Menü Kapat

İmmobilizer Arızası ve Çözümü

volkswagen immobliizer arızası

O kadar derinlemesine bir konu ki ben bile nereden başlıyayım hangi modellerden örnek vereyim nasıl anlatayım bilmiyorum artık yaşadıklarımızı ve bildiklerimizi anlatayım sizlerde anlamadığınız yeri bizlere detaylı bir şekilde sorun böylece bu konuyu da aydınlığa kavuşturmuş olalım.

1. immobilizer arızası belirtileri

Çocukluğumdan beri bu işi yapıyor insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum marka marka gidelim ona göre bir yol hatırası çizip bu konuyu da aydınlığa kavuşturalım. 1999 ve üzeri model bütün arabalarda immobilizer bulunmaktadır daha önce kelime anlamını bilmeyenler için söyleyeyim ( açık ve net hırsızlık önleme sistemi ) kapı ve kontak kilitlerinden sonra hırsızı durduracak ( arabayı çalıştıramaması için ) büyük bir önlem olup hayati önem taşımaktadır. Arabaların tamamında immobilizer ışığı vardır bu ışığın verdiği tepki sayesinde immobilizer arızası olup olmadığını anlayabilir buna göre çözüm yolu arayabilirsiniz, hemen açayım. Fiat Linea kullanıyorsunuz kontağı açtınız 3 saniye beklediniz kilit işareti yandı ve hemen peşinden söndü işte evet bir sorun yok araba burada rahatlıkla çalışacaktır peki hatalı olduğunu nasıl anlarım diyorsanız onuda söyleyeyim. Kontağı çevirdiniz yine 3 saniye bekledikten sonra ışık sönmüyor veya marş yapıyorsunuz hala ekranda duruyor işte bu immobilizer arızası ve belirtisidir. Unutmadan söyleyeyim bazı modellerde ışık göstergede hiç yanmaz kumanda arızalandığı zaman yanar bunu neden değiştiriyorlar bilmiyorum ama maalesef makyajlanan arabalarda bazen bunu yapıyor mühendisler takılırsanız bize sorun.

Renault Cilo, Renault Kango ve Renault Master modellerini özetle anlatayım çünkü bu modellerde maalesef insanları tabiri caizse sinirden patlatıyor. Renault hemen hemen bütün arabalarında immobilizer arazısı belirten bir kırmızı ışık kullanır araba çalışmıyorsa immobilizerin devreye girdiğini nereden anlarsınız en basit yöntemini açıklayayım.

 • Kontağa takılan Oto Anahtarı çevrildiğinde gösterge panelinin tam ortasında bulunan nokta şeklindeki kırmızı ışık bir kaç saniye sonra sönüyor ise araba anahtarı okuyor ve mutlak suretle çalışmalıdır.
 • Kontağı takıp çevirdiğinizde bütün ışıklar yandıktan sonra sönüyor kırmızı olan sabit kalıyorsa immobilizer aktif yani devrede ne yapsanız artık bu saatten sonra araba çalışmalayacaktır.
 • Başka bir hata direk yanık kalmadan farklı olup göz kırpma şeklidir böyle size devamlı sinyal şeklinde kendini gösteriyorsa yine maalesef yine immobilizer arızasıdır.

2. immobilizer Arızasının Sebepleri ve Çözüm Yolları

Kimi zaman kullanan kişilerin hatalarından meydana gelir kimi zaman arabaların üretilen parçalarının hatalı olmasından. Şansınız kuvvetliyse hiç başınıza gelmez ama kullandığınız araba Volkswgen, Skoda, Seat veya Audi ise bu hatalarla karşılaşmanız çok muhtemeldir. Yine Hyundai başlı başına bir sıkıntı olup aslında onun için komple bir haber yayınlamak daha doğru olur çünkü hiç olmadık yerde bu hatayı veriyor.

Oto Kuaför Yaptırırken Dikkat Edin!!!

Erkekler bu konuya bayanlara göre daha fazla önem veriyor oto kuaför ( detaylı iç ve dış temizlik ) yaparken motorun içindeki elektrik ve elektronik parçalar muhafaza altına alınmadan sıkılan ilaçlar ve tazyikli su parçaların girişlerine bulaştıktan bir iki ay sonra sorunlar doğuyor. Konuyu biraz daha detaylı bir şekilde açayım, motor beyni adı üstünde motorun konumlandırıldığı yere gizlenmiş olup kesinlikle suyu sevmemektedir zaten giriş soketi söküldüğünde araba çalışmaz düz mantıkla düşünelim su alırsa çalışır mı tabi ki çalışmaz o yüzden motorun ben yıkanmayıp silinmesinden yanayım. İç aksamda bulunan sigorta kutusuna bilmeden sıkılan temizleme ilaçları benzeri bir durumla karşılaşmanıza sebebiyet verebilir o sebeple aracınızın başında bekleyip dikkatlice olayı takip etmenizi öneriyorum.

Oto Kuaför Sonrası İmmobilizer Arızası Yaşayanlar

Eğer kuaför yapıldığı an veya ertesi gün arabanın çalışmadığı görülüyorsa yapılacak işlemler.

 • Arabanın motor bölümündeki fişlerin ( girişleri ) elektronik devre temizleme spreyi ile temizlemelisiniz.
 • İç aksamda bulunan sigorta tablosu ve gösterge paneli mutlaka sökülüp oksitlenip nem yapıp yapmadığı kontrol edilmeli.
 • Oto boya fırına arabayı sokup zarar vermeyecek sıcaklıkla bir iki saat bekletmeli bulamadığınız veya temizlemekte zorlandığınız parçaların kurumasını sağlayın.
Renault immobilizer uyarısı
renalut immobilizer arızasını gösterin ışık

Volkswagen grubu arabaların göstergesinde bulunan ” ANAHTAR İŞARETİ ” yine immobilizer belirtisi olup kontağı çevirdiğinizde görecek tüm ışıklarla birlikte yok olacaktır olmuyorsa araba çalışmaz lakin KONTAĞI ÇEVİRİP 30 DAKİKA BEKLEYİN eğer arabanız 2001 ve 2009 yılı arasında üretilen Skoda, Volkswagen, Seat ve Audi modellerinden birisiyse bu bekleme komutu ile resetlenecek ve araba çalışacaktır. Elektrik parçalarında bir kusur, arıza ve kısa devre varsa araba çalışmayacak ama bu tip sıkıntılarda yapılacak ilk iş Oto Anahtarı doğru çalışıyor mu çalışmıyor mu kilit nokta burası kontrol ettirdiğinizde çalıştığı bilgisini aldıysanız yine sağdan soldan gerçeği yansıtmayan yönlendirmelerle değil arabaya kendi orjinal arıza tespit cihazıyla bakabilen uzmanların söyledikleriyle müdahale etmelisiniz.

3. Hyundai Aracım Yolda Giderken Stop Ediyor

Sabahın ilk saatleri telefon sesine uyandım artık arabanın sahibi nasıl bir psikolojiye sahip bilmiyorum beni aramak için sabahı zor beklemiş olacak ki beni konuşturmadan kendisi ” ustacım hyunadi aracım var yolda giderken stop etti ustaya götürdüm orasını değiştirdi, burasını kontrol etti, kontak değişecek dedi, kontak antenine bakılması lazım, mazot pompası motora yakıt yollamıyor, sigortaları değiştirdik ” demesi üzerine diğer konulara dalmadan sözünü kestim.

Seyir halinde araba belli bir sürate ulaştıktan sonra stop etmesinin en büyük sebebi KRANK SENSÖRÜ eğer sahibi olduğunuz araba Hyundai veya Kia modellerinden biriyse ustalara söyleyin hiç bir parçaya dokunmadan önce bunu değiştirsinler.

4. immobilizer tamir fiyatları

Pek anlamı olmayan bir soru evet fikriniz olsun diye araştırma yapıyorsunuz istenmeyen bir hadiseden kaynaklanan bu sıkıntıyı ne kadara çözerim diye düşünüyorsunuz lakin markasına ve modeline göre fiyatlar değişir kimse size uzaktan fiyat veremez verirse o ustaya arabayı teslim etmeyin. Önce neden doğru, araba neden çalışmıyor ve kontrol edip teşhis koyduktan sonra fiyat meydana söylenir bu gibi durumda mesela Hyundai Kontak Anteni arızasından dolayı doğan immobilizer sorunu için biz 350 lira alıyoruz ama nerede olduğunu bilirsen anlam kazanır bilmeden sökülüp değiştirilen her parça araç sahibine külfet olur tamirci su yoluna çevrilir zaman ölür giden para cabası olur.

Kronikleşen ve ustalara gidip gelmekten sıkılıpta bana ” yakacağım bu arabayı ” diyen insanlara çözüm yolu olarak arabaya takım set alın bu durumdan kendinizi kurtarın kangren olan parmağı kesin diyorum lazım olan parçalar.

 • Motor Beyni
 • immobilizer beyni
 • Kontak Anteni
 • Oto Anahtarı
 • Bazı arabalarda ( sigorta kutusu )
fiat araçlarda immobilizer arızası
fiat arabalarda immobilizer arızasını gösterir.

Yukarıda sıraladığım parçaları Ankara ve İstanbul İkitelli gibi çıkma malzemelerin bol olduğu sanayi sitelerinden araştırıp bulun arabanıza takın tek marş çalıştırıp önce kendinizi sonra sizi görmek istemeyen hatta kavga ettiğiniz ustanızdan kurtulun derim.

İmmobilizer Beyinden İptali 

1997 – 1998 ve 1999 modellerde üretilmiş Renault Clio, Renalut Megane 1 ve Renault Twingo modellerinde beyinden iptal işlemi olması gereken arabaya zarar vermeyen bir işlemdir fakat diğer yeni otomobiller için çok çaresiz kalınırsa başvurulması gereken müdahaledir arabanın gidişine, duruşuna, kalkışına ve çekişine zararı 2 çeşit olumsuz etkisi var bunlardan biri göstergedeki ışığın yanık kalması diğeri ise arabanın artık düz kontak ile çalışabilir olmasıdır. Genellikle bütün arabaların immobilizer sistemi beyinden iptal edilebilir tasvip etmesem dahi bazı arabalara uyguladım. 

Beyinden iptal edilen immobilizer tekrar aktif edilir mi ?

Üst tarafta sıraladığım şekilde takım set alırsanız otomatik olarak immobilizer sağlıklı şekilde çalışacaktır diğer şekilde usta marifetiyle geri gelmez zaten kimse onunda uğraşmak istemez sizde kafanıza takmayın. 

İmmobilizer Pili Biterse

İmmobilizer pille çalışan bir yazılım değildir arabanın üzerinde elektronik manyetik olarak çalışır biterse immobilizer anahtar pili biter onunda arabayı çalıştırmasında bir etkesi yoktur sadece arabayı açmaya kapatmaya yarar yani arabanızda bir arızasa meydana geldiyse bunu uzaktan kumandanın piline bağlamayın. 

42 Comments

 1. Hasan sevim

  Degerli ustam aracım 2005 Renault Kango dur seyir halinde bazen stop eder ayrıca iki gün önce arabayı yıkattım 4 saat sonra arba calışmadı ustaya götürdüm imobilizerin yandı ğını söyledi ama bazen kartı sıkınca calışıyor cıkma beyine bin lira istiyor beklettim ne yapmalıyım maddi olarakta imkanlarım kısıtlı cevap verirseniz memnun olurum tşkr ederim

  • oto anahtar

   Hasan bey çok geçmiş olsun arabanın yolda giderken stop etmesinin sebebi krank sensöründen kaynaklanmaktadır arabanızı yıkatabilirsiniz lakin motoru kesinlikle yıkatmayın motor suyu yedikten sonra arabada elektronik arızalar çıkar çıktıktan sonra bulmak çok güçleşiyor. Motor beynine 1000 lira pahalı söylemişler 500.00 lira beyin olsa en çok 250 işçilik olur.

 2. Erhan

  Merhaba arabam 2002 model Kango benzinli. Arabam çalışmıyor Marş basıyor ama kırmızı nokta ışık hızlı şekilde yanıp sönüyor aracım çalışmıyor

  • oto anahtar

   Erhan bey Renalut Kango anahtar arızası varsa araçta immobilizer anahtar arızası almanız muhtemeldir ayrıca bazen istisna durumlarda aracın çeşitli yerlerindeki gerek elektrik gerekse elektronik arızalarda araç yine immobilizer arızası ışığı yakmakta o zaman bilgisayar ile arabayı kontrol etmekte yarar var, sizin yapacağınız önce Renault anahtar kontrolü ardından ise araca bilgisayar bağlatmak olacaktır.

 3. Erkan koç

  Selamın aleyküm kardeş benim aracım 99 megane bir iki arıza var bir sabahları geç çalışıyor bujilrr değişti olmadı bi servisçi arkadaş ısı müşürü dedi ısı çok az kalksa tuk diye alıyo soğukken çok zorluyor birde inmo iptal ettirdim tekrar aktif olurmu

  • oto anahtar

   Erkan bey Aleykümselam Renault megane anahtar için immobilizer iptali yaptırmanız çok yerinde bir karar olmuş 1997-1998 ve 1999 modelli Megane 1 ve Twingo modellerinde olması gerekli sistemler değişti çünkü tekrarlamaz ancak aküyü söküp takmamaya özen gösterin son olarak arıza ile immobilizer arasında bir fark bulunmuyor.

 4. Fiat linea

  İyi günler linea marka aracım 100 bin kmde. Aracı farklı bir gösterge sorunu için Fiat servise götürdüm immobilizer beyninde araç 297 bin km de gözüküyor dediler. Lakin araç ekspertizi motor durumu sanayi ustalarının söylemleri aracın bu kmde olmasının imkansız ve motorun temiz olduğunu söylüyorlar acaba beynin arıza olması nedeni ile 2.el başka bir araç beyniyle değişme ihtimali var mı. Bir de aracın gidişi motoru gerçekten iyi. Bu beynin değiştiğini anlayabilir iyi ya da gerçekten aksi bir durum mu var

  • oto anahtar

   Hayırlı sabahlar motorun temiz olmadığı aracın kilometresinin düşürülmediği anlamına gelmez çok bakımlı ve temiz olur ama 300.000 kilometrede olur bunu anlayamazsınız eğer bilgisayarın elektronik ortamda gösterdiği kilometre doğrudur ustaların söylediği değil makine sistemsel dosyalar üzerinden verileri okur ustalar gözüyle okur fark buradadır.

   • Bekir

    Selamın aleyküm benim 2009 model Clio sembol expression var arabayı kilitlerken on kapı hariç diğer yerleri kilitliyor acaba arızası ne allah’u teala razı olsun

 5. iftadi

  2001 megan 1 aracımda ustam immobilizer arızası olduğunu söyledi. Fakat kontağı açınca bir süre sonra immo lambasi sönüyor. Ama araba bazen çalışıyor bazen çalışmıyor.

  • oto anahtar

   Renault Megane anahtar arızası olmadığı için çok bir şey diyemiyorum ancak iyi bir elektrikçi sorunu çözecektir. İmmobilizer arızası olsa aracın göstergesinde kırmızı ışık yanıp söner. Kırmızı ışık yanım sönüyor ve araba çalışmıyor ise motor beyninden immobilizer sisteminin iptal gedilmesi gerekmektedir.

 6. Furkan

  İyi akşamlar 2001 megan 1 aracımda ustam immobilizer arızası oldugunu söyledi fakat immo lambası kontağı açınca kısa sure sonra sönüyor tekrar yanmıyor fakat araba bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. Yardım ederseniz sevinirim.

  • oto anahtar

   Furkan bey immobilizer anahtar ışığı sönüyorsa biz bir şey yapamayız ona arabanın farklı yerlerinde problem varmış gibi görünüyor iyi bir elektrikçide kontrol ettirmeniz gerekiyor.

   • Furkan

    Araç lpg li olduğu için motorun içine gaz kaciriyormus zengin karışımdan dolayı araç calismiyormus. Lpg iptal olunca sıkıntı yok. Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim.

 7. Erdi

  Merhaba. Citröen c5 2006 model aracıma oto kuaför yaptıktan sonra aracımı aldım sorunsuz bir şekilde otoparka park ettim. Ertesi gün anahtarın uzaktan kumandası işe yaramadı. Ne kilidi açabildim ne de kilitleyebildim. Manuel şekilde kapıyı açtım. kontağı çevirdiğimde elektronik çalma arızasıyla karşılaştım ve araç çalışmadı. Anahtarla mı ilgilidir yoksa beyinle mi ilgilidir şüpheye düştüm. Ne yapmam gerekir yardımcı okursanız çok memnun olurum. Şuan moralim aşırı bozuk

  • oto anahtar

   Anahtarla ilgili kesinlikle değil çünkü kuaförlerin nereye ilaçladıkları tamamen muamme o arabanın beyin ve elektronik parçalara giden bütün soketleri söküp tek tek temizlemeniz gerekiyor bir yerde devreyi tamamlamayan parça mevcut bilginize sunarım.

 8. Coşkun

  Merhaba bizim 99 model boramız var
  immobilizer işareti kontağı açtığımızda hiç bir şekilde yanmıyor araba çalışmıyor neden kaynaklanır acaba şimdiden teşekkür ederim

  • oto anahtar

   İmmobilizer sorunu yaşıyorsunuz lakin 1999 model volkswagen bora anahtar sadece yedeklenebiliyor şuanda cihazlar onun doğru düzgün programlamasını yapamıyor çünkü versiyon serileri çok geri kaldı iyi bir beyinciye veya elektrikçiye göstermeniz gerekiyor.

 9. BATMANDA USTA YOK!!!!!!

  merhalar hocam benım 2008 model kangoo 1.5 aracım var ve onu yakma derecesine geldim aracı yenı aldım aldığım kişi arada stop ediyor bana ait yapıp vericem dedi trıger kayışının ordakı sensoru değişip verdi fakat arac yıne stop ediyor yaşadığımşehirde goturmedığım ustakalmadı ama araç düzelmedi giderken stop edıyor araçtan ınıyorum markete gıdıyorum gelıyorum marş basıyor yıne çalışmıyor herkez de bişi diyor ne yapcam anlamadım….

  • oto anahtar

   Giderken Stop etmesi Krank sensöründen yapar çok önemli bir arıza değil aslında neden bulamadılar anlamadım. Yolda giden araçların tamamı bahsettiğim parçadan yapar değiştirildiğinde sorun çözülür.

 10. Bahri

  Merhaba. Aracim opel corsa 2004 model 1.3cdti. Aracim kalkista stop ettirirsem 20 30 saniye beklemezsem calismiyor. Mars basiyor ama arac calismiyor. Kontagi calisirken kapaip ardindan hemen bastigim takdirde tene calismiyor. Ariza tespit cihazinda ariza vermiyor. Stop ettigii esnada bilgisayara baglandiginda immo arizasi veriyor. Neden kaynakli cozemedim. Tesekkur ederim.

  • oto anahtar

   Basri bey anahtar arızası olmadığından dolayı bir şey diyemem lakin genelde özellikte motoru yıkanan araçlarda bu tip arızalar var nerede oludğu belli olmadığından çok büyük sıkıntı bulunması oldukça güç maalesef bu konuda doğru bilgi veremiyorum sizlere kusurumuza bakmayın.

 11. Kenan

  Ustam merhaba bende 99 model twingo var anahtarımin içinde çip felan yok ama aracı orjinal anahtari ile kitleyip acarsam yedek olarak anahtarciya cektirdigim anahtarla calostirabiliyorum aksi halde immobilizer isigi sürekli yanıp sönüyor ve araç cektirdigim anahtarla çalışmıyor orjinal anahtarin pili bitince veya kaybolur ben ne yapacağım. Yol gostermenizi rica ederim.

 12. Adem özer

  Merhaba ustam hayırlı işler
  Benim 2000 model clio2 hachback var immobilizer de bır sorun var aracım sorunsuz çalışıyor fakat kapılar acılıp kapanmıyor anahtarcıya gıttım
  Bunlar buyuk pilli tamiri mumkun degıl ama kucuk pilli olsaydı tamir edilirdi rı dedi sızın onerınız nedir

  • oto anahtar

   Adem bey anahtarcı kısmen doğru söylemiş fakat eksik olmuş. Renault Clio anahtar tamir edilebilir ancak yenisi yapılamıyor fakat bozuk olanı yollayabilir veya gönderebilirseniz hallederiz.

 13. Mahir

  Ustam arabam clıo 2014 model. Bugün aküsünü değiştirttik kullandım 2 saat sonra kart tanınamadı yazıyor göstergede herhangi bir ikaz işıgı falan yanmıyor. Neden ola bilir?

  • oto anahtar

   Mahir bey hayırlı günler diliyorum tamamen tesadüf olmuş arabanın aküsünün değiştirilmesi renault clio 4 kart tanınmadı hatası sorununun çözülmesi için kartın bizlere gönderilmesi veya getirilmesi gerekmektedir.

 14. Gökhan

  Ustam merhaba aracım citroen xsara dizel dün aracı temizlik yaptık arkadaşla temizlemeden sonra kontağı çevirdim farlar kendiliğinden yandı 4 lü yanıyor marş basıyor gösterge paneli hiç bişi yok motor çalışmıyor ne oldu anlamadım fikriniz var mı?

  • oto anahtar

   Gökhan bey Citroen Xara anahtar arızası değil bahsettiğiniz sorun büyük ihtimalle temizlik ilaçlarının arabanın elektronik devresine temas etmesinden kaynaklı, bence temizlik yaptığınız bölümdeki soketleri söküp teker teker temizlemelisiniz.

 15. Yılmaz TURAN

  Kolay gelsin ustam benim araç 2000 model bora 2 -3 gunden beridir arac bazen mars almiyo yani 2-3 marştan sonra çalışıyo bazen de hicbir sıkıntı yok ilk marşta çalışıyor bilgisayara bağladık arıza yok lpg iptal edip gün boyu benzinde kullandım yine ilk çalıştırmada bazen marş basiyo ama calismiyo bujileri değiştim düzelmedi yolda giderken titreme tekleme hicbir sıkıntı yok tek sikayetim bazen ilk marsta calismamaya basladi bugün bi kez kontagi çevirince imbolizer arıza işıği normalin dışında yakti ama hepsi söndü o sönmedi sonradan kayboldu ustalara gösterdim herkes bisey soyluyo benzin pompasi regülatör krank sensoru vb. Kesin bisey diyen yok bana yardımci olursanız sevinirim yoksa ustalara kalsak sırayla herşeyi değiştirecek saygılar

 16. Bahtiyar Okuyan

  Merhaba ustam ben Ordu dan yazıyorum,Clio symbol 1.4 2007 model araç aldım bende immobilizer ışığı hiç yanmıyor,aracın anahtarı kapı kilitlerini açmıyor acaba immo iptalmi edilmiş yoksa başka bir sorun mu var. Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

   • Bahtiyar Okuyan

    Aracı bir ay önce aldım,göstergede immobilizer ışık hiç yanmıyor… Çalışmasında hiç problem yaşamadım,göstergede ki ışığın sigortası yanmış veya ampul varsa patlamış olabilir mi

 17. Abdullah HANER

  Merhaba ustam. Benim aracım renault espace ıv 2.0 t 2006 model. Daha önce 2 defa sabah kalktığımda marş bastı ama çalışmadı. Bilgisayara bağlayıp birşeyler yapıp çalıştırdıları. Şimdi Bursa da yolda stop etti çekici ile sanayiye getirdik. Ustalar arızayı bulamadılar. Sanayide onlar uğraşıyor ben bekliyorum. Ne yapabilirim. Tşkl

 18. İbrahim

  Ustam merhabalar aracım citroen C1 2008 model 1.4 dizel 116 binde yeni aldım iki gün sonra araba çalışmadı marş alıyor ama çalışmıyor sorun bulunmuyor en son anahtardan dediler hala bulamadık neden olabilir. Teşekkürler.

  • oto anahtar

   İbrahim bey sorunun ne olduğuna bakmak gerekiyor. Bu tip arızalar maalesef biraz problemli aldığınız kişi büyük ihtimalle problemin nerede olduğundan haberi vardır en azından neden ve nasıl oluşmuş öğrenilebilirse daha doğru tespitler yapılabilir.

 19. Mert

  Usta sen bu işi çoğu ustadan daha iyi biliyorsun benim araç 2004 focus 1 aracım şu hasarlı yani suya girdi şimdi immo hatasi var bazen yapıyor bazen yapmıyor. Kontağı açıp kapatmaktan küçük ışığın düz yanmasını beklemekten usandım oto elektronikci anhatrci beyin diuor beyinci beyinde sıkıntı yok iki farklı beyin denedim aynı arızayı veriyor diyor. Ne yapacağımı şaşırdım.Arac şu kanalına düştü 5 saat kadar orda kaldı tamamen su altında.oneriniz nedir

  • oto anahtar

   Mert bey sigorta kutusu, immobilizer beyni ve motor beyni kontrol edilir ise büyük ihtimal ile sorun çözülecektir. Ayrıca aracın tüm soketli olan fişleri sökülerek kurutulmalıdır.

 20. Ümmet Polat

  Ustam iyi geceler..2000 megane 1 sahibiyim..birkaç saat önce aracımı kapıya bıraktım sonra yeniden çalıştırmak istedim çalışmadı..immo ışığının hiç yanmadığını fark ettim..sizce sorun ne olabilir

 21. RECEP ASLAN

  Murat bey be Bursada yaşıyorum.2004 kango aracım bundan yaklaşık 20 gün önce marşa bastım çalışmadı. Usta immobilizer den olduğunu anahtardaki çipin arızalı olabileceğini söyledi. Anahtarciya gittiğim de anahtarın tamir olamayacağını yeni anahtar yaptırmam gerektiğini söyledi ve yenisini yaptırdım. Ama son 2 GÜNDÜR yine aracımın immobilizer ışığı bazen sabit yanıyor, bazende sürekli yanıp sönüyor. Bana ne önerirsiniz. Çok teşekkür… cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir