Menü Kapat

İmmobilizer Arızası ve Çözümü

volkswagen immobliizer arızası

O kadar derinlemesine bir konu ki ben bile nereden başlıyayım hangi modellerden örnek vereyim nasıl anlatayım bilmiyorum artık yaşadıklarımızı ve bildiklerimizi anlatayım sizlerde anlamadığınız yeri bizlere detaylı bir şekilde sorun böylece bu konuyu da aydınlığa kavuşturmuş olalım.

1. immobilizer arızası belirtileri

Çocukluğumdan beri bu işi yapıyor insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum marka marka gidelim ona göre bir yol hatırası çizip bu konuyu da aydınlığa kavuşturalım. 1999 ve üzeri model bütün arabalarda immobilizer bulunmaktadır daha önce kelime anlamını bilmeyenler için söyleyeyim ( açık ve net hırsızlık önleme sistemi ) kapı ve kontak kilitlerinden sonra hırsızı durduracak ( arabayı çalıştıramaması için ) büyük bir önlem olup hayati önem taşımaktadır. Arabaların tamamında immobilizer ışığı vardır bu ışığın verdiği tepki sayesinde immobilizer arızası olup olmadığını anlayabilir buna göre çözüm yolu arayabilirsiniz, hemen açayım. Fiat Linea kullanıyorsunuz kontağı açtınız 3 saniye beklediniz kilit işareti yandı ve hemen peşinden söndü işte evet bir sorun yok araba burada rahatlıkla çalışacaktır peki hatalı olduğunu nasıl anlarım diyorsanız onuda söyleyeyim. Kontağı çevirdiniz yine 3 saniye bekledikten sonra ışık sönmüyor veya marş yapıyorsunuz hala ekranda duruyor işte bu immobilizer arızası ve belirtisidir. Unutmadan söyleyeyim bazı modellerde ışık göstergede hiç yanmaz kumanda arızalandığı zaman yanar bunu neden değiştiriyorlar bilmiyorum ama maalesef makyajlanan arabalarda bazen bunu yapıyor mühendisler takılırsanız bize sorun.

Renault Cilo, Renault Kango ve Renault Master modellerini özetle anlatayım çünkü bu modellerde maalesef insanları tabiri caizse sinirden patlatıyor. Renault hemen hemen bütün arabalarında immobilizer arazısı belirten bir kırmızı ışık kullanır araba çalışmıyorsa immobilizerin devreye girdiğini nereden anlarsınız en basit yöntemini açıklayayım.

 • Kontağa takılan Oto Anahtarı çevrildiğinde gösterge panelinin tam ortasında bulunan nokta şeklindeki kırmızı ışık bir kaç saniye sonra sönüyor ise araba anahtarı okuyor ve mutlak suretle çalışmalıdır.
 • Kontağı takıp çevirdiğinizde bütün ışıklar yandıktan sonra sönüyor kırmızı olan sabit kalıyorsa immobilizer aktif yani devrede ne yapsanız artık bu saatten sonra araba çalışmalayacaktır.
 • Başka bir hata direk yanık kalmadan farklı olup göz kırpma şeklidir böyle size devamlı sinyal şeklinde kendini gösteriyorsa yine maalesef yine immobilizer arızasıdır.

2. immobilizer Arızasının Sebepleri ve Çözüm Yolları

Kimi zaman kullanan kişilerin hatalarından meydana gelir kimi zaman arabaların üretilen parçalarının hatalı olmasından. Şansınız kuvvetliyse hiç başınıza gelmez ama kullandığınız araba Volkswgen, Skoda, Seat veya Audi ise bu hatalarla karşılaşmanız çok muhtemeldir. Yine Hyundai başlı başına bir sıkıntı olup aslında onun için komple bir haber yayınlamak daha doğru olur çünkü hiç olmadık yerde bu hatayı veriyor.

Oto Kuaför Yaptırırken Dikkat Edin!!!

Erkekler bu konuya bayanlara göre daha fazla önem veriyor oto kuaför ( detaylı iç ve dış temizlik ) yaparken motorun içindeki elektrik ve elektronik parçalar muhafaza altına alınmadan sıkılan ilaçlar ve tazyikli su parçaların girişlerine bulaştıktan bir iki ay sonra sorunlar doğuyor. Konuyu biraz daha detaylı bir şekilde açayım, motor beyni adı üstünde motorun konumlandırıldığı yere gizlenmiş olup kesinlikle suyu sevmemektedir zaten giriş soketi söküldüğünde araba çalışmaz düz mantıkla düşünelim su alırsa çalışır mı tabi ki çalışmaz o yüzden motorun ben yıkanmayıp silinmesinden yanayım. İç aksamda bulunan sigorta kutusuna bilmeden sıkılan temizleme ilaçları benzeri bir durumla karşılaşmanıza sebebiyet verebilir o sebeple aracınızın başında bekleyip dikkatlice olayı takip etmenizi öneriyorum.

Oto Kuaför Sonrası İmmobilizer Arızası Yaşayanlar

Eğer kuaför yapıldığı an veya ertesi gün arabanın çalışmadığı görülüyorsa yapılacak işlemler.

 • Arabanın motor bölümündeki fişlerin ( girişleri ) elektronik devre temizleme spreyi ile temizlemelisiniz.
 • İç aksamda bulunan sigorta tablosu ve gösterge paneli mutlaka sökülüp oksitlenip nem yapıp yapmadığı kontrol edilmeli.
 • Oto boya fırına arabayı sokup zarar vermeyecek sıcaklıkla bir iki saat bekletmeli bulamadığınız veya temizlemekte zorlandığınız parçaların kurumasını sağlayın.
Renault immobilizer uyarısı
renalut immobilizer arızasını gösterin ışık

Volkswagen grubu arabaların göstergesinde bulunan ” ANAHTAR İŞARETİ ” yine immobilizer belirtisi olup kontağı çevirdiğinizde görecek tüm ışıklarla birlikte yok olacaktır olmuyorsa araba çalışmaz lakin KONTAĞI ÇEVİRİP 30 DAKİKA BEKLEYİN eğer arabanız 2001 ve 2009 yılı arasında üretilen Skoda, Volkswagen, Seat ve Audi modellerinden birisiyse bu bekleme komutu ile resetlenecek ve araba çalışacaktır. Elektrik parçalarında bir kusur, arıza ve kısa devre varsa araba çalışmayacak ama bu tip sıkıntılarda yapılacak ilk iş Oto Anahtarı doğru çalışıyor mu çalışmıyor mu kilit nokta burası kontrol ettirdiğinizde çalıştığı bilgisini aldıysanız yine sağdan soldan gerçeği yansıtmayan yönlendirmelerle değil arabaya kendi orjinal arıza tespit cihazıyla bakabilen uzmanların söyledikleriyle müdahale etmelisiniz.

3. Hyundai Aracım Yolda Giderken Stop Ediyor

Sabahın ilk saatleri telefon sesine uyandım artık arabanın sahibi nasıl bir psikolojiye sahip bilmiyorum beni aramak için sabahı zor beklemiş olacak ki beni konuşturmadan kendisi ” ustacım hyunadi aracım var yolda giderken stop etti ustaya götürdüm orasını değiştirdi, burasını kontrol etti, kontak değişecek dedi, kontak antenine bakılması lazım, mazot pompası motora yakıt yollamıyor, sigortaları değiştirdik ” demesi üzerine diğer konulara dalmadan sözünü kestim.

Seyir halinde araba belli bir sürate ulaştıktan sonra stop etmesinin en büyük sebebi KRANK SENSÖRÜ eğer sahibi olduğunuz araba Hyundai veya Kia modellerinden biriyse ustalara söyleyin hiç bir parçaya dokunmadan önce bunu değiştirsinler.

4. immobilizer tamir fiyatları

Pek anlamı olmayan bir soru evet fikriniz olsun diye araştırma yapıyorsunuz istenmeyen bir hadiseden kaynaklanan bu sıkıntıyı ne kadara çözerim diye düşünüyorsunuz lakin markasına ve modeline göre fiyatlar değişir kimse size uzaktan fiyat veremez verirse o ustaya arabayı teslim etmeyin. Önce neden doğru, araba neden çalışmıyor ve kontrol edip teşhis koyduktan sonra fiyat meydana söylenir bu gibi durumda mesela Hyundai Kontak Anteni arızasından dolayı doğan immobilizer sorunu için biz 350 lira alıyoruz ama nerede olduğunu bilirsen anlam kazanır bilmeden sökülüp değiştirilen her parça araç sahibine külfet olur tamirci su yoluna çevrilir zaman ölür giden para cabası olur.

Kronikleşen ve ustalara gidip gelmekten sıkılıpta bana ” yakacağım bu arabayı ” diyen insanlara çözüm yolu olarak arabaya takım set alın bu durumdan kendinizi kurtarın kangren olan parmağı kesin diyorum lazım olan parçalar.

 • Motor Beyni
 • immobilizer beyni
 • Kontak Anteni
 • Oto Anahtarı
 • Bazı arabalarda ( sigorta kutusu )
fiat araçlarda immobilizer arızası
fiat arabalarda immobilizer arızasını gösterir.

Yukarıda sıraladığım parçaları Ankara ve İstanbul İkitelli gibi çıkma malzemelerin bol olduğu sanayi sitelerinden araştırıp bulun arabanıza takın tek marş çalıştırıp önce kendinizi sonra sizi görmek istemeyen hatta kavga ettiğiniz ustanızdan kurtulun derim.

İmmobilizer Beyinden İptali 

1997 – 1998 ve 1999 modellerde üretilmiş Renault Clio, Renalut Megane 1 ve Renault Twingo modellerinde beyinden iptal işlemi olması gereken arabaya zarar vermeyen bir işlemdir fakat diğer yeni otomobiller için çok çaresiz kalınırsa başvurulması gereken müdahaledir arabanın gidişine, duruşuna, kalkışına ve çekişine zararı 2 çeşit olumsuz etkisi var bunlardan biri göstergedeki ışığın yanık kalması diğeri ise arabanın artık düz kontak ile çalışabilir olmasıdır. Genellikle bütün arabaların immobilizer sistemi beyinden iptal edilebilir tasvip etmesem dahi bazı arabalara uyguladım. 

Beyinden iptal edilen immobilizer tekrar aktif edilir mi ?

Üst tarafta sıraladığım şekilde takım set alırsanız otomatik olarak immobilizer sağlıklı şekilde çalışacaktır diğer şekilde usta marifetiyle geri gelmez zaten kimse onunda uğraşmak istemez sizde kafanıza takmayın. 

İmmobilizer Pili Biterse

İmmobilizer pille çalışan bir yazılım değildir arabanın üzerinde elektronik manyetik olarak çalışır biterse immobilizer anahtar pili biter onunda arabayı çalıştırmasında bir etkesi yoktur sadece arabayı açmaya kapatmaya yarar yani arabanızda bir arızasa meydana geldiyse bunu uzaktan kumandanın piline bağlamayın. 

175 Comments

 1. Hasan sevim

  Degerli ustam aracım 2005 Renault Kango dur seyir halinde bazen stop eder ayrıca iki gün önce arabayı yıkattım 4 saat sonra arba calışmadı ustaya götürdüm imobilizerin yandı ğını söyledi ama bazen kartı sıkınca calışıyor cıkma beyine bin lira istiyor beklettim ne yapmalıyım maddi olarakta imkanlarım kısıtlı cevap verirseniz memnun olurum tşkr ederim

  • oto anahtar

   Hasan bey çok geçmiş olsun arabanın yolda giderken stop etmesinin sebebi krank sensöründen kaynaklanmaktadır arabanızı yıkatabilirsiniz lakin motoru kesinlikle yıkatmayın motor suyu yedikten sonra arabada elektronik arızalar çıkar çıktıktan sonra bulmak çok güçleşiyor. Motor beynine 1000 lira pahalı söylemişler 500.00 lira beyin olsa en çok 250 işçilik olur.

 2. Erhan

  Merhaba arabam 2002 model Kango benzinli. Arabam çalışmıyor Marş basıyor ama kırmızı nokta ışık hızlı şekilde yanıp sönüyor aracım çalışmıyor

  • oto anahtar

   Erhan bey Renalut Kango anahtar arızası varsa araçta immobilizer anahtar arızası almanız muhtemeldir ayrıca bazen istisna durumlarda aracın çeşitli yerlerindeki gerek elektrik gerekse elektronik arızalarda araç yine immobilizer arızası ışığı yakmakta o zaman bilgisayar ile arabayı kontrol etmekte yarar var, sizin yapacağınız önce Renault anahtar kontrolü ardından ise araca bilgisayar bağlatmak olacaktır.

 3. Erkan koç

  Selamın aleyküm kardeş benim aracım 99 megane bir iki arıza var bir sabahları geç çalışıyor bujilrr değişti olmadı bi servisçi arkadaş ısı müşürü dedi ısı çok az kalksa tuk diye alıyo soğukken çok zorluyor birde inmo iptal ettirdim tekrar aktif olurmu

  • oto anahtar

   Erkan bey Aleykümselam Renault megane anahtar için immobilizer iptali yaptırmanız çok yerinde bir karar olmuş 1997-1998 ve 1999 modelli Megane 1 ve Twingo modellerinde olması gerekli sistemler değişti çünkü tekrarlamaz ancak aküyü söküp takmamaya özen gösterin son olarak arıza ile immobilizer arasında bir fark bulunmuyor.

 4. Fiat linea

  İyi günler linea marka aracım 100 bin kmde. Aracı farklı bir gösterge sorunu için Fiat servise götürdüm immobilizer beyninde araç 297 bin km de gözüküyor dediler. Lakin araç ekspertizi motor durumu sanayi ustalarının söylemleri aracın bu kmde olmasının imkansız ve motorun temiz olduğunu söylüyorlar acaba beynin arıza olması nedeni ile 2.el başka bir araç beyniyle değişme ihtimali var mı. Bir de aracın gidişi motoru gerçekten iyi. Bu beynin değiştiğini anlayabilir iyi ya da gerçekten aksi bir durum mu var

  • oto anahtar

   Hayırlı sabahlar motorun temiz olmadığı aracın kilometresinin düşürülmediği anlamına gelmez çok bakımlı ve temiz olur ama 300.000 kilometrede olur bunu anlayamazsınız eğer bilgisayarın elektronik ortamda gösterdiği kilometre doğrudur ustaların söylediği değil makine sistemsel dosyalar üzerinden verileri okur ustalar gözüyle okur fark buradadır.

 5. iftadi

  2001 megan 1 aracımda ustam immobilizer arızası olduğunu söyledi. Fakat kontağı açınca bir süre sonra immo lambasi sönüyor. Ama araba bazen çalışıyor bazen çalışmıyor.

  • oto anahtar

   Renault Megane anahtar arızası olmadığı için çok bir şey diyemiyorum ancak iyi bir elektrikçi sorunu çözecektir. İmmobilizer arızası olsa aracın göstergesinde kırmızı ışık yanıp söner. Kırmızı ışık yanım sönüyor ve araba çalışmıyor ise motor beyninden immobilizer sisteminin iptal gedilmesi gerekmektedir.

 6. Furkan

  İyi akşamlar 2001 megan 1 aracımda ustam immobilizer arızası oldugunu söyledi fakat immo lambası kontağı açınca kısa sure sonra sönüyor tekrar yanmıyor fakat araba bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. Yardım ederseniz sevinirim.

  • oto anahtar

   Furkan bey immobilizer anahtar ışığı sönüyorsa biz bir şey yapamayız ona arabanın farklı yerlerinde problem varmış gibi görünüyor iyi bir elektrikçide kontrol ettirmeniz gerekiyor.

   • Furkan

    Araç lpg li olduğu için motorun içine gaz kaciriyormus zengin karışımdan dolayı araç calismiyormus. Lpg iptal olunca sıkıntı yok. Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim.

 7. Erdi

  Merhaba. Citröen c5 2006 model aracıma oto kuaför yaptıktan sonra aracımı aldım sorunsuz bir şekilde otoparka park ettim. Ertesi gün anahtarın uzaktan kumandası işe yaramadı. Ne kilidi açabildim ne de kilitleyebildim. Manuel şekilde kapıyı açtım. kontağı çevirdiğimde elektronik çalma arızasıyla karşılaştım ve araç çalışmadı. Anahtarla mı ilgilidir yoksa beyinle mi ilgilidir şüpheye düştüm. Ne yapmam gerekir yardımcı okursanız çok memnun olurum. Şuan moralim aşırı bozuk

  • oto anahtar

   Anahtarla ilgili kesinlikle değil çünkü kuaförlerin nereye ilaçladıkları tamamen muamme o arabanın beyin ve elektronik parçalara giden bütün soketleri söküp tek tek temizlemeniz gerekiyor bir yerde devreyi tamamlamayan parça mevcut bilginize sunarım.

 8. Coşkun

  Merhaba bizim 99 model boramız var
  immobilizer işareti kontağı açtığımızda hiç bir şekilde yanmıyor araba çalışmıyor neden kaynaklanır acaba şimdiden teşekkür ederim

  • oto anahtar

   İmmobilizer sorunu yaşıyorsunuz lakin 1999 model volkswagen bora anahtar sadece yedeklenebiliyor şuanda cihazlar onun doğru düzgün programlamasını yapamıyor çünkü versiyon serileri çok geri kaldı iyi bir beyinciye veya elektrikçiye göstermeniz gerekiyor.

 9. BATMANDA USTA YOK!!!!!!

  merhalar hocam benım 2008 model kangoo 1.5 aracım var ve onu yakma derecesine geldim aracı yenı aldım aldığım kişi arada stop ediyor bana ait yapıp vericem dedi trıger kayışının ordakı sensoru değişip verdi fakat arac yıne stop ediyor yaşadığımşehirde goturmedığım ustakalmadı ama araç düzelmedi giderken stop edıyor araçtan ınıyorum markete gıdıyorum gelıyorum marş basıyor yıne çalışmıyor herkez de bişi diyor ne yapcam anlamadım….

  • oto anahtar

   Giderken Stop etmesi Krank sensöründen yapar çok önemli bir arıza değil aslında neden bulamadılar anlamadım. Yolda giden araçların tamamı bahsettiğim parçadan yapar değiştirildiğinde sorun çözülür.

   • Omer

    Hocam hayırlı günlerin olsun 2004 stilo 1.6 16 Walf aracım yolda giderken stop ediyor ve araç kendini korumaya alıyor çalışmıyor.
    İmmobilizer hatası diyor herkes beyinciye gideceğim gerekirse ama burada yazdığınız cevap da aklıma takıldı yardımcı olabilirmisiniz
    İmmobilizer ışığı yanıyor araç stop edince ve o ışık sönmeden çalışmıyor

 10. Bahri

  Merhaba. Aracim opel corsa 2004 model 1.3cdti. Aracim kalkista stop ettirirsem 20 30 saniye beklemezsem calismiyor. Mars basiyor ama arac calismiyor. Kontagi calisirken kapaip ardindan hemen bastigim takdirde tene calismiyor. Ariza tespit cihazinda ariza vermiyor. Stop ettigii esnada bilgisayara baglandiginda immo arizasi veriyor. Neden kaynakli cozemedim. Tesekkur ederim.

  • oto anahtar

   Basri bey anahtar arızası olmadığından dolayı bir şey diyemem lakin genelde özellikte motoru yıkanan araçlarda bu tip arızalar var nerede oludğu belli olmadığından çok büyük sıkıntı bulunması oldukça güç maalesef bu konuda doğru bilgi veremiyorum sizlere kusurumuza bakmayın.

 11. Kenan

  Ustam merhaba bende 99 model twingo var anahtarımin içinde çip felan yok ama aracı orjinal anahtari ile kitleyip acarsam yedek olarak anahtarciya cektirdigim anahtarla calostirabiliyorum aksi halde immobilizer isigi sürekli yanıp sönüyor ve araç cektirdigim anahtarla çalışmıyor orjinal anahtarin pili bitince veya kaybolur ben ne yapacağım. Yol gostermenizi rica ederim.

 12. Adem özer

  Merhaba ustam hayırlı işler
  Benim 2000 model clio2 hachback var immobilizer de bır sorun var aracım sorunsuz çalışıyor fakat kapılar acılıp kapanmıyor anahtarcıya gıttım
  Bunlar buyuk pilli tamiri mumkun degıl ama kucuk pilli olsaydı tamir edilirdi rı dedi sızın onerınız nedir

  • oto anahtar

   Adem bey anahtarcı kısmen doğru söylemiş fakat eksik olmuş. Renault Clio anahtar tamir edilebilir ancak yenisi yapılamıyor fakat bozuk olanı yollayabilir veya gönderebilirseniz hallederiz.

 13. Mahir

  Ustam arabam clıo 2014 model. Bugün aküsünü değiştirttik kullandım 2 saat sonra kart tanınamadı yazıyor göstergede herhangi bir ikaz işıgı falan yanmıyor. Neden ola bilir?

  • oto anahtar

   Mahir bey hayırlı günler diliyorum tamamen tesadüf olmuş arabanın aküsünün değiştirilmesi renault clio 4 kart tanınmadı hatası sorununun çözülmesi için kartın bizlere gönderilmesi veya getirilmesi gerekmektedir.

 14. Gökhan

  Ustam merhaba aracım citroen xsara dizel dün aracı temizlik yaptık arkadaşla temizlemeden sonra kontağı çevirdim farlar kendiliğinden yandı 4 lü yanıyor marş basıyor gösterge paneli hiç bişi yok motor çalışmıyor ne oldu anlamadım fikriniz var mı?

  • oto anahtar

   Gökhan bey Citroen Xara anahtar arızası değil bahsettiğiniz sorun büyük ihtimalle temizlik ilaçlarının arabanın elektronik devresine temas etmesinden kaynaklı, bence temizlik yaptığınız bölümdeki soketleri söküp teker teker temizlemelisiniz.

 15. Yılmaz TURAN

  Kolay gelsin ustam benim araç 2000 model bora 2 -3 gunden beridir arac bazen mars almiyo yani 2-3 marştan sonra çalışıyo bazen de hicbir sıkıntı yok ilk marşta çalışıyor bilgisayara bağladık arıza yok lpg iptal edip gün boyu benzinde kullandım yine ilk çalıştırmada bazen marş basiyo ama calismiyo bujileri değiştim düzelmedi yolda giderken titreme tekleme hicbir sıkıntı yok tek sikayetim bazen ilk marsta calismamaya basladi bugün bi kez kontagi çevirince imbolizer arıza işıği normalin dışında yakti ama hepsi söndü o sönmedi sonradan kayboldu ustalara gösterdim herkes bisey soyluyo benzin pompasi regülatör krank sensoru vb. Kesin bisey diyen yok bana yardımci olursanız sevinirim yoksa ustalara kalsak sırayla herşeyi değiştirecek saygılar

 16. Bahtiyar Okuyan

  Merhaba ustam ben Ordu dan yazıyorum,Clio symbol 1.4 2007 model araç aldım bende immobilizer ışığı hiç yanmıyor,aracın anahtarı kapı kilitlerini açmıyor acaba immo iptalmi edilmiş yoksa başka bir sorun mu var. Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

   • Bahtiyar Okuyan

    Aracı bir ay önce aldım,göstergede immobilizer ışık hiç yanmıyor… Çalışmasında hiç problem yaşamadım,göstergede ki ışığın sigortası yanmış veya ampul varsa patlamış olabilir mi

 17. Abdullah HANER

  Merhaba ustam. Benim aracım renault espace ıv 2.0 t 2006 model. Daha önce 2 defa sabah kalktığımda marş bastı ama çalışmadı. Bilgisayara bağlayıp birşeyler yapıp çalıştırdıları. Şimdi Bursa da yolda stop etti çekici ile sanayiye getirdik. Ustalar arızayı bulamadılar. Sanayide onlar uğraşıyor ben bekliyorum. Ne yapabilirim. Tşkl

 18. İbrahim

  Ustam merhabalar aracım citroen C1 2008 model 1.4 dizel 116 binde yeni aldım iki gün sonra araba çalışmadı marş alıyor ama çalışmıyor sorun bulunmuyor en son anahtardan dediler hala bulamadık neden olabilir. Teşekkürler.

  • oto anahtar

   İbrahim bey sorunun ne olduğuna bakmak gerekiyor. Bu tip arızalar maalesef biraz problemli aldığınız kişi büyük ihtimalle problemin nerede olduğundan haberi vardır en azından neden ve nasıl oluşmuş öğrenilebilirse daha doğru tespitler yapılabilir.

 19. Mert

  Usta sen bu işi çoğu ustadan daha iyi biliyorsun benim araç 2004 focus 1 aracım şu hasarlı yani suya girdi şimdi immo hatasi var bazen yapıyor bazen yapmıyor. Kontağı açıp kapatmaktan küçük ışığın düz yanmasını beklemekten usandım oto elektronikci anhatrci beyin diuor beyinci beyinde sıkıntı yok iki farklı beyin denedim aynı arızayı veriyor diyor. Ne yapacağımı şaşırdım.Arac şu kanalına düştü 5 saat kadar orda kaldı tamamen su altında.oneriniz nedir

  • oto anahtar

   Mert bey sigorta kutusu, immobilizer beyni ve motor beyni kontrol edilir ise büyük ihtimal ile sorun çözülecektir. Ayrıca aracın tüm soketli olan fişleri sökülerek kurutulmalıdır.

   • Engin cokluk

    Merhaba micra match 2016 aracımda bugün kitapcikda yazan nats hatasıni aldım (araba icide anahtar simgeli kirmizi yanıp yanıp sonuyor) fakat arabayı çalıştirdigimda işaret kayboluyor ve araba çalışıyor kilitler de çalışıyor herhangi bir sorun yaşamadım normal bakımı yapıldı ama yetkili servisde yaptırmadim bununla alakası olabilir dendi ama aklıma yatmadı sizce ne anlama geliyor bu işaret…

 20. Ümmet Polat

  Ustam iyi geceler..2000 megane 1 sahibiyim..birkaç saat önce aracımı kapıya bıraktım sonra yeniden çalıştırmak istedim çalışmadı..immo ışığının hiç yanmadığını fark ettim..sizce sorun ne olabilir

 21. RECEP ASLAN

  Murat bey be Bursada yaşıyorum.2004 kango aracım bundan yaklaşık 20 gün önce marşa bastım çalışmadı. Usta immobilizer den olduğunu anahtardaki çipin arızalı olabileceğini söyledi. Anahtarciya gittiğim de anahtarın tamir olamayacağını yeni anahtar yaptırmam gerektiğini söyledi ve yenisini yaptırdım. Ama son 2 GÜNDÜR yine aracımın immobilizer ışığı bazen sabit yanıyor, bazende sürekli yanıp sönüyor. Bana ne önerirsiniz. Çok teşekkür… cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

 22. A.karagöz

  S.a ustam benim fiat punto 1.3 multijet arabamda bir anda immobilizer işareti çıktı kontağı çevirdiğimde marş basmıyor anahtarı kontrol ettirdim sağlam dediler acaba arızası neden kaynaklanır..teşekkürler..

 23. Tolga

  Sa abi
  Ustam 2007 kangoo 1.5 dizel aracın var
  immobilizer Işığı bazen aracın kapıları sert kapatırsam sönüyor bazende kontak üzerinde 5 dk felan beklersem sönüyor
  İş için kullanıyorum
  Olmadık zamanda sönmüyor araçı yakacam. Anahtar pilini değiştirdim düzelmedi
  Aküyü değiştirdim düzelmedi
  Bilgisayar da arıza kaydını neyi temizledim. Bakımlarını yaptırdım düzelmedi
  Anahtarcı gittim. Anahtarı kontrol etti
  Makinede baktı anahtar sağlam dedi
  Ben ne yapmalıyım. Bilmiyorum
  Allah rızası için bir yol göster
  Umarım yardımcı olursun
  Çok teşekkür ederim şimdiden

  • oto anahtar

   Çok üzüldüm öncelikle çok geçmiş olsun. Anahtarın sağlam olduğuna bakmadan bir tane yedek yaptırmanı öneririm. Eğer yedek var ve aynı hatayı onunla da yapıyor ise önce kontak anteninini, sonra immobilizer kutusunu ve ardından motor beynini kontrol ettirmen gerek. Lazin hepsinin kontrol ettirilip değiştirilmesi külfet en temizi, çıkmacılardan aynı aracın özelliklerinde bu saydığım 4 parçayı takım olarak alıp arabaya takmaktır.

 24. Hüseyin Uğur

  2006 kangom var imbolizer işiği yanmiyor test edilecek.gelismeleri pylascam arac calismiyor..bilgilerinizi paylaşirsaniz sevinirim
  Tşk.

 25. Murat arapoğlu

  Merhaba usta, 2007 honda civic aracim var..dun asiri yagislardan dolayi sanirim araba su almis..aksam calismadi ..sabah akuyu baska araca bagladim ..bu sefer ic panodaki isiklar gostergeler yandi ama araba calismadi..sonra yesil yanip sonen anahtar farkettim…isikler her iki anahtarla sònmedi..imobilizer de sorun var..ne yapmam gerek acaba..beyin diyorlar ama baska yapabilecek bur sey var mi acaba..tesekkur ederim..iyi calismalar

 26. hasan

  2000 model clio aracımın zaman zaman immobılizer ısıgi surekli yanıyordu kontağı açıp kapattığımda düzeliyor ve araç çalışıyordu fakat bu sabah anahtarı kontağa taktım diger ikaz ışıkları söndü immobilizer ışığı hızlı yanıp sönüyor ve araç çalışmıyor sorun nedir acaba

  • oto anahtar

   Hasan bey Renault Clio anahtar arızalı ise araç immobilizer bilgilerini okuyamadığından dolayı ışık yakar ve çalışmaz. O yüzden önce anahtar sonra araç kontrol edilecek.

 27. Ebubekir

  Değerli ustam. Benim aracım ford connect, araç motorunu yıkattıktan sonra ilk marşda çok azda olsa geç çalışıyor, motorun sıcak veya soğuk olması hiç fark etmiyor, araç 78 binde mazot filtresiden olabilir diye düşündüm,10 bin bakımını yaptırdım, yağını, suyunu, filtreleri hepsini değiştirdim. Fakat sorun devam ediyor ne yapmalıyım.

 28. Mahsun

  İy geceler usta 2015 Fiat Doblo var immobilizer lambası yanıyor ve sönmüyor araç çalışmıyor ben aracı yolda bı kenara bıraktım eve geldim Benim ne yapmam lazım kime uğramam lazım teşekkürler usta

 29. Murat

  Merhaba usta 2009 hyundai getz arabam var arabayi calistirirken anahtar isareti gelmiyor 2 veya 3 denememden snra anahtar isareti gelip oyle calisiyor arabam sizce wd40 soket yerini temozlesem gecermi

 30. Dağıstanlı

  Merhaba
  2007 1,3 grande puntom var akü yeni değiştim fakat arabanın göstergesinde elektrik var fakat marş basmıyor göstergede immolize ışığı yanmakta fakat arcı geri vitese alıp marşa bastığımda çalışıyor sorun nedir.Bir elektrikçi bu sorunu yapmak için 300tl istiyor ne gibi işlem yapacağından da hiç bir fikrim yok.

  • oto anahtar

   Hayırlı günler diliyorum. Öncelikle Fiat Grande Punto Anahtar problemi yaşamadığınızı söyleyebilirim. 300 lira ücret eğer garantili şekilde yaptığını söylüyor ise çok değil.

 31. Ramazan

  2010 model Kia Cee’d Anahtar aracımda bugünlerde anahtarı kontağa koydugumda imbolizer ışığı yanmıyor,Mars’a bastığımda doğal olarak çalışmıyor ancak anahtarı çıkarıp tekrar takdigimda ışık yanıyor Mars’a bastığımda da çalışıyor,sorun siklasmaya başladı,sizce sorun anahtardan mi yoksa başka bi sorun mu var?

 32. Timuçin

  Usta merhaba. 2013 model Nissan Juke aracım var. Kontak kapalıyken immobilizer ışığı 2-3 saniye aralıklarla sürekli yanıp sönüyor. Anahtarı sokup kontağı açtığımda ışık sönüyor. Bir sorun var mı, yoksa normal çalışması mı bu? Kontak kapalıyken ışığın hiç sönmemesi kafamı karıştırdı.

 33. Timuçin Gülnar

  Usta merhaba. 2013 model Nissan Juke aracım var. 1 ay önce aldım. Bugün fark ettim ki, kontak kapalıyken immobilizer ışığı 2-3 saniye aralıklarla yanıp sönüyor. Kontağı açtığımda ışık sönüyor. Bu normal bir durum mu, yoksa anormal bir durum yani arıza mı var? Şimdiden teşekkür ederim.

 34. Timuçin

  Usta merhaba. 2013 model Nissan Juke aracım var. 1 aydır kullanıyorum. Bugün fark ettim ki, kontak kapalıyken immobilizer ışığı 2-3 saniye aralıklarla sürekli yanıp sönüyor. Kontağı açtığımda ışık sönüyor. Bu normal mi, yoksa anormal bir durum mu söz konusu yani arıza mı var? Kontak kapalıyken ışığın sürekli yanıp sönmesi kafamı karıştırdı. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • oto anahtar

   Timuçin bey merak edilecek bir durum söz konusu değildir. Nissan Juke Anahtar ile kontağı açtığınız zaman yanıp sönen ışığın tamamen sönmesi gayet olasıdır. İmmobilizer`in devreden çıktığını gösteriyor.

 35. Barış

  Merhabalar
  Aracım 2002 opel combo dur. Yaşamakta olduğum sorun immobilizer seyir halinde iken yanıp km sayacımı kesiyor hız göstergem sadece çalışmamakta oluyor bunu nasıl çözebilirim

 36. İbrahim ünal

  Ustam slmlar.2008 mod fiat punto aracım mobilizer arıza verdi elkrikçiye gittim anahtarcıya gönderdi yedek anahtarla söndü fakat bir süre sonra tekrar yandı ne yapacağımı anlamadım elktrikçi olmazsa tekrar gel tam chekup yapacağız diyor tşkler.

  • oto anahtar

   İbrahim bey benim şahsi fikrim elektrikçi ile iletişim kurmamanızdır. Yedek anahtar ile çalışan arabaya nasıl bir araştırma ve geliştirme yapacak ki anlamadım. En güzeli Fiat Grande Punto anahtar yaptırın bir adet orjinal uzaktan kumandalı şekilde yürüyün yolunuza derim. Çünkü yedekle çalışan arabanın bariz sorunu belli OTO ANAHTAR arızası yaşamışsınız.

  • Hüseyin

   Merhaba 2008 model 1.5 kangom var bazen stop ısıgıyla kırmızı nokta yanıyo kontagı ceviriyorum hiç sönmüyo sönmeyince araç çalısmıyo 10 15 dakşka geciyo tekrar kontaga bastığımda o iki ışık sönüyo arac çalısıyo nedendir ustam bu arıza

   • oto anahtar

    Hüseyin bey Renault Kangoo anahtar yedek olarak evinizde veya iş yerinizde var mı bilmiyorum. Ancak sorunu önce uzaktan kumandalı anahtar üzerinde ardından arabada aramanızda yarar var. Görmeden bir şey demek mümkün değil ama yanık kalıyorsa ışık sönmeden büyük ihtimal araçtandır. Eğer göz kıpma şeklinde ise uyarı o zaman anahtardan kaynaklanabilir.

    • birer demir

     mrb öncelikle amacım başımdan geçen bir immolizer sorunu yüzünden belki bir faydası olur düşüncesiyle yazıyorum 9 ay kadar immolizer lambası zaman zaman sönmez bu yüzden aracım çalışmıyordu yeni anahtar yaptırdım bir iki soket değiştirdim ama çözüm olmadı en kötüsü arızanın nedeni tam olarak bilinememesi idi fazla uzatmadan frene bastığımda sağ sinyalde ön panelde kısa devre yaparak yanıyordu birgün oto elektrikçisine durumu söyledim kısa devreyi güçlendirdiğini söyledi ve sorun çözüldü ancak esas çözülense immobilzer lambasının sorunu ortadan kalkmıştı 15 temmuz 2019 da bu kısa devre olayını yaptırdım bugün 5 ocak 2020 ve ogündür bu sorunu yaşamadım bu sorunu yaşayanlara umarım bu yazım bir yol gösterir ve sorunları çözülür saygılar sunarım

 37. Serkan

  Selamın aleyküm ustam 2000 model clio rna modeli arabam var anahtarı takıp çevirdiyimde kırmızı ışık yanıp yanıp sönüyor bu durumda neyapmam lazım anahtarımı deyiştireyim yoksa imobilizerimi tamir ettireyim yada deyiştireyim bu konuyla ilgili beni aydınlatırsanız sevinirim.iyi çalışmalar.

 38. Fatih

  Merhaba aracim 2004 ford fiesta araba calişmiyorken bu immobilizer göstergesi yanip sönuyor devamli ama anahtari koyup calistirdiktan sonra sönuyor bu ne anlama geliyor.

  • oto anahtar

   Fatih bey Ford Fiesta Anahtar kontağı döndürdüğünüz zaman immobilizer ışığının sönmesi normaldir. Araç park halinde iken yanması ise aracın güvende olduğunu Oto Anahtar çevrildiği zaman ancak çalışabilirim mesajını verdiği görüntüdür.

 39. Ünal Günay

  2015 model Toyota Corolla 1.33 aracımın anahtarı ile açıp kapama düğmesine basınca aracın dış ikaz lambaları yanmıyor, serviste bir şeyler yaparak düzelttiler ancak tekrar aynı arızayı veriyor, yardımcı olursanız sevinirim, iyi çalışmalar.

  • oto anahtar

   Ünal bey aracın ekran ve gösterge ayarlarını kontrol edin lütfen. Toyota Corolla anahtar problemi ve immobilizer arızası değil bahsettiğiniz problem ayarlarla alakalı.

 40. Ali Yılmaz

  Merhaba, 1998 model 1.4 Clio 1 marka aracım var. Aracım benzinde çalışmıyor bazı ustalar aracın orjinal anahtarı bozuldu. Kapıları kumandadan kitlemiyor bu nedenle benzine geçmediğini söylediler. Ancak bunu başka ustalara söylediğimde öyle birşey olmayacağını şamandıra ve pompadan olduğunu söylüyolar. Boşa masraf yapmayım. Böyle birşey varmı

  • oto anahtar

   Ali bey ilk teşhisi koyan usta doğru söylemiş. Evet kumanda çalışmadığından dolayı immobilizer devreye girer ve araba çalışmaz. İptal edilmesi gerekiyor pompaya veya başka bir yere baktırmanıza gerek yok.

 41. Beytullah karakoyun

  Ustam hayırlı günler işlerinizde allah kolaylık versin ustam benim 99 model megan 1 aracım var aracın immosunu 8 ay önce iptal edildi uzaktan kumandlı anahtar yapıldı çalışıyordu iyi idi şimdi araç bir sorun çıkardı motor beyni arza çıkardı beyni değiştik yeni beyin taktık şimdi araç çalışıyor fakat motor rölanti devir yüksek devir saati çalışmıyor sinyaller silecekler uzaktan kumanda bir çalışıyor bir çalışmıyor elektirik ustaları sigorta kutusunu değişin diyorlar sizce sorunu nasıl çözerim araç çalışır iken immo lambası yanıp sönüyor birde kızdırmak lambası yanıp sönüyor yardımcı olurmusunuz

 42. FATİH

  Usta merhaba

  2007 CLİO SYMBOL ARACIM VAR SABAH TEK KONTAK ÇALIŞIR Ç.Ş. YOLDA İZDE STOP OLAYI YOK AMA ARAÇ 10 DK PARK EDİNCE TEKRAR ÇALIŞMAK İSTENDİĞİNDE 10DK MARŞA BASSAN ÇALIŞMIYOR. KONTAĞI 1-2 DEFA YARIM KONTAK AÇ KAPA GERİ İLERİ YAPINCA SONRA ÇALIŞTIRMAYI DENEYİNCE HİÇ BİR ŞEY YOK MUŞ GİBİ ÇALIŞIYOR BU OLAY NEDENDİR. ÇOK ACİL DESTEK RİCA EDERİZ

 43. Tayfur sönmez

  2011 Hyundai Accent aracım yolda giderken durdu marş basıyor çalışmıyor vurdurarak çalıştırdım anahtarın pilini degistirdim yine yaptı yine vurdurarak çalıştırdım anahtarı kontağa taktığımda immobilizer ışığı yanıyor sebebi ne olabilir ???

 44. Furkan

  Benim aracım 2007 ford transit kontağı çeviriyorum imbolizer lambasında felan hiçbirşey de sıkıntı yok tam marşa basıyorum ekrandaki tüm ışıklar yanıp sönmeye başlıyor. Arabada tık tık tık diye ses geliyor ve çalışmıyor. Neyden kaynaklanıyor olabilir? İmbolizerde mi sıkıntı yoksa?

 45. Enes

  Mrb oncelikle araba kilitleri acmadi sonra mauel denedim acti kontagi cevirdim arabanin gosterge isiklari cok az yaniyordu sonra tam cevirdim kontagi isiklar kayboldu ve tik ses gelmedi neden acaba…

 46. Mehmet

  Ustam kolay gelsin benim 2009 model Ford connect aracım durduğu yerde marş basmadı çekici ile oto elektrik tamircisine götürdüm immobiliser arızası olduğunu söyledi ve akümün zayıf olduğunu söyledi aynı araç bir hafta sonra aynı arızayı yaptı çalışmıyor immobiliser lambası yanık kalıyor sönmüyor ne yapmalıyım

  • oto anahtar

   Mehmet bey Ford Connect anahtar kontrol edilmeli. Eğer Ford Anahtar sağlam ise ki sağlam olduğunu söylediniz telefonda bana o zaman arabaya arıza tespit cihazı bağlatıp iyi bir elektrikçiden destek almalısınız.

 47. Ali Sarıyer

  Murat Bey faydalı paylaşımlarınız için teşekkürler. Linea aracımızda anahtarımız var ancak röle vasıtasıyla düz kontak ile çalıştırmak istiyoruz. hangi kabloları birbirine bağlanması gerekiyor, yardımcı olabilir misiniz? teşekkürler selamlar.

  • oto anahtar

   Ali bey biz teşekkür ederiz ancak inanın düz kontak ile alakalı hiç bir bilgimiz bulunmamaktadır. Fiat Linea anahtar için tamir ve bakımın yanı sıra fiat linea yedek anahtar hizmetlerimiz bulunmaktadır.

 48. Murat ozdemir

  Merhabalar ayrica yardimlariniz icin simdiden tesekkurler 1998 moden golf4 benzinli bir aracimiz var anahtar isareti yanmakda ve araba calisip stop etmekde. Aracda 3 adet anah tar var hepsiyle ayni problem yasiyorum arabanin motoru yikanmadi herhangi bir sivi temasi yok immo arizazi diyeceksiniz servise gitmeden bu arizayi nasil gideririm fransadabyasiyorum maddi olarak burda baya can yakiyolar arizayi benim giderme sansim varmi

 49. Murat caner ozdemir

  1998 moden golf4 benzinli bir aracimiz var anahtar isareti yanmakda ve araba calisip stop etmekde. Aracda 3 adet anah tar var hepsiyle ayni problem yasiyorum arabanin motoru yikanmadi herhangi bir sivi temasi yok immo arizazi diyeceksiniz servise gitmeden bu arizayi nasil gideririm fransadabyasiyorum maddi olarak burda baya can yakiyolar arizayi benim giderme sansim varmi

 50. yaşar

  selamun aleyküm ustam benim arabam ford s max 2007 model bugun arabada immobilier aktif dedi bir kaç kere denedim aynısını veriyor geçen cuma günü araba babamdayken de vermiş aynı arızayı sanayiye götürmüş sağ alt torpidonun ordaki sigortaları temizlemiş usta 3 gündür sıkıntısız çalışıyorbu bugun gene aynı arızayı verdi yaklaşık 2 ay öncede babam yüksek bir suyla geçmişti arabadan motorun beyni su almış araba beyindenmi kaynaklanıyordur yoksa başka bir sıkıntı olabilirmi ustam

  • oto anahtar

   Aleykümselam Yaşar bey öncelikle çok geçmiş olsun. Normal şartlarda Ford S Max Anahtar problemlerinde araç immobilizer aktif uyarısı verir. Ancak sizin anahtarınız sağlam olduğundan evet beyin problemi olabilir ki zaten su aldıysa kesin beyinden yapar. Siz yine de beyin değişimi veya tamir işine görmeden önce motor beyni soketlerini çok güzel şekilde tiner ile temizleyiniz.

 51. Tuğrul

  Selamun aleyküm hocam kolay gelsin ben yeni 2004 model renault espace2. 2 dci aldım hemen arkasından immomilizer arızası verdi motor içinde akünün yanındaki sigorta kutusunu elimle oynatınca düzeliyor elektrikçi ustama baktırdım söküp sigorta ayaklarına ve kablolar baktı biraz temizledi lakin tam şundan diyemedi. Bu olay bugün oldu şu an her hangi bir sorun yok ama açıkcası beni korkutuyor yolda giderken bir anda istop ediyordu. Sorun nedir bir öneriniz var mıdır acaba?

  Hayırlı günler kolay gelsin

  • oto anahtar

   Tugrul bey sigorta kutusuna dokunduğunuz anda düzeldi ise orada bir temassızlık söz konusudur. Belki sigortalardan biri tam oturmamış veya iletmiyordu bence bu şekilde korkmadan kullanın temkinli şekilde problem yaşattığında hatanın olduğu yere bakarak sorun kalıcı olarak çözülebilir.

 52. Yusuf

  Ustam benim araç 2004 model Fiat Stilo yolda giderken anahtar işareti yanıyor araç stop ediyor motor arıza ışığı yanıyor bir kaç denemeden sonra çalışıyor yoluma devam ediyorum bunu bazen sürekli yapıyor bazen hiç yapmadan kullanıyorum sanayi ye götürdüm kimse anlamadı bilgisayara bağladılar ordada sıkıntı yok dediler. Çalıştırırken de yapıyor bazen.

 53. Kadir

  Günaydın ustam. 1996 model w202 c 200 elegance mercedes benzinli aracim var 2 ay once lpg takildi, o günden sonra arac seyir halindeyken dikiz aynada olan imbolizer isiklari kirmizi yesil halinde 30 saniye yanip yanip sonmeye basladi ,ara ara bunu tekrar etti , Şuan aracimla biryere gittim park ettim ve 4 saat sonra çalıştırmak icin kintagi açtım aynadaki imbolizer ışıkları yanip yanip sonmeye basladi ve araç marş bastigi halde çalışmadı , bilgilerinizi rica ediyorum.

 54. Serhat

  Merhaba bende 2007 megane 2 var arabanın aküsü bitmiş ve şarja taktık bir müddet sonra aküyü arabaya taktığımızda arabadan tık tık diye sürekli sesler gelmeye başladı ve çalışmıyor kartı taktığımda göstergelerde hiç bir hareketlilik olmuyor neden acaba

  • oto anahtar

   Serhat bey Renault Megane 2 kartlı anahtar problemi veya sorunu yaşamadığınız kesin. Kart yuvasını kontrol ettirin lakin imkan var ise önce arıza tespit cihazı ile arabayı taratmak daha güzel olur.

 55. Can

  iyi akşamlar benim sorunum şöyle 98 model ford escort kullanıyorum immo ışığı bizim saatin altında uzun zamandır çok soğuk havalarda o ışık yanıyor ama hava sıcakken yanmıyor yaklaşık 2 ay önce anahtarı kaybettiğim için yeni çip yapıldı bugün ısıklarda beklerken kendi kendine spot etti araç çalıştırdım bir daha etti ve çalışmadı bayğı uğraştım sonra vurdumayı falan denedim bu sefer çalıştı şimdi asıl konuya geliyorum
  aracı doğal olarak sanayiye hemen elektrikçime götürdüm immo okuduğu zaman çok cılız bi ses gelir o bi geliyordu araç çalışıyordu bi kaç kere çalıştırdıktan sonra gidiyordu şuanda hiç bi ses gelmiyor neden yapabilir acaba? şimdiden teşekkürler

 56. Mesut Can

  1997 polo hb aracım bazen giderken stop ediyor marş basıyor ama çalışmıyor 10 dk sonra çalışıyor bazense ilk calistirmada 3-4 saniye sonra stop ediyor ve yine 10-15 dk sonra çalışıyor immobilizerle alakası olabilir mi ?

 57. Ahmet

  Ustam iyi günler.. 2005 1.2 palio aracım var. Bazen rolanti de beklerken bazen düşük devirde giderken stop ediyor. Sonrasında yakıt pombası ve LPG aparatına elektrik gelmiyor. Bu arada km yi de sıfırlıyor. Ekranda elektrik var. Ama yakıt aksamında yok. Gösterge panelinde immobilizer ışığı da yakıyor. Yarım saat bekleyince elektrik geliyor ve çalışıyor… Senebi nedir acaba?

 58. Halim çoşkun

  Ustam kolay gelsin benim aracım 2003 Fiat Doblo 1.9 JTD araç konağını cevirdigimizde anahtar ışığı sönmüyor haliyle çalışmıyor ne yapmam lazım teşekkürler

 59. caner

  megane2 2007 aracımda immo ısıgı yanmıyor göstergeler calısmıyor arac kitlenip acılabiliyor kartı takınca kartı okudugunu kart yuvası ışıgının yanıp sönmemesinden anlayabildik ama arac hiçbişekilde marşa tepki vermiyor gecesinde calısan araba sabahına sustu anlicagınız yardımcı olabilirmisiniz

 60. Latif

  Selamı aleyküm abi. 1.5 2007 kangoo var
  İmo ışığı bu ara sabit yanıyo imobilizer ışığı sönmediği zaman 30 sn kontak açık bırakıp. Kontağı kapatıp açtığımda düzeliyor. Kontak anteni immobilizer kutusu kontrol edilirdim. Göğüste bulunan kabloları sigortaları felan Yedek anahtarla denedim Aynı sorun devam ediyor. Lütfen aracın neresine baktırmam gerekiyor kıymetli yorumunuzu bekliyorum

 61. Onur

  Merhabalar aracım 2012 model opel corsa d anahtarı takıp kontağı çeviriyorum ışıklar sönüyor fakat marşa bastığımda almıyor diğer yedek anahtarı takıp çalıştırıyorum ozaman alıyor bu bazen yedek anahtarı takıp çalışmadığında orjinalihle denediğimdede oluyor sebeb nedir acaba

   • Onur

    Öncelikle teşekkür ederim boluda anahtarcıya götürdüğümde anahtarlarımda sıkıntı olmadığını sölediler keza ankaradada aynı şeklde bu sebeble ilgili benzin pompası dediler değiştirdim sorun gene aynı marş çeviriyor ama çalışmıyor 2. Denediğimdede çalışıyor ustam sizden bir irtibat no alabilirsem sevinirim

 62. Yunus

  Merhaba ustam bende megan 1 var 1998 model 2.0 8 valf motor araç sabah ilk marşa bastığım zaman gayet güzel çalışıyor ama istop ettiğim zaman marşı çok uzun alarak ve gaza basarak çalıştırıyorum immobilizer ışığı sürekli yanıp sönüyor ara sıra yolda giderken istop ediyor yine yolda giderken tekleme yapıyor,rolantisi 0.5-1.2 arası zaman zaman inip çıkar araçta sonradan takma merkezi kilit var. ustaya gösterdim sigorta kutusu dedi 1-3 bin arası masrafı var yaptırmadım aracın bujileri yeni yağı yeni hava filitresi yeni termostat sensörü yeni.rölanti sensörü yeni.Araç benzinlidir Lpg takılmış ve sökülmüş sistemi üzerinde dedi ustalar.Değiştiğim parçaları hep usta tavsiyesi son olarak sigorta kutusu dediler iyice araçtırmadan masraf yapmak istemedim.Aracın beynini beyincide baktım beyni sağlam dedi imbobilizerli iptal etmişler elektirikçi düzeltti sorunlar değişmedi.Sizin görüşlerinizi almak istedim şimdiden teşekkür ederim.

  • oto anahtar

   Yunus bey Renault Megane anahtar sorunu yaşadığınızı düşünmüyorum. İmmobilizer sistemini iptal ettikleri için bu problemi yaşıyorsunuz. İyi bir elektrikçiye veya beyinciye göstermeniz gerekiyor.

 63. hasan

  ustam merhaba insanları aydınlattiginiza mutlu oldum. bizim 96 model rxi lagunamiz var. arada bir immo arizası veriyordu aku zayıf dediler degistirdik. 1 defa calisti sonra immo arızasi sürekli veriyor hic calismiyor. immo yu iptal etmek istedik kendimiz arastirma yaptik beyindeki 8. kablosunu kestik fakat cozum olmadi. internette immo yu kapatmak icin bir alet satiliyor. cozum olur mu bilmiyorum. burdur da yasiyorum dogru duzgun elektrikci de bulamiyorum. ne yapacagim bilmiyorum kafayi yiyecegim

 64. Ferhat

  Ustam değerli bilgiler için tşk. 2005 caddy araç sahibiyim şu an 87 bin km de. Soğuklarda kontağı çevirince gösterge ışıkları yanmıyor ve marş basmıyor. Yaklaşık 5- 15 kez Kapat aç yaptığımda gösterge ışıkları yanıyor ve marş basıyor. Termik değişti Akü yeni kömürler yeni. Sorun bulunamadı. Lütfen görüşlerinizi bekliyorum.

  • oto anahtar

   Ferhat bey çok teşekkür ederim güzel dilekleriniz için. Ancak bahsettiğiniz hata Volkswagen Caddy anahtar probleminden kaynaklanmıyor bunun için iyi bir elektrikçiden destek almalısınız.

 65. latif

  Selamı aleyküm . 1.5 2007 kangoo var
  İmo ışığı bu ara sabit yanıyo imobilizer ışığı sönmediği zaman 30 sn kontak açık bırakıp. Kontağı kapatıp açtığımda düzeliyor. Kontak anteni immobilizer kutusu kontrol edilirdim. Göğüste bulunan kabloları sigortaları felan Yedek anahtarla denedim Aynı sorun devam ediyor. Lütfen aracın neresine baktırmam gerekiyor kıymetli yorumunuzu bekliyorum tekrar yazıyorum reno kangoo 1,5 dizel 2007 model

 66. İbrahim

  Merhabalar, citroen c1 2008 model aracım çalışırken birden durdu ve daha çalışmadı. Servise götürdük anahtardan dediler fransadan getirdiler araba çalışmadı ve immobilizer tamamen değişicek değişicek dediler parçalar üç ay sonra geldi ve şuan kodlama yapamıyorlar nasıl bir yol izlememiz gerekiyor. Yardımcı olurmusunuz.

 67. Ertan

  Selamın aleyküm aracım 2008 reno symbol anahtar pilini yeni taktım
  Ara ara immobilezir yanıp sönüyor kapatıp tekrar acıyom kpntagı düzeliyor çalışıyor böyle böyle idare ettim taki bugünr kadar, bugün hep yanıp söndü araştırdım ettim işte kontagı çevirdim tuşa basılı tuttup kapattım immo sönüyor çalışıyor sizce sorun neydedir, bu olayı yapmam porblem yaratırmı anahtarda orjinal anahtatı değil, bi kaç yıl önce yeni anahtarı yrni kopyalatmıştım orjinali değil yani, sizce ne yapayım

  • oto anahtar

   Aleykümselam Ertan bey immobilizer arızası genelde anahtar veya kontak anteninden yapar. Arıza tespit cihazı bağlayıp araştırma yapılarak hatalı noktaya müdahale etmek gerekiyor.

 68. Ertan

  Selamın aleyküm aracım 2008 reno symbol anahtar pilini yeni taktım
  Ara ara immobilezir yanıp sönüyor kapatıp tekrar acıyom kpntagı düzeliyor çalışıyor böyle böyle idare ettim taki bugünr kadar, bugün hep yanıp söndü araştırdım ettim işte kontagı çevirdim tuşa basılı tuttup kapattım immo sönüyor çalışıyor sizce sorun neydedir, bu olayı yapmam porblem yaratırmı anahtarda orjinal anahtatı değil, bi kaç yıl önce yeni anahtarı yrni kopyalatmıştım orjinali değil yani, sizce ne yapayım

 69. Emre helli

  2007 renault master aracım var. Her zaman yapmıyor ama gösterge panelindeki o yuvarlak ışık sönmüyor ve çalışmıyor. 5 dakika geçtikten sonra denedim çalışıyor. Bir kaç defa yaptı bunu çözüm nedir ne yapmam lazım. Bir gün sabah calışmayıp beni yolda bırakmasından korkuyorum.

 70. Sadettin

  Mrb 2004 hundai elentra otamatik aracim var
  Imbo arizasi vardi butun kikitciler baktilar cozemediler
  Imbo yu iptal ettirdik sorun cozuldu
  Lakin otomatik sanzuman kendini korumaya aldi
  Suan arac calisiyor gitmiyor
  Sanzumanda imbo ya bagliymis
  Eski haline nasil gerigetirecez saygilar

 71. Sezer moran

  İyi günler usta benim 2001 renault kango’m var aracimin arada immolizir ışığı yaniyo ve aklı esince sönüyor ama sonmesi baya zaman alıyor bu süreç içerisinde araç kesinlikle çalışmıyor acil durum ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun tesekkurler

 72. Hakan

  Selamun aleyküm ustam tipo 1.6 mpi var bende araba bazen 8 yada 9 kere marşa bastığım oluyor öyle çalışyor krank sensörü degişti aynı soru 5 devam ediyor ımbolibizerden kaynaklana bilir mi

 73. Ali

  Hocam merhaba iyi günler. Aracı(clio3 2006 model)normal şekilde park ettim ertesi gün geldiğimde ekranda bütün ışıklar söndü kırmızı ışık sönmedi. Ayrıca marş vurduğum da motor hafiften çalışacak gibi oluyor ancak çalışmıyor. Birde marş vurduğum anda kızdırma bujisi ikaz lambası yanıyor. İkisinin birlikte yanması ne demek oluyor? İlginize teşekkür ederim.

  • oto anahtar

   Ali bey Renault Clio 3 anahtar arızası yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda size söyleyeceğim arabanın varsa yedeğini denemeniz olacaktır. Yok ise elinizdeki Renault Clio 3 kumandalı anahtar kontrol edilecek. Eğer immobilizer anteninde veya kendisinde problem varsa çözülecektir. En son arabaya arıza tespit cihazı bağlanarak problem kontrol edilecektir.

 74. Bozkurt

  Hocam selamünaleyküm ben de Reno Laguna 2 1.6 16v benzinli araç var İMO hatası var arabam yolda giderken ABS ışığı yaktı arabam çalışır vaziyetteydi ondan sonra İstop ettim arabayı sonra tekrar kartı takıp arabayı çalıştırdım Sonra iş yerime gitim Öğle arası da ABS için ustaya gösterecektim arabam hiçbir şekilde çalışmadı sonra ustaya götürdüm usta baktı etti kolon kilidi arızası gösterge paneli arızası İMO hatası bunlar çıkıyordu ben bunu yapamam dedi başka bir beyinciye gittim bizim usta da bütün parçaları değiştirdiği Bey’in Ecu kolon kilidi ama arabam yine de çalışmadı sonra usta benim şoför koltuğun oradaki cam tuşunun olduğu yerde bir sigorta buldu İki kablo birbirine köprülenmiş ve üçüncü kabloya sigortayla köprülenmiş Ben onun orada olduğunu biliyordum ne işe yaradığını bilmiyordum usta bana gösterdiğin o sigortayı çektiğimizde gösterge paneline ve hiçbir yere hiçbir şekilde elektrik gitmiyor o sigortayı bağladığımızda taktığımızda gösterge paneli ne ve heryere elektrik geliyor ama araba gene çalışmıyor bunun eksantrik sensörü ve yatta Crunk sensörü ile alakası olabilir mi ve yatta bir yerde kopuk ve yatta bir kısa devre olabilir mi arabayı daha önce katakulleyle çalıştırmışlar usta şimdi cihaza bağladığında arıza tespit cihazına kontak sonrası 12 volt yok yazıyor ve bu arabam
  Bu arabam 70 gündür yatıyor usta arızayı bulamıyor biraz yardımcı olabilir misiniz bana çok mağdurum ne yapmamız gerekiyor nelere bakmamız gerekiyor

 75. erol boz

  başka bir immolu araç anahtarı örneğin dacia anhtarı reno kango ya uyarlanabilirmi yazılım ve kodlama silinip değiştirilebilinirmi. olursa yeni anahtardan avantajlımı olur yoksa değmezmi selamlar mersinden

 76. Burhan

  Yardımlarınız için teşekkürler öncelikle.
  2001 clio 1.4 16v rxt aracim var. Bazen sabahları veya park ettikten bir süre sonra çalışmıyor. Immobilizer isiginda bir sorun görünmüyor. Neredeyse bütün sensörleri değiştirdim. Sebebi ne olabilir? Teşekkürler…

 77. Ziya

  Hocam yukarıdaki yorumları okudum. Bir sorunum hakkında yardımcı olmanızı rica ediyorum. 2009 wv golf5 model aracım var. Farklı zamanlarda immobilizer hatası veriyordu. Hataları arasında 3 ay 5 ay gibi süre oluyor. Ekseriyetle kışın daha çok yapıyor. Kontağı bir yıl önce orijinali ile değiştirttim. Bir yıla yakın bir süre hata vermedi. Daha sonra yine hata verdi. Yalnız ekseriyetle hatalardan 15-20 gün önce EPC hatası veriyor. Daha sonra hata kayboluyor. Aracın sorunsuz iki anahtarı var. Acaba EPShatasıyla immobilizer in alakası var mı. Yada immo anteni de sıkıntı mı var. Elektrik aksamı da sorun olabilir mi. Bulunduğum bölgede bu işten anlayan çıkmadı.

  • oto anahtar

   Ziya bey Volkswagen Golf 5 anahtar sorunu yaşamadığınız için aracı görmeden bir şey diyemem. Fakat siz yeterince bilgi sahibisiniz. Kontak anteni yapar, motor beyni yapar, motor bol su ile yıkanırsa da yapar. Ama en güzeli önce içindeki çipi değiştirip deneyin. Eps ile onun bir alakası yok. Ayrıca kontağın değiştirilmesi manuel işlem o da bağlantılı değildir.

 78. Özkan

  Selamin aleyküm ustam kolay gelsin Dacia solenza 2004 model aracımın imobilizer arazasi verdi ışık kontağı çevirince yanıyor 3 saniye sonrasında göz kırpma yani yanıp yanıp sönüyor bu işlemi tekrarlayıp araç çalışmıyor bir kaç deneme sonrası çalışıyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  • oto anahtar

   Aleykümselam Özkan bey Dacia Sandero, Dacia Dokker, Dacia Duster ve Dacia Solenza araçların bazılarında bu hata var. Kontak antenini kontrol edin ve soketini güzelce tiner ile temizleyin.

 79. Ferdi VATANSEVER

  Merhabalar,

  Aracım 2014 model linea urban.
  Araç hareket halindeyken aniden ışıklar sönüyor, ibreler sıfıra iniyor sonra açılıyor akü ve immolibizer ışığı yanmaya başlıyor çok sinir bozmaya başladı.
  Sanayiye götürdüm akü ve şarj dinamosunda problem olmadığını söylediler.
  Bursa Ovaakça Birmota götürdüm şase kablosunu değiştirdiler fakat problemim yine çözülmedi.
  Debriyajın oradaki keçeyi çıkarsam çözülür mü? Genelde keçenin baskı yapmasından olduğunu yazmışlar.

 80. Murat

  Hocam benim sorunum çok komik aracım hyundai admira 1.5 araç yarim saat yola gidip ısındıktan sonra stop ettigimde merkezi kilit çalışmıyor lakin 10 15 dakika sonra arac dinlendiginde merkezi kilit çalışıyor sorun ne olabilir

  • oto anahtar

   Merkezi kilit sisteminin kablolarında bir temassızlık var. Benim şahsi fikrim kabloların biri zayıf ısındığı zaman akım kesiyor. Oto anahtar sorunu olsa hemen çözerdik lakin sizin sorununuz oto elektrikçi işidir.

 81. Bilal

  Hayırlı günler usta

  Megan 2 2005 dizel

  Aracım uzaktan anahtarı algılamıyor ta ki yanına 1 metre yaklaşınca daha yeni kapıları açıp kapatıyor. Pil değiştirdim olmadı yedek anahtar aldım gene olmadı. Bir ara akü kutup başlarını çıkarttım biraz temizledim yarım saat sonra taktım 5, 6 metre uzaktan çekmeye çalıştı ama tekrar eski haline döndü sorun nedir acaba şimdiden teşekkürler.

  • oto anahtar

   Bilal bey Renault megane 2 kart anahtar sorunu değil bence anten problemi yaşıyorsunuz. O nedenle sorunu arabada arayın arabayı güzel bir taratın arıza tespit cihazıyla.

 82. Ercan

  Merhabalar bende 2016 focus dizel var. Son 1 aydır pek kullanmıyorum. En son da 1 hafta evvel birkaç km yaptım sadece. Bugün aracı çalıştırmak isteyince yarım kontak yaptım. Panelde göstergeler geldi. Marşa basınca Araç çalışır gibi yaptı ve el. motoru kilidi arızası, servise götürün. yazdı. Orijinal anahtarı var sadece. Yedek yok. Uzaktan kapıları hatta camı bile açıyor anahtar.

 83. Muhammet Mevlüt Gül

  Murat Hocam merhaba,

  2005 Vectra C Comfort aracım anahtarın üzerindeki uzaktan kumandadan bastığımda bazen kilitleniyor bazen kilitlenmiyor. Kapıları elle kapatmak durumunda kalıyorum.

  Aslında bu sorun 1 senelik süreçte yavaş yavaş oluştu. Önceleri çok nadir sorun oluyordu, sonraları yavaş tepki vermeye başladı, ardından hiç çalışmamaya başladı. Bazen arada bir çalışıyor. Aküyü söküp taktığımda stabil hale geliyor gibi fakat bir süre sonra yine tektük çalışmaya başlıyor.

  Anahtarcıya götürüp anahtarı kontrol ettirdim. Anahtarı cihaza doğru tutup bastığında cihazın lcd göstergelerinde değerler okunduğundan anahtarda ariza olmadığını söyledi. Beyinciye git dedi fakat anlayan bir usta bulmak problem.

  Bir ara motor beynini tamire götürüp soğuk lehim tazeletmiştim; bununla alakası olabilir mi? Bu araçlarda merkezi kilit beyni harici olarak bulunmuyor dediler o yüzden motor beyninden şüphe ediyorum. Ya da merkezi kilit beyni nerde bilen var mı?

  Teşekkürler & selamlar

  • oto anahtar

   Muhammet bey benim şahsi fikrim Honda Civic anahtar artık zamanını doldurmuş. Yeni bir adet Honda Civic orjinal anahtar kodlayın arabaya o şekilde deneyin. Beyinci bir şey yapamaz diye düşünüyorum. Bir arızayı hemen beyinciye sallamak maalesef bazı esnafların kurtuluş yolu oluyor.

 84. Cuneyt

  2008 suziki siwit aracım var benzınlı anahtarı 1 defa çevırıyom ımblızır ışıgı sonmuyo ve araç 4 üncü marşda çalışıyo yedek anahtar sadece kapıları açıyo 3 gun aracı çalışdrmasam aku boşalıyo sorun nedir

  • oto anahtar

   Cüneyt bey akünün boşalması akünün artık ömrünün tamamlandığına veya arabada elektrik kaçağı olduğuna dalalettir. Suzuki Swift anahtar sorunu yaşarsanız onun için yardımcı olabiliriz. Kontrol etmemizde yarar görüyorum.

 85. Abdullah

  Merhabalar,
  Yalovadayım. Araç 2001 Renault Scenic 1. Otomatik. Yorumları okudum. Benim araçta çalışmıyor. bundan önceleri yolda giderken sonra bir nedenle stop ediyorum. Arabayı yeniden çalıştırma istediğimde çalışmıyor. fakat araba yarım saat vs. bekledikten sonra soğuyunca çalışıyordu.

  Şu anki sorunum ise evin önüne park ettim. çalışmadı. sonra sanayiye çektik. usta cihaza bağladı. cihaz bir sorun göstermedi. kontağı çevirdi araç çalıştı. Sonra gitmişken bu sorun krank sensöründen kayanakanabilir diye krank sensörünü değiiştirdik. Sonra bir kaç hafta sonra evinde önünde yine sabah çalışmadı. Bekledim. bu sefer bir kaç gün sonra kontağı çevirdim çalıştı. Ama immobilizer ışığına o günlerde yanıyordu.

  Anahtar kapıları kilitlerklen bir defa kilitlediğimde sola arka kapıyı kilitlemiyor. Ama kilitleymeye 2 kez ard arda bastığımda tüm kapıları kilitleyebildiğini keşefettim. Sizce neden?

  Yaklaşık 45 gündür bu sefer araç yine evin önünde ve çalışmıyor. Ve bu sefer immobilizer ışığı yanmıyor. Elektrikçi geldi baktı. Beyin kendini silmiş dedi. Kodu yeniden eklememiz lazım dedi. Sanayiye çektirmeden yapılabilecek bir şey var mı? Beyne kodu yazınca çalışınca sonradan yeniden tekrar aynı hatayı verme ihtimali var mı?
  Araç 2001 Renault Scenic 1. Otomatik.

 86. Ali

  Murat bey arabam hareket halindeyken gaz kesiyor ama araba çalışmaya devem ediyor herangi bir gosterge yanmıyor bilgisayara baglandı ama çıkmıyor yardımcı olursanız sevinirim skoda fabia 2004

 87. OPEL ASTRA 2005

  Merhabalar…
  Aracım Opel Astra 2005 H kasa Otomatik. Aracımı asıl anahtarıyla çalıştırdığımda immobilizer hatası (yanıp sönen ışık ve aracın hiç çalışmaması) veriyor.
  Yedek anahtarla çalıştırdığımda herhangi bir sorun olmadan çalışıyor.
  Asıl anahtardaki immobilizer hatasını nasıl çözebilirim?
  Maliyeti ne olur?

 88. Ahmet Solak

  Ustam 2013 Peugeot 301 aracımız var farklı zamanlarda immobilizer sistem hatası veriyor. Bilgisayara baglattik motor beyni arızalı gosteriyo fakat ara ara arıza yapiyo ayda 1 kere bazen haftada bir kere ama 10 15 dk sonra araç calisiyo ustalar net bişi soyleyemiyo rica etsem yardımcı olabilir misiniz sıkıntı ne olabilir

 89. Gonca Yunus

  Usta merhabalar. Benim 2017 model mitsubishi l200üm var. Aracı ilk sürdüğümde daha otoparktan çıkmadan stop ediyor. Kontağı kapatıp açsamda araba çalışmıyor ancak kapatıp 5 dk bekleyince çalışıyor. 2. El aldım alalı daha 1 hafta oldu çok canım sıkıldı. Sıkıntı immobilizerda mıdır usta ?

 90. Alper

  Merhaba bende 2013 ford focus var arabanın anahtarı makınede pantolun cebınde yıkandı arabayı çalıştırmaya gıttım çalıştırma dı immobilize aktıf dıyor ne yapmam gerekiyor

 91. TURGAY

  USTAM 2003 OPEL VECTRA C KASAM VAR ARACIMIN MOTORU ISINDIKTAN SONRA ARACI ISTOP EDİP TEKRAR ÇALIŞTIRMAK İSTEDİĞİMDE ÇALIŞMIYOR GÖSTERGELER YANIYOR AMA KONTAK BASMIYOR

 92. Vedat verep

  Selamın aleyküm aracım 2001 model hyundai accent benim sorumum kontağı cevirdigimde anahtar işareti cikmiyordu bazen anahtarı tets ceviriyordum anahtar isareti cikiyordu çalışıyordu sindi hic calişmiyor cunuku anahtar isaret icikmuyortsmire getirdim anahtara baktilar sinyal veriyormuş antende dorun olabilirmi antende saglamda beyindemi sıkıntı teşekürler

  • oto anahtar

   Vedat bey Hyundai Accent anahtar kesinlikle sorun yaşatmıyor emin olabilirsiniz. Kontak anteni, motor beyni ve immobilizer kutusundan kaynaklıdır bu hata önce kontak anteninden ardından immobilizer kutusunu ve en son motor beynini kontrol ettireceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir