumanda ve yedek anahtar kopyalaması işlemini başaramaz.

LAND ROVER – RANGE ROVER VE MİNİ COOPER ARAÇLARA ŞASE NUMARASINDAN ANAHTAR KOPYALAMAK İMKANSIZ

Yurt dışından araçlara işlenmiş vaziyette gelir ülkemizdeki yetkili servisler mesela Borusan arabanın şasi bilgilerini yurt dışına verir onlar kendi sunuculardaki bilgiler üzerinden iş yapar yani kendi yetkili servislerine pencere açarak onların kendilerinden habersiz anahtar, kilit ve kumanda işlemlerine iş emri açıp kapatmasına imkan vermemektedirler.

NOT: Kopyalama, çoğaltma, çıkartma ve yaptırma terimlerini kullanırken son noktayı koyarak konuyu kapatıyorum. Arabalara bilgisayar bağlayıp elektronik olarak eşleşme işlemini yapmadan arabanın çalışması mümkün değildir arabaların kodlarından sadece ön hazırlıktır yani belli bir zaman HIRSIZ arabanın içerisinde bilgisayar veya farklı diagnostik cihazla işlem yapılması zorunda olup aksi halde aracın içerisine biner lakin götüremez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir