Menü Kapat

İkinci El Bmw F30 alırken dikkat etmeniz gerekenler

Arkadaşlar selamlar, ikinci el F30 ararken karşılaştığım durumları ve kendi çözüm yöntemlerimi sizlerle paylaşmak isterim.

– Gönderi sürekli güncellenecektir –

1- Aracı Belirlemek
Belirlediğiniz kriterlere göre gerek fiyat gerekse aracın yaşı vb gibi konular zaten piyasada az çok belli oluyor. Gerek grubumuzda gerekse araç satış sitelerinde. Bir araç normal fiyatının çok çok altındaysa dikkat edilmesinde fayda var. (Artık şu an kazalı, sel hasarlı, sonradan toplanmış vb araçlara bile normal araç fiyatı yazıyorlar dikkat çekmemek için)

F30’da en çok tercih edilen ve piyasada tutulan donanımlar; (Grup anketimizden alınmıştır)

 • * Xenon / Led Farlar
 • * Sunroof
 • * Gelişmiş Gösterge Paneli
 • * Bluetooth / USB
 • * M Sport Paketi
 • * Elektrikli Katlanır Yan Aynalar
 • * Dijital Klima
 • * Geri Görüş Kamerası

2- Satıcıya Ulaşmak ve Bilgileri İstemek

Satıcı kesinlikle sahibinden olsun vs demiyorum bugüne kadar 2 kez galeriden BMW aldım ve sorun yaşamadım. (Ama bu tüm galeriler dürüst düzgün iş yapıyor anlamına gelmiyor) Baktınız araç aklınıza fiyat vb olarak da yatıyor. Araç ile ilgili temel bilgileri satıcıdan isteyin. Telefon görüşmesi sırasında satıcı az çok profilini belli edecektir.

Plaka – Şase – Motor No (En güzeli ruhsatın o yaprağını istemek olabilir hepsi bir arada) bilgilerini araca niyetlendiğiniz ve sorgulama yapmak için istediğinizi kibarca belirtin. (Bazı araç sahipleri aşırı hassasiyet gösterebiliyor bu konuda)

3- Aracı Sorgulamak

Bu aşamada her araç için ortalama 20 TL yi gözden çıkartmalısınız. Özellikle parça parça tramer kaydı olan araçlarda tek tek sorgulama yapmak hayati önem taşıyor.

⚠ BMW Veritabanı Sorgusu ⚠
BMW markası her araca verdiği VIN numarasını ve her bir aracın detaylarını üretim yapıldığında bir veritabanına kaydediyor. Sizde alacağınız aracın fabrikasyon donanımını ne zaman üretildiğini ve üretim yerini vb herkese açık internet siteleri üzerinden yapabilirsiniz. Örneğin size M-Sport olarak satılmaya çalışılan araç Comfort paket veya Sportline paket olabiliyor.

Aşağıdaki internet sitesine şase numarasının son 7 hanesini yazıp araç ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu siteye alternatif olarak görsel olarak da aracı gösteren http://bimmer.work isimli site mevcuttu fakat son 40 gündür ve şu an itbariyle düzgün çalışmıyor.

⚠ Tramer Sorgulama ⚠

İlk Mesaj : HS S ŞASENO > 5664

Diyelim ki aracın 12.04.2016 da bir kazası var.

İkinci Mesaj : PARCA S ŞASENO 12.04.2016 > 5664 e yolluyorsunuz. Kaç adet ayrı tarihte kayıt var ise hepsinde bunu yapabilirsiniz.

Motor No niye istedik diye soranları duyabiliyorum. Motor No eğer EGM ile başlıyorsa araç motoru değişmiş veya araç çalıntı buluntu olabilir. Bu bilgiyi almadan Ankaradan Mersine gidip eli boş dönmüş biri olarak göz ardı etmeyin diyorum.

⚠ Kilometre Sorgulama ⚠ Her araç 5TL

Telefonunuza Google Play Store’dan yada Apple Store’dan E-PTT uygulamasını indiryoruz. Buradaki menüden PLAKA DEĞİL aracın Şase No su ile sorgu seçiyoruz. (Plakayla sorgulayıp defalarca başka araç çıktığına şahit oldum, boşyere paranız gider satıcı ile de gereksiz yere gerilmenize sebep olur)

Uygulama ile ilgili tüm detaylar ve km sorgulama görsel anlatımı için tıklayınız : https://m.epttavm.com/sayfa/arac-km-sorgulama.html

⚠ Sigorta Sorgusu ⚠

Eğer tanıdığınız bir sigortacı var ise niyetlendiğiniz aracın son sahiplik süresini, aracın kaçıncı sahibi olduğunu, kaskodan yaptırılmış bir hasar varsa detaylarını (bazen fotoğraflara kadar görebiliyorlar aynı firma vs olduğunda) öğrenebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen maalesef yine de kilometre düşürülmüş olabiliyor. BMW araçlarda kilometre bilgisi neredeyse tüm beyinlere ayrı ayrı yazılıyor. Tüm beyinlerde bu bilgileri okuyabilen bazı uygulamalar sayesinde tespit edilebiliyor. Hem arıza tespit hem kodlama hemde ikinci el araç kontrolü fonksiyonları olan Carly telefon uygulaması buna bir örnek. Orjinal adaptörü (obd portuna takılıyor) ve orjinal uygulamayı satın alıp kullanabilirsiniz. Bu uygulama aracın tüm modüllerinde km manipülasyonu olup olmadığını kontrol edebiliyor. Üretildiği günden bu yana ortalama hızını vb verileri size sunup araca bir puan veriyor. Detaylı Bilgi :
https://www.mycarly.com/prod…/used-car-gebrauchtwagen-check/

⚠️ Borusan Sorgusu ⚠️

Araç sahibinden Borusandan geçmiş dökümünü talep edebilirsiniz. Borusan elden veya mail yolu ile araç sahibi olduğunuzu ispatladığınız takdirde araç geçmişini yolluyor. Bu sorgu sayesinde bakımlara düzgün gidilmiş mi, rutin bakımlarda hangi filtreler değişmiş vb gibi soruların cevabını bulabilirsiniz.

Özellikle geçmişi düzenli yetkili servis bakımlı araçlar ilerde süpriz yaşama riskinizi bir nebze olsun azaltır. Garantisi bittiği halde yetkili servis bakımlı olduğu için 2 kez iyi niyet garantisinden faydalandım. Bu yüzden eğer maddi olanak varsa ve geçmişte düzenli servise gidildiyse yetkili servis öneriyorum. Yoksa normal özel servislerde de daha uygun fiyatla güzel işçilik ile bakım yaptırılabiliyor.

4- Ekspertiz

Öncelikle iyi bir ekspertizin hayati önem taşıdığını söylemem gerekiyor gerek motor gerek kaporta gerek ise elektronik aksam olarak. Bu anlamda büyük size yazılı imzalı rapor sunan firmaları da tercih edebilirsiniz (bazılarının paketleri vs oluyor çok detaylı inceliyorlar) ya da tanıdıklarınızdan da faydalanabilirsiniz.

F30 benzinli araçlarda kronik sorun olarak, termostat problemi, turbo oring’lerinden su eksiltme, su haznesi tıpası yıpranması, araç sarsıntılı çalışıyorsa bobin-buji değişimi, yüksek km araçlarda kapı kollarında yıpranma vb gibi şeyler mevcut. Dizel araçlarda ise kozmetik kronik sorunları saymazsak özellikle zincir kısmına dikkat etmek gerekiyor. Km 110k ve üzeri ise.

Ekspertiz sırasında F30 araçlarda dikkat edilecek noktalar sürekli güncellenecektir. Siz de yoruma yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

5- Ekspertiz Sonrası

Pazarlık kısmı tamamen taraflara bağlı olarak değişkenlik gösteriyor, o yüzden o konuya derinlemesine girmeyeceğim.

Noterde ise verilen satış evrağında araç ile ilgili tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olun. Araç üzerinde satışa engel herhangi bir durum olmadığından emin olduktan sonra para-araç transferini gerçekleştirebilirsiniz.

Sonrası mı? Sonrası Hayırlı Olsun ☺👋🏻

ilginizi çekebilecek yazılarımızın bazıları

2016 Bmw 418i f32 Yedek Anahtar

Bmw dokunmatik ekranlı anahtar

2 Comments

 1. Hasan yuksel

  2015 model bmw f30 anahtar yaptirmak istiyorum arabanın uzerindeki yedek bmw f30 yedek anahtar silinecek ucret bilgisi verirmisiniz.

  • admin

   Hasan bey 2015 model bmw f30 3 kasa yedek anahtar iki farklı şekilde yapılabilmektedir 1 tanesi orjinal görünümünde üniversal norla olan bmw f30 anahtar diğeri ise g30 dediğimiz yeni nesil uzaktan kumanda zevkinize göre tercih edebilirsiniz. Programlama yapılıp bizim tarafımızdan sizlere teslim edilen Bmw anahtar üzerinde araçın kilometre, bakım bilgileri ve şase numarası yazmaktadır yani yetkili servise soktuğunuzda servis danışmanı makineye koyduğunda her şey okunur problem yaşamazsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir