Menü Kapat

Seat İbiza Anahtar

seat ibiza anahtar

Seat İbiza yedek anahtar kopyalama veya Seat İbiza yedek anahtar yedekleme basit gibi görünebilir ama bir o kadar da önemli bir işlemdir. Neden önemli? Aracın yedek anahtarı yoksa ve aracınız çalınırsa sigortadan para alamazsınız. Uzman kişilere anahtar yedekleme yaptırmazsanız aynı sorunla karşılaşabilirsiniz. Hatta sahteci durumuna düşebilirsiniz ve büyük meblağlar ödemek zorunda kalırsınız. Yaklaşık 10 dakikada çözülebilecek bir sorun için size yerinde destek veriyoruz. Peki ne gibi işlemler yapıyoruz? Seat İbiza anahtar sistemi nasıldır? Seat İbiza anahtar yedekleme nasıl yapılır? Şimdi bir olay üzerinden size konuyu daha detaylı açıklayayım.

Seat İbiza Yedek Anahtar Kopyalama

Seat İbiza sahibi bir arkadaşımıza aracının yedek anahtarı verilmemiş. Birçok kişi ile görüşmüş ve ona yanlış bilgi vermişler, yanlış yönlendirmişler. Aracında çok sorun yaşamış. Son olarak beni buldu ve defalarca arayarak birçok soru sordu. O sorulara cevap verip, sizlerin de bilgilenmesini sağlayacağım. Seat İbiza yedek anahtar kopyalama veya Seat İbiza anahtar yedekleme nasıl yapılır?

Bunun için şu işlemleri yapıyoruz;

seat ibiza orjinal anahtar
seat ibiza orjinal anahtar kopyalama

Şimdi anahtarı takarak, kontağı açıyoruz. Bilgisayar üzerinde arkadaşımıza verilmeyen anahtarın hangisi olduğunu göreceğiz. Bunu gördükten sonra o anahtarı iptal edeceğiz ve yerine Seat İbiza anahtar yedekleme yapacağız.

Bilgisayar üzerinden “Anahtar Bilgilerini Göster” seçeneğine basarak, kayıtlı anahtar bilgilerini öğreniyoruz. Burada ilk olarak orijinal kumandasının ID’si, ikinci olarak da yedek anahtarın ID’si görünür. İkinci anahtarın ID’si arkadaşımıza verilmeyen veya kaybolan anahtardır. Burada hafızada iki tane anahtar kayıtlı olduğu görülecektir. Bunun için kaybolan anahtar yerine uzaktan kumanda yedekleme yapacağız.

Yedek anahtarı kopyalama cihazına takıyoruz. Yedekleyeceğimiz anahtarın ID’sinin farklı olduğu görülecektir. Aracın hafızasında kayıtlı ikinci anahtar gidecek, yerine yeni yedek anahtarın ID’si gelecek. Yeni anahtara aracın şase ve kilometre bilgilerini tanımlıyoruz. Daha sonra ikinci anahtarı kontağa takıyoruz. Bilgisayar ekranda sistem kaç tane anahtarın tanımlı olacağını soracaktır. İki anahtar tanımlı olacak.

İşlemleri yaparken kopyalama cihazındaki yeni anahtarın ID’si, aracın hafızasında görünecektir. Yedek anahtarı kontağa takarak, açtığınızda eski yedek anahtarın ID’sinin yerinde yeni yedek anahtar ID’si belirir. Sistemde yeni bilgiler güncellendiğinde yedek anahtarın ID’si de görünür.

Seat ibiza anahtar kopyalama ve eski anahtarı hafızadan silme videosudur.

Artık kasko ve sigortada sorun yaşamazsınız. Çünkü kaybolan veya araçla birlikte verilmeyen yedek anahtarın yerine yeni bir yedek anahtar tanımlamış olduk. Yani kopyalama cihazındaki yedek anahtar ID’si artık aracın hafızasına kaydedilmiştir. Yedek anahtar ile orijinal anahtar arasında da görünüm olarak hiçbir fark yoktur.

Bu araba, 2016 model Seat İbiza… Seat, Skoda, Audi, Volkswagen modellerinin tamamında bu işlemler geçerli. Yani model fark etmiyor.

Seat İbiza Yedek Anahtar Olmazsa Ne Olur?

Her anahtarın bir kimliği vardır. Bu kimliğe “ID” adı verilir. Anahtarın ID numaraları o araca özeldir; başka hiçbir anahtarda bulunmaz. Yani ID arabanın kimlik yapısıdır ve anahtar kopyalama veya anahtar yedekleme sırasında karıştırılırsa sorun yaşarsınız. Anahtar yedekleme işlemlerimiz ile kasko ve sigortada hiçbir sorun yaşamazsınız. Çünkü arabanın hafızasındaki kaybolan anahtarı silip, yerine bunu eklediğimiz zaman iki tane anahtar kayıtlı kalacak. İki anahtar kayıtlı kalınca araba çalınsa bile hiçbir sorun yaşanmaz. Polis tutanakları için veya sigortaya yedek anahtarı verince problem olmaz.

Sigorta şirketinin parayı ödememesi için aracın yedek anahtarsız kasko yapılmış olması ve yedek anahtarı olmadığı halde çalınmış olması gerekiyor. Zaten aracın hafızasında bütün anahtarlar ve kumandalar kayıtlı olduğu için burada herhangi bir şekilde sorun olmaz. Yani Seat İbiza yedek anahtar olmazsa ve aracınız çalınırsa kaskodan para alamazsınız. Çünkü anahtar çalınırsa kasko firması sizden yedek anahtarı ister. Siz anahtarı ibraz edemezseniz kasko size yedek olmadığı için ödeme yapmaz. Bazı arkadaşlar yedek olmadığı zaman orijinal anahtara benzer yedek anahtar buluyorlar, kasko şirketine bunu yedek anahtar diye veriyorlar. Diyorlar ki, “bu benim çalınan arabamın yedek anahtarı”…

Yedek anahtar diye sigorta şirketine verdikleri anahtar aracın hafızasında kayıtlı olmadığı için bu anahtarı kasko şirketi kabul ediyor; ama araba bulunursa –ki genelde bulunuyor- yedek anahtar bu arabaya ait değilse sigorta şirketi tüm masraflar da dahil olmak üzere bedelini araç sahibinden alıyor. Yani her şeyin kayıt altında olduğunu unutmayın! Küçük yalan dolanlarla günü kurtarabilirsiniz ama daha sonra başınıza büyük iş açarsınız!

Bu sebeple satın aldığınız arabanın mutlaka yedek anahtarını isteyin! Yoksa bu yaptığımız işlem çok basittir ve çok da pahalı değildir. Hemen kaybolan anahtarı aracın hafızasından sildirip yerine yenisini tanımlayabiliriz. Bu işlemlerin tamamı 5 ila 10 dakika sürecektir. Burada anlattığım ve çekimini yaptığım videoki bilgiler Seat Toledo Yedek Anahtar ve Seat Leon Anahtar için geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir