Menü Kapat

İmmobilizer Arızası ve Çözümü

volkswagen immobliizer arızası

O kadar derinlemesine bir konu ki ben bile nereden başlıyayım hangi modellerden örnek vereyim nasıl anlatayım bilmiyorum artık yaşadıklarımızı ve bildiklerimizi anlatayım sizlerde anlamadığınız yeri bizlere detaylı bir şekilde sorun böylece bu konuyu da aydınlığa kavuşturmuş olalım.

1. immobilizer arızası belirtileri

Çocukluğumdan beri bu işi yapıyor insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum marka marka gidelim ona göre bir yol hatırası çizip bu konuyu da aydınlığa kavuşturalım. 1999 ve üzeri model bütün arabalarda immobilizer bulunmaktadır daha önce kelime anlamını bilmeyenler için söyleyeyim ( açık ve net hırsızlık önleme sistemi ) kapı ve kontak kilitlerinden sonra hırsızı durduracak ( arabayı çalıştıramaması için ) büyük bir önlem olup hayati önem taşımaktadır. Arabaların tamamında immobilizer ışığı vardır bu ışığın verdiği tepki sayesinde immobilizer arızası olup olmadığını anlayabilir buna göre çözüm yolu arayabilirsiniz, hemen açayım. Fiat Linea kullanıyorsunuz kontağı açtınız 3 saniye beklediniz kilit işareti yandı ve hemen peşinden söndü işte evet bir sorun yok araba burada rahatlıkla çalışacaktır peki hatalı olduğunu nasıl anlarım diyorsanız onuda söyleyeyim. Kontağı çevirdiniz yine 3 saniye bekledikten sonra ışık sönmüyor veya marş yapıyorsunuz hala ekranda duruyor işte bu immobilizer arızası ve belirtisidir. Unutmadan söyleyeyim bazı modellerde ışık göstergede hiç yanmaz kumanda arızalandığı zaman yanar bunu neden değiştiriyorlar bilmiyorum ama maalesef makyajlanan arabalarda bazen bunu yapıyor mühendisler takılırsanız bize sorun.

Renault Cilo, Renault Kango ve Renault Master modellerini özetle anlatayım çünkü bu modellerde maalesef insanları tabiri caizse sinirden patlatıyor. Renault hemen hemen bütün arabalarında immobilizer arazısı belirten bir kırmızı ışık kullanır araba çalışmıyorsa immobilizerin devreye girdiğini nereden anlarsınız en basit yöntemini açıklayayım.

 • Kontağa takılan Oto Anahtarı çevrildiğinde gösterge panelinin tam ortasında bulunan nokta şeklindeki kırmızı ışık bir kaç saniye sonra sönüyor ise araba anahtarı okuyor ve mutlak suretle çalışmalıdır.
 • Kontağı takıp çevirdiğinizde bütün ışıklar yandıktan sonra sönüyor kırmızı olan sabit kalıyorsa immobilizer aktif yani devrede ne yapsanız artık bu saatten sonra araba çalışmalayacaktır.
 • Başka bir hata direk yanık kalmadan farklı olup göz kırpma şeklidir böyle size devamlı sinyal şeklinde kendini gösteriyorsa yine maalesef yine immobilizer arızasıdır.

2. immobilizer Arızasının Sebepleri ve Çözüm Yolları

Kimi zaman kullanan kişilerin hatalarından meydana gelir kimi zaman arabaların üretilen parçalarının hatalı olmasından. Şansınız kuvvetliyse hiç başınıza gelmez ama kullandığınız araba Volkswgen, Skoda, Seat veya Audi ise bu hatalarla karşılaşmanız çok muhtemeldir. Yine Hyundai başlı başına bir sıkıntı olup aslında onun için komple bir haber yayınlamak daha doğru olur çünkü hiç olmadık yerde bu hatayı veriyor.

Oto Kuaför Yaptırırken Dikkat Edin!!!

Erkekler bu konuya bayanlara göre daha fazla önem veriyor oto kuaför ( detaylı iç ve dış temizlik ) yaparken motorun içindeki elektrik ve elektronik parçalar muhafaza altına alınmadan sıkılan ilaçlar ve tazyikli su parçaların girişlerine bulaştıktan bir iki ay sonra sorunlar doğuyor. Konuyu biraz daha detaylı bir şekilde açayım, motor beyni adı üstünde motorun konumlandırıldığı yere gizlenmiş olup kesinlikle suyu sevmemektedir zaten giriş soketi söküldüğünde araba çalışmaz düz mantıkla düşünelim su alırsa çalışır mı tabi ki çalışmaz o yüzden motorun ben yıkanmayıp silinmesinden yanayım. İç aksamda bulunan sigorta kutusuna bilmeden sıkılan temizleme ilaçları benzeri bir durumla karşılaşmanıza sebebiyet verebilir o sebeple aracınızın başında bekleyip dikkatlice olayı takip etmenizi öneriyorum.

Oto Kuaför Sonrası İmmobilizer Arızası Yaşayanlar

Eğer kuaför yapıldığı an veya ertesi gün arabanın çalışmadığı görülüyorsa yapılacak işlemler.

 • Arabanın motor bölümündeki fişlerin ( girişleri ) elektronik devre temizleme spreyi ile temizlemelisiniz.
 • İç aksamda bulunan sigorta tablosu ve gösterge paneli mutlaka sökülüp oksitlenip nem yapıp yapmadığı kontrol edilmeli.
 • Oto boya fırına arabayı sokup zarar vermeyecek sıcaklıkla bir iki saat bekletmeli bulamadığınız veya temizlemekte zorlandığınız parçaların kurumasını sağlayın.
Renault immobilizer uyarısı
renalut immobilizer arızasını gösterin ışık

Volkswagen grubu arabaların göstergesinde bulunan ” ANAHTAR İŞARETİ ” yine immobilizer belirtisi olup kontağı çevirdiğinizde görecek tüm ışıklarla birlikte yok olacaktır olmuyorsa araba çalışmaz lakin KONTAĞI ÇEVİRİP 30 DAKİKA BEKLEYİN eğer arabanız 2001 ve 2009 yılı arasında üretilen Skoda, Volkswagen, Seat ve Audi modellerinden birisiyse bu bekleme komutu ile resetlenecek ve araba çalışacaktır. Elektrik parçalarında bir kusur, arıza ve kısa devre varsa araba çalışmayacak ama bu tip sıkıntılarda yapılacak ilk iş Oto Anahtarı doğru çalışıyor mu çalışmıyor mu kilit nokta burası kontrol ettirdiğinizde çalıştığı bilgisini aldıysanız yine sağdan soldan gerçeği yansıtmayan yönlendirmelerle değil arabaya kendi orjinal arıza tespit cihazıyla bakabilen uzmanların söyledikleriyle müdahale etmelisiniz.

3. Hyundai Aracım Yolda Giderken Stop Ediyor

Sabahın ilk saatleri telefon sesine uyandım artık arabanın sahibi nasıl bir psikolojiye sahip bilmiyorum beni aramak için sabahı zor beklemiş olacak ki beni konuşturmadan kendisi ” ustacım hyunadi aracım var yolda giderken stop etti ustaya götürdüm orasını değiştirdi, burasını kontrol etti, kontak değişecek dedi, kontak antenine bakılması lazım, mazot pompası motora yakıt yollamıyor, sigortaları değiştirdik ” demesi üzerine diğer konulara dalmadan sözünü kestim.

Seyir halinde araba belli bir sürate ulaştıktan sonra stop etmesinin en büyük sebebi KRANK SENSÖRÜ eğer sahibi olduğunuz araba Hyundai veya Kia modellerinden biriyse ustalara söyleyin hiç bir parçaya dokunmadan önce bunu değiştirsinler.

4. immobilizer tamir fiyatları

Pek anlamı olmayan bir soru evet fikriniz olsun diye araştırma yapıyorsunuz istenmeyen bir hadiseden kaynaklanan bu sıkıntıyı ne kadara çözerim diye düşünüyorsunuz lakin markasına ve modeline göre fiyatlar değişir kimse size uzaktan fiyat veremez verirse o ustaya arabayı teslim etmeyin. Önce neden doğru, araba neden çalışmıyor ve kontrol edip teşhis koyduktan sonra fiyat meydana söylenir bu gibi durumda mesela Hyundai Kontak Anteni arızasından dolayı doğan immobilizer sorunu için biz 350 lira alıyoruz ama nerede olduğunu bilirsen anlam kazanır bilmeden sökülüp değiştirilen her parça araç sahibine külfet olur tamirci su yoluna çevrilir zaman ölür giden para cabası olur.

Kronikleşen ve ustalara gidip gelmekten sıkılıpta bana ” yakacağım bu arabayı ” diyen insanlara çözüm yolu olarak arabaya takım set alın bu durumdan kendinizi kurtarın kangren olan parmağı kesin diyorum lazım olan parçalar.

 • Motor Beyni
 • immobilizer beyni
 • Kontak Anteni
 • Oto Anahtarı
 • Bazı arabalarda ( sigorta kutusu )
fiat araçlarda immobilizer arızası
fiat arabalarda immobilizer arızasını gösterir.

Yukarıda sıraladığım parçaları Ankara ve İstanbul İkitelli gibi çıkma malzemelerin bol olduğu sanayi sitelerinden araştırıp bulun arabanıza takın tek marş çalıştırıp önce kendinizi sonra sizi görmek istemeyen hatta kavga ettiğiniz ustanızdan kurtulun derim.

İmmobilizer Beyinden İptali 

1997 – 1998 ve 1999 modellerde üretilmiş Renault Clio, Renalut Megane 1 ve Renault Twingo modellerinde beyinden iptal işlemi olması gereken arabaya zarar vermeyen bir işlemdir fakat diğer yeni otomobiller için çok çaresiz kalınırsa başvurulması gereken müdahaledir arabanın gidişine, duruşuna, kalkışına ve çekişine zararı 2 çeşit olumsuz etkisi var bunlardan biri göstergedeki ışığın yanık kalması diğeri ise arabanın artık düz kontak ile çalışabilir olmasıdır. Genellikle bütün arabaların immobilizer sistemi beyinden iptal edilebilir tasvip etmesem dahi bazı arabalara uyguladım. 

Beyinden iptal edilen immobilizer tekrar aktif edilir mi ?

Üst tarafta sıraladığım şekilde takım set alırsanız otomatik olarak immobilizer sağlıklı şekilde çalışacaktır diğer şekilde usta marifetiyle geri gelmez zaten kimse onunda uğraşmak istemez sizde kafanıza takmayın. 

İmmobilizer Pili Biterse

İmmobilizer pille çalışan bir yazılım değildir arabanın üzerinde elektronik manyetik olarak çalışır biterse immobilizer anahtar pili biter onunda arabayı çalıştırmasında bir etkesi yoktur sadece arabayı açmaya kapatmaya yarar yani arabanızda bir arızasa meydana geldiyse bunu uzaktan kumandanın piline bağlamayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir