Menü Kapat

Kia Sportage Smart Anahtar

kia sportage smart anahtar yaptırma

Kia Sportage smart anahtar, çeşitli özelliklerle donatılmıştır. Araç, Keyless Go özelliği sayesinde start/stop düşmesi ile çalıştırılabilir. Pil bittiğinde kapılar manuel olarak açılabilir. Ayrıca, pil bitse dahi kumanda ile start butonuna basılarak aracı çalıştırmak mümkündür. Peki, Kia Sportage anahtar kopyalama nasıl yapılır? Anahtarın pili biterse araç nasıl çalıştırılır? Araç olmadan anahtar kopyalanabilir mi? Tüm bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını makalemizde bulabilirsiniz.

Kia Sportage Keyless Go Anahtarsız Çalıştırma

Kia Sportage Keyless Go özellikli iki farklı anahtar kasası kullanıyor. Bunlardan 2012 ve 2015 model arasındaki Kia Sportage’larda uzaktan kumandalarının pili bittiğinde kol dayamanın altındaki yuvaya anahtar kabı takılarak araba çalıştırılabilir. 2015 model ve sonrasında ise kol dayamanın altında anahtar yuvası bulunmuyor. Start/ stop düğmesi üzerine kumandanın kendisi ile basılarak araba çalıştırılabiliyor. Yani bu araçta kumandanın pili bittiğinde yolda kalmazsınız. Keyless Go sistemi, aracı farklı şekillerde çalıştırmak için çeşitli özellikler barındırıyor.

kia sportage keyless anahtar
kia sportage keyless anahtar görseli

Kia Sportage Keyless Anahtar Kopyalama

Kia Sportage Keyless yedek anahtar yapımı için yer, mekan ve zaman fark etmeden bize başvurabilirsiniz. Hatta denizin üzerinde bile anahtar kopyalama yapıyoruz! Nasıl mı? Hemen bir örnekle anlatayım:

2012 model Kia Sportage sahibi olan bir arkadaş, aracının anahtarını feribotta lavaboya düşüyor. Aracı ile feribotta kalan arkadaş, güzergahta gedip gelen feribotta mecburen bekliyor. Bu sırada arkadaşımız bana ulaştı. Ben de en yakın iskeleye gittim ve yanaşan feribota bindim. Kia Sportage Keyless anahtar kopyalama işlemini feribotta yaptık. Yani yedek anahtarı bir anlamda denizin üzerine yapmış olduk. Kia Sportage kumandalı anahtarı, universal bir anahtar. Hyundai i30’larda da kullanılıyor. Feribotta kalan aracın anahtarı için online kodlama yaptık. Arkadaşta olmayan yedek anahtarı da aracın hafızasından sildik. Araca iki anahtar yaptık. Diğer anahtarları iptal ettik.

Kia Sportage Keyless Yedek Anahtar

Kia Sportage Keyless yedek anahtar için şase numarası bile yeterli olabiliyor. Örneğin; aracın anahtarının kaybettiğinizi ve yedek anahtar olmadığını düşünelim. Şase numarası üzerinden arabanın şoför kapısındaki kilit sisteminin anahtarı kopyalanabiliyor. Kia Sportage Keyless Go özellikli aracın kapısı, üretilen veya kopyalanan yeni anahtar ile açılarak, smart anahtar kopyalama işlemi yapılabilmektedir.

Anahtar kopyalama işlemi yapıldığında aracın başında eski bütün anahtarlar hafızadan siliniyor veya iptal ediliyor. Güvenlik riski doğmaması için eski anahtarların iptal edilmesi gerekiyor. Anahtar daha sonra bulunursa veya yedek anahtar temin edilirse, kopyalanan anahtar Keyless Go sisteminden iptal edilerek, eski anahtarlar tekrar araba üzerinde aktif edilebilir.

Bu aşamada önemli birkaç konudan bahsedelim: Kia Sportage araç olmadan immobilizer kopyalama işlemi yapılamaz. Anahtar yedekleme “Diagnostic” adı verilen arıza tespit ve kodlama cihazı ile yapılabilir. Diagnostic, araca bağlanarak, güvenlik kodu girilir. Böylece Kia Sportage Keyless Go yedek anahtar üretilebilir. Aksi durumda vale, otopark görevlileri veya yakınlarınız bile araba olmadan sadece kumanda ile aracı açmak ve çalıştırmak için anahtar kopyalama yaptıramazlar arabaya bizzat bilgisayar bağlantısı şarttır.. Anahtar kopyalama işlemleri kasko ve sigortadan da yaptırılabilir. Yani ücret ödemeden sigortadan anahtar yedekleme yaptırabilirsiniz. ( bizde kaskolu araçlara destek veriyoruz )

Kia Sportage Smart Anahtar Pili Değişimi Kia Sportage 2015 ve 2016 model araçların anahtar kumandası pili değişimi kolaydır. Öncelikle aracın metal anahtar kısmını veya kumanda bıçağını çıkarıyoruz. Metal anahtarın girdiği deliğin çıkışında bir çentik görülecektir. Metal anahtarın ucunu bu çentiğe takarak, küçük bir zorlama ile anahtar kabı açılacaktır. Kabın içindeki pil yuvasında, pil numarası 2032 olan pil yer alır. Eski pili yuvasından çıkararak, yeni pili yuvaya takıyoruz. Pilin artı kutbu üst tarafa gelecek şekilde pili yuvaya oturtuyoruz. Daha sonra kumandayı tekrar dikkatli bir şekilde kapatıyoruz. Kia Sportage smart anahtar pili her yerde bulunabilir. Pilin fiyatı kaliteye göre değişmekle birlikte 10 TL ila 20 TL arasında temin edilebilir.

Kia Sportage Smart Anahtar Kabı Değişimi

Kia Sportage model araçların anahtar dış kabı, uzun süre kullanımdan dolayı deforme olabilir. Tuş takımları arızalanabilir veya silinebilir. Her ne kadar manuel olarak kullanılabilse de anahtar kabı arızaları özellikle titiz sürücüleri rahatsız edebilir. Bu gibi durumlarda Kia Sportage orijinal dış anahtar kasası stoklarımızda bulunuyor. Bu kabı bizden temin ederek, siz bile değiştirebilirsiniz.

15 Comments

 1. Şevki Akhuy

  Merhhabalar bende 2015 kia sportage concep plus var bunda hız sabitleme anahtarsız çalıştırma özelliği yok bunları ilave ettirebilirmiyim bu mümkünse maliyeti nedir

 2. Mhmmt

  Kia sportage yanlış anlamadıysam şase numarasını bilen herhangi biri akşam dışarı park ettik diyelim gelip bilgisayarı takıp açabilir öyle mi ? Çok güvenliksiz geldi bu bana hocam siz ciddi misiniz ?

  • oto anahtar

   Çok profesyonel ve geniş kitlelere sahip olan bir hırsız maalesef aracı çalabilir. Bu tarz hırsızlıklara ülkemizde devletimiz aman vermiyor. Lakin direksiyon kilidi yani baston kilit ile muhafaza altına alınmasında yarar var.

 3. Emre

  Aracın pili bitti değiştirdim.ama yine olmadı kol araç anahtarı hiç algılamıyor kol dayamanın ordaki yuVaya takıyorum araç yine algılamıyor araç çalışmıyor

  • oto anahtar

   Emre bey Kia Sportage keyless go özellikli anahtar arızalı ise bu problem meydana gelir. Yedek var ise onunla deneyin yok ise Kia Sportage anahtar kontrol edilecek arızalı değil ise arabanın akü durumuna bakılacak. Ancak bu şekilde çözüme kavuşulur.

 4. Furkan

  Merhaba 2012 sportage anahtar yapımı ne kadar ? Kapımın manuel anahtarı doğru değil deliğe girmiyor. Nasıl hir çözümü var ?

  • oto anahtar

   Furkan bey 2012 Model Kia Sportage Anahtar yapımı fiyat bilgisini mail adresinize göndeririz ancak kontaklı mı ? Yoksa Keyless go özellikli mi aracınız biraz detay verir misiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir