Menü Kapat

Citroen C4 Picasso anahtar

orjinal citroen c4 anahtar

Cuma saat 07:30 gibi kalkıp dükkanımı açtım etrafı kontrol edip kısa bir temizlik yaptıktan sonra vitrinleri düzelttim ve bilgisayarımın başına oturup maillerimi kontrol ediyordum ki kapının önüne Citroen`in C4 Picasso dediğimiz büyük aile arabası yanaştı çok acele kapıdan içeri kafasını uzatıp ” Kardeşim Citroen C4 anahtar kopyalama yapıyor musun ? ” diye sordu bende tabi ki yaparız ruhsat sahibi eğer siz iseniz sorun olmaz dedim hemen kabul etti yapalım usta dedi.

Fransız arabalarının genelde bir tane kumandalı bir tane vale diye tabir edilen sadece motoru çalıştıran çubuk düz bir anahtarla ülkemize getirildiğini biliyoruz bazı modellerde farkılıklar var örnek veriyim ben Renault yetkili bayi üzerinden sıfır Sandero Stepway aldım bana iki tane kumandalı verdiler ancak Dacia Duster Black blackshadow  bir modeli var onlarda 1 tane uzaktan kumanda var diğer düz bu durum eşiyle, çoçuklarıyla veya şoförle kullanan insanların oldukça canını sıkıyor kimisi bir köşeye atıyor kimisi böyle olur mu deyip bir şekilde sorununu çözmek için araştırma yoluna gidiyor. 

Konumuza dönelim hemen önce biliyorsunuz mekanik olmadan elektronik işlevlerin hiç bir şekilde önemi bulunmuyor yani işe başlarken uç kısmı yani kapı ve kontak göbeklerine girip döndüren Citroen anahtarı lazer makine ile kesildikten sonra kontrolünü yapıyor baktık hiç bir sorun sıkıntı görünmüyor akabinde bütün arabaların yazılımları kendine öz ve farklıdır çoğu insan üzerinde kumanda olmayanlara bunda immobilizer anahtar ( elektronik hırsızlık önleme ) sistemi yok diyor ancak bu halk arasında doğru bilenen büyük yanlışlardan biridir. 

  • Müşterimiz bu zamana kadar başına iş almadan yedeksiz vaziyette arabasını kullanmış bir olumsuzluk yaşamamış fakat ülkemizde bilinen Volkswagen grubu distribütörü Doğuş Oto ile yapmış olduğu anlaşma neticesinde arabasını oraya takasa vermiş fakat hemen satış temsilcisi kendisine Citroen C4 picasso yedek anahtar fiyatını araca ait yetkili servisten alıp sizin hesabınıza işlemek zorundayım demesi üzerine bize ulaşmış neyse ki bütçesini zorlamadan yedek kopyalama işlemini 15 dakikada tamamladık.

Citroen C4 anahtar kaybettim

Kaybettiyseniz dünyanın sonu değil bizler bunun için varız ancak arabanın konumu önemli kapıları kilitli mi veya şehir merkezine ne kadar uzaktasınız konum paylaşmalısınız. İçiniz rahat olsun Citroen arabaları kodladığımızda o an bize teslim etmediğiniz hiç bir anahtar veya uzaktan kumanda arabaya etki etmeyecektir. Böyle bir durumla karşılaşan insanlardan ben şase numarasının resmini istiyorum çünkü sistemden Pin koduna ulaşıp arabanın başına programlıyor yüzünüzü güldürüyoruz. 

Citroen C4 araçlar için diğer işlemlerimiz

A) Citroen c4 anahtar kabı değiştirme

Citroen arabaların

orjinal citroen c4 anahtar
orjinal citroen c4 anahtar görselidir.

tamamında sadece C4 değil aslında C1 – C2 ve C3 dahil bütün modellerinde uzaktan kumanda anahtar kabı değiştirme söz konusudur üzülerek söylüyorum evet kalitesiz tırnak darbelerine dayanmıyor, açma ve kapanmanın belli bir zaman sonra bozulması en büyük değişim sebeplerinden biridir. Citroen Bayraktar yetkili servisine araştırma yapmayan onlarca kişinin sipariş ettiğini ben biliyorum siz böyle yapmayın anahtar kabı, kumanda kasası ve anahtar kılıfı diye arattığınız zaman zaten göreceksiniz. 

B) Citroen C4 anahtar pili değiştirme

Citroen C4 anahtar pili değişimi basit herhangi bir alet ve takıma ihtiyaç duyulmadan son kullanıcının kendi başının çaresine bakabileceği büsit bir işlemdir cr 1620 düğme şeklindeki pili alıp uzaktan kumandanın arka kapağını ikiye bölün orada göreceksiniz zaten geçmedir takılırsanız konunun altına sorun izah edeyim. 

C) Citroen C4 anahtar kodlama 

Bizim oto anahtarı kodlama cihazlarımızın tamamında Citroen & Peugeot lisansı bulunuyor arabaların tamamında zaten obd girişi yani (bilgisayar ve arıza tespit cihazı bağlantı noktası ) var söz konusu kodlama sırasında size nasıl tarif edeyim bilmiyorum fakat buna en güzel örneğin bilgisayar ile yazıcıyı eşleştirmek gibi düşünün mantığını anlayacaksınız. 

Son olarak citroen c4 anahtarsız çalıştırma

Her telefon açtığınızda yapmayın diye kendimi paralıyorum anahtarsız çalıştırma dediğiniz sistem arabayı düz kontak yapıp direksiyon kilidini devreden çıkartıyor arabaya kimlik değiştirmenin hiç bir mantığı yok neden mi /

  • İmmobilizer iptal ediliyor ( çip kontağa yapıştırılıyor ) otomatikman devren çıkıyor
  • Start stop devreye girmesi için kontağın aradan çıkması gerekiyor bu duruma direksiyon kilit sistemi araba hayatta kaldıkça iptal olarak ve direksiyon sağa – sola rahatlıkla dönecek
  • Hırsızlık kolaylaşacak bunun sebebi yukarıda saydığım en önemli iki faktörün etkisiz hale getirilmiş olması art niyetli kişilerin işlerini oldukça kolaylaştıracaktır. 

Umuyorum gözlerimi patlattığım ve parmaklarımı yorduğum bu makalem sizleri bilgilendir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir