Menü Kapat

immobilizer anahtar

 

İmmobilizer anahtar sistemi 1996 yılında kullanılmaya başlandı. Aslında immobilizer sadece bir elektronik kilit yazılımıdır bu kilit yazılımının açılmasını sağlayan manyetik oto anahtarı içerisine gizlendiğinde ortaya immobilizer anahtar diye bir tabir doğdu. Benim bildiğim önce Mercedes arkasından Bmw daha sonra bütün arabalara yani örnekleyecek olursak Renault, Citroen, Peugeot, Honda, Mitsubishi, Volkswagen, Seat, Skoda, Audi, Porsche, Land Rover, Range Rover başta olmak üzere tahmin edeceğiniz arabaların tamamında bu sistem mümkündür. Aslında bu bir ” hırsızlık önleme ” programıdır neden diye soracak olursanız geçmiş yıllarda döz kontak dediğimi kabloları birleştirmeyle veya kontağın herhangi bir cisimle çevirilmesiyle araçlar rahat bir şekilde çalışıyor dolayısıyla bir çalınma ortamı doğuyordu.

Artık bu sayede araçların çalınmıyor kullanıcılar gönül rahatlığıyla araçlarını istedikleri yere park ediyor hatta günlerce olduğu yerde bırakabiliyordu. Bu yazımın ne kadar önemli ve derin bilgiler içerdiğini birazdan söyleyeceklerimle idrak edeceksiniz. Sene 2018 ve artık araçlar keyless dediğimiz rahat kullanım adı altında ” anahtarsız giriş “ yani bir bayanın çantasında bulunan oto anahtarı yerinden çıkartılmadan kapıya dokunduğunuzda açılıp direk start düğmesine basarak çalıştırma sistemiyle üretilen araçlar kontaksız bir şekilde satılmaktadır.

Zaten yukarıda bahsettiğim immobilizer sistemine güvendiklerinden dolayı araçlara alarm sistemini gereksiz gören üreticiler kontağıda devreden çıkarttılar bakalım önümüzdeki yıllarda gelişen teknoloji ve bluetooth kodlama sistemiyle araçlar profesyonel hirsizlar tarafından kaç insan mağdur edilecek. Her zaman kontak sistemi yani mekanik sistem çok önemli bir hırsızlık önlemidir ki orta yaştaki insanlar bilir eskiden araçlara baston kilit takılırdı bu kilit fren ile direksiyonu sabitler aracı kesinlikle yürütemezdiniz. Baston kilit üretimi durduruldu neden çünka araçlar çalınmıyor hatta kapıları açık kalsa dahi yürütülemiyordu fakat bu makalemi okuyanlarda görecektir ultra lüx araçları 100 liralık baston kilitle koruma yöntemine mutlaka geçilecektir.

İkinci el araç satışlarında noter tarafından verilen karşılıklı evraklarda kişilerin adres ve telefon bilgileri dahil olmak üzere bütün bilgileri paylaşılmaktadır. Bir gün kalktığınızda arabanın yerinde yellerin estiğini görebilirsiniz yapmanız gereken onlarca emekle kazandığınız paraların karşılığı olan arabaların ahlaksiz insanlar tarafından çalınmamasını istiyorsanız önce arabanın yedek anahtar bilgisini bilgisayar bağlatarak kontrol ettiriniz fazladan hafızada kayıtlı bulunan oto anahtarı silinmeli yeniden yükletilmelidir.

Eğer istanbul`da hikamet ediyorsanız Sarıyer oto anahtarcisi yazımızıda incelemenizi öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir