Menü Kapat

Araba Anahtarı Suya Düştü

suya düşen araba anahtarı

Yaz aylarının gelmesiyle beraber deniz ve havuz olayları bir hayli arttı. Bırakın tesadüf bize ulaşanları kendi müşterilerimiz dahi ” Murat abi yazlıktayım veya tatildeyim gelince uğrayacağım Araba Anahtarı ile Denize Girdim ” deyip haber ediyor ne yapması gerektiğini soruyor. Şimdi sırasıyla ne yapılması gerektiğini anlatacağım.

Oto Anahtarı Tuzlu Suya Düştü

Anlık bir şekilde denize atlayıp çıkarsanız kurtarma ihtimaliniz çok yüksek fakat uzun süre farkına varmazsanız tuzlu su elektronik devreyi 1 saat içinde çürütüyor. Araba anahtarı ile denize denize gerildi çıktınız kuruttunuz bastınız uzaktan kumanda çalışmadı lakin araba çalıştı sonra kurutup pilini değiştirdiniz kumanda kendine geldi fakat unutmayın ya ilerde sizi yolda bırakacak yada 1 haftada bir pil bitirecek peki kurtarmak için ne yapmalıyım ?

 • İçinden pili çıkartıp hava tabancası ile kurutup gölgede bekletip kurutun.
 • Arabaların modeline biliyorsunuz immobilizer anahtar yapısı ve uzaktan kumanda sistemi değişiklik gösteriyor bazılarının içi açılıyor bazıları açılmıyor eğer açılabilen modelse ki bunu bilmiyor olabilirsiniz modelini bize söylerseniz sizi yönlendiririz. Açılan modellerde elektronik devrenin benzin ile temizleyip pilinin değiştirilmesi gerekiyor.

Araba Anahtarı ile Havuza Girdim

Havuz suyu deniz kadar malzemeyi öldürmüyor en azından çabuk fark edilip içinden pili çıkartıldığında çürüme duruyor burada hayati önemi pil üstleniyor devreden akım kesildiğinde Oto Anahtarı size bir kaç saat veya bir kaç gün müdahale şansı veriyor aksi halde sindire sindire bozuluyor ama mutlaka söylemem gereken bir şey var bazı arabaların çip sistemi uzaktan kumandadan bağımsızdır o hangi sebeple olursa olsun denize düşen, havuza girilen veya çamaşır makinesinde yıkanan uzaktan kumanda arabayı çalıştıracak sadece kumanda kısmı bozulacaktır. Özellikle Fransız arabalarında çip sistemi yazılım olarak elektronik devrede bulunduğundan kesinlikle sıvı temasını sevmez anında tepki verip bozulur.

kontak Anahtarı Makinede Yıkanırsa

Deterjan ve kimyasal katkıların fazla olmasının vermiş olduğu zarar bir tarafa birde elbisenin kuruma süresi düşünüldüğünde tekrar giyilene kadar nem ve oksitlenme elektronik devre işlemcilerinin ayaklarının kopmasına neden oluyor. Neresi bozulursa bozulsun önemli değil fakat o işlemcilerin ayakları koptuğunda bizimde elimiz kolumuz bağlanıyor müdahale edemiyoruz. Zaman zaman müşterilerimizden resim istiyor ona göre karar veriyoruz toplamda 2 tane işlemci var içinde arabayı çalıştıran işlemci bozulmaz ise diğerinin bozulması çok önemli değil araba gelmese bile tamir olur Güney Afrika`dan bile yollayıp onarım yaptırdılar. Kendi başınıza yapacağınız işlem yukarıda anlattığım gibi olup tekrar edecek olursak;

 1. Selülozik tiner veya benzin ile parça sert fırça ile silinecek sonrasında uzaktan kumanda pili bitmiş olduğundan değişmeli ve arabaya denenmelidir.
 2. Çalışmıyor diye düşünmeyin mutlaka bu söylediklerimi yaptıktan sonra örnek veriyorum Renault Anahtarı çalışır ama arabaya hükmetmez kodlanması gerekebilir siz aksini düşünüp bozuldu deyip çöpe atarsınız sakın böyle yapmayın gerekli destekleri almadan karar vermeyin.

Araba Anahtarı Nasıl Açılır ?

Bütün araba anahtarları farklı şekillerde açılır ama genelde Citroen, Peugeot, Dacia ve Renault modelleri geçmedir arkadan kastırarak açılır bazıları hiç açılmaz Mercedes, Bmw ve Porsche gibi ama söylediklerim sizler için geçerli bir Oto Anahtarcısı profesyonel ise tüm gerekli müdahale yapacak bilgi, tecrube ve ekipmanlara sahiptir bu işlemin maddi tarafı olmayıp bizlerden hiç bir ücret ödemeden bilgi ve destek alabilirsiniz sizden ricam sadece iletişim bilgilerini doldurup sorunu tüm detaylarıyla anlatmanız olacaktır.

Araba Anahtarı Pili Nerede Değiştirilir ?

Düşünüyorum sizin değiştiremeyeceğiniz araba anahtarı pili var mı var evet onları sıralasam iyi olur.

 1. Land Rover Freelander 2 uzaktan kumanda pili değişimi usta bir kişi tarafından yapılmalı çünkü içi açılmıyor ve pili lehimli açarsanız bozarsanız.
 2. Eski kasa Bmw modellerinin hemen hemen hepsi elektronik devre üzerine kaynaklı ve kumanda kasası sıcak baskı o yüzden bu markanın pil değişimi ile tamiri yine uzmanı tarafından gerçekleşmelidir. Eğer Bmw F Serisi Uzaktan kumanda pili değişimi ihtiyacı doğduysa küçük bir müdahale ile kendiniz değiştirirsiniz ama tamir imkansız yine onun için bizden fikir almalısınız.
 3. Yeni Ford Transit sustalı yani katlanabilir ve eski Ford Transit Mavi Kafa Anahtar pilini ve dış kasasını siz değiştiremezsiniz onunda dışı pres olup içi üzezerine sabitlenmiştir.

Yukarıdaki modeller hariç hepsinin içi açılır tamir edilebilir onlarca model var atladığım olmuş olabilir fakat genel olarak sizlere ileteceğim önemli hususlar bunlardır.

Araç Kumanda Pili Çabuk Bitiyor

Araç uzaktan kumanda pilinin çabuk bitmesinin en önemli sebebi

 • Araç uzaktan kumanda pilinin çabuk bitmesinin en büyük sebebi daha önce sıvı temasına maruz kalması.
 • Yüksekten atılma veya düşmelerden kaynaklı deformasyon
 • Dozlu ve yağlı meslek gruplarındaki ortamın vermiş olduğu kirlilik, nem ve rutubet

Başlıca sebepleri bunlardır gerekli temizlik arada bir yapılırsa tıpkı bir silah yağlama gibi düşünün sizi hiç bir zaman çaresiz bırakmaz. Bana sorarsanız arada bir uzaktan kumandasını temizletin ve sonrasında kapı kilitlerini yağlayın bunlar bütçesiz can suyu bilgilerdir.

Araba Anahtarı Islanırsa

Üzerine çay, kahve veya meyve suyu tarzında bir içecek dökülüp araba anahtarı ıslanırsa hemen üzerini kurulayın ve ters çevirin hemen kurulayın hepimizin cep telefonlarının ekranının üzerine bir şeyler dökülüyor aynı hassasiyeti gösterdiğinizde sorun olmayacaktır. Daha güzel ve somut bir örnek vereyim bilgisayar klavyesinin üzerine su veya başka bir sıvı döküldüğünde ne kadar temizlersek temizleyelim bir kaç gün sonra çalışmayan tuşları olacaktır işte Araba Anahtarı`aynı mantıkla düşünürsek arabayı çalıştıracak kapılara kumanda etmeyecektir veya tam tersi çalıştırmayacak ancak kapılara hükmedecektir. En pratik yolu tinerle temizlemektir.

91 Comments

  • oto anahtar

   Mustafa bey çok geçmiş olsun Toyota Corolla Anahtar bizlere getirilir veya gönderilirse büyük ihtimalle kurtarırız eğer tuzlu su devreleri çürüttü ise yenisini yapabiliriz en yeni model Toyota Corolla sustalı Anahtar hazırlarız onu kullanırsınız.

 1. Fırat Kalaycı

  İyigünler bende citroen c4 2006 model var yeni aldın aldığım kişi anahtarları yanlışlıkla çamaşır makinasına atmış araba çalışıyor ama uzaktan kumandası çalışmıyor neyapmalıyım

 2. Onur

  Benim aracimin anahtari ni çamasir makinasina attildi yarm saat snra fakedip çikardik kuruttuk yalnz şuan çalişmiyor arac citroen nemo 2011 model

 3. irfan gökmen

  2006 model megane 2 aracımın anahtarını pantolonumun cebinde unutmuşum ve çamaşır makinasına attım…kısa sürede farkedip 10 dakika dan aha az sürede anahtarı aldım hemen pilini çıkartıp saç kurutma makineri ile kuruttum ama kapı açma fonksiyonu çalışmıyor pilini çalışan diğer kumandanın piliyle değiştirip denedim ama yine çalışmıyor kurtarma ümidi var mı? teşekkürler

  • oto anahtar

   İrfan bey Renault Megane 2 kart tamiri garantili şekilde tarafımızda yapılır ve ürün 1 sene garantiye kavuşur. Kargo ile göndermeniz yeterli olup arabaya ihtiyaç duymuyoruz.

   • irfan gökmen

    sokaga çıkma yasagına denk gelmişti ben de buradaki yorumlara baktım hiçbir yere gidemezdim çaresizlikten anahtarı açmadan içine tiner enjekte ettim salladım boşalttım sonra bir kere aha aynı şeyi yaptım boşalttım ve bekledim ertesi gün önce kapı açma fonksiyonu çalışmaya başladı kısa süre sonra bütün fonksiyonları kusursuz çalışıyor..ilginize teşekkür ederim

 4. irfan gökmen

  yorumun devamı….az önce bir soru yazdım bir eksikliği düzeltmem gerekiyor sadece kapı açma fonksiyonu çalışmıyor yazmışım düzeltiyorum anahtarın hiçbir fonksiyonu çalışmıyor..

 5. Mert

  Hocam merhaba,
  Öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkürler. Ankara’da olduğum için size getirme şansım yok ama dün 2009 clio HB aracımın anahtarı çamaşır makinasında yıkandı. Sbah denediğimde kapıları otomatik açmadı ve arabayı çalıştırmadı. Şimdi ben anahtarı söküp temizlesem ve pilini değiştirsem düzelir mi acaba?

 6. Volkan aygul

  Fiat egea anahtarim makinada az bir süre yıkandı kurutma yaptım ama şimdi kitleme çalışmıyor açma ve bagaj açma çalışıyor ne yapmam gerekli

 7. Ömer

  Opel Astra 2020 anahtari pantolonun cebinde çamaşır makinesinde yıkadım. Kapılar açılıyor fakat hırsızlığı önleme sistemi nedeniyle araba çalışmıyor ne yapmalıyım

 8. Ömer

  2020 opel astra anahtar çamaşır makinesine atıldı. Kapı kilitleri ile alakalı problem yok ancak kontak hırsızlık önleme sistemi nedeniyle çalışmıyor. Ne yapmalıyım

 9. Tuncer Oruç

  Merhabalar Alfa156 aracımın anahtarı çamaşır makinesinde malesef 2 saate yakın suya maruz kaldı. çıkarttım saç kurutma makinesi ile kurttum araba çalışıyor fakat uzaktan kumanda görev yapmıyor. Kart üzerinde bayağı bi oksitlenme var. Anahtarın içi açılıyormu bunu merak ediyorum. Birde tinerle temizledik den sonra pili değişmelimiyim.

 10. Semih özkara

  Merhaba mercedes Gla model aracımın anahtarıyla beraber denize girdim ama 5 dk içinde farkedip çıkardım. Kuruladım ama arabayı açmadı içindeki manuel anahtarla arabayı çalıştırmayı başardık. Şimdi pirince koyduk bekletiyoruz. Nasıl düzeltebilrz yardımcı olursanız cok seviniriz teşekkürler

 11. Semih

  Merhaba mercedes gla model arabamın anahtarı cebimdeyken denize girdim ama 2 3 dakka sonra fark ettim hemen kuruladım şimdide pirnce koydum bekliyo arabanın kapısını açmıyo manuel içinden çıkan anahtarla araba çalışıyo ilgilenirseniz sevinirm teşekkürler

 12. Sinan

  2011 Focus aracım var anahtar çamaşır makinesinde yıkandı farkettikten sonra anahtarın pilini çıkarttım kuruttum taktım ancak açma ve kapama tuşuna bastığımda sadece bagaj açılıyor sorun ne olabilir

 13. Şirvan alto

  Merhaba 2011 model ford focus otomatik benzinli anahtarım cebimde iken denize girdim 15 20 dk sonra farkettim. Şuan hiç tepki yok. Acilanlardan benim ki.. Açtım içi su dolmuş boşaltım ters çevirip kurutmaya bıraktım olmadı. Eve geldim kurutma makînasi ile denedim gene olmadı. Napabilirim??

 14. Hasan Tarık

  BMW f30 anahtarının üzerine az bir miktarda ice tea döküldü aradan 30 dakika geçti kapıları açtı ancak araba anahtar algılanmadı dedi ama çalıştı araba bir sorun olurmu ilerleyen zamanlarda

 15. Ayşe Yanık

  Merhaba Wosvagen passat arabamiz bar anahtarı çipli makinede yıkandı kuruttuk pirince koyduk ama baska ne islem yapmamiz gerekiyor kapilari acmiyor

 16. Mehmet KURTAR

  Merhabalar, 2005 Model Skoda Octavia anahtarı ile 8-10 dk arası denize girdim anahtarım kapıyı manuel açıyor aracı çalıştırıyor ancak uzaktan kumanda işlevleri çalışmıyor, nasıl yardımcı olabilirsiniz.

 17. Murat

  Merhaba, Audi A4 B7 aracımın anahtarı ile denize girdim yaklaşık 6-7 dakika sonra fark ederek sudan çıktım ve kumandanın pilini çıkardım. Ancak içini açmak için gerekli olan tornavida yanımda olmadığından açıp temizleyemedim. Hala kurtulma şansı var mı?

 18. Uğur

  Skoda Fabia anahtarı çamaşır makinesi nde yıkandı baya farkedince çıkardım pil yerini sökebildim ama geri kalan yeri sökemedim. Güneşe koydum. Bozulmuş müdür? Ya da çalışsa bile yolda bırakır mı?

 19. Rıdvan

  merhabalar opel corsa 2020 anahtarlığı camasir makinesine atmışlar. otomatik çalışmıyor yardimci olabilir misiniz

 20. Semih Yıldıran

  Anahtar makinede yıkandı arabayı çalıştırıyor ama kapıları açıp kapatmıyor. Tamiri mümkün mü? 2012 Citroen nemo

  • oto anahtar

   Semih bey Citroen Nemo Anahtar garantili şekilde tamir edilebilir. Ürünü bize gönderir veya getirirseniz yardımcı oluruz. Bizim elimizin dokunduğu Oto Anahtar bir şekilde çalışır içiniz rahat olsun.

 21. Mesut

  İyi günler, hafta sonu memlekete geldim yarın sabah erken dönmem gerek. Araba kumandası pantolon cebinde yıkanmış.
  Pantolon kuruduktan sonra fark ettik.
  Düğmeye basınca ışığı yanıyordu ama arabayı açmadı. İçini açıp paslanan yerleri temizledim. Yine aynı. Pilini yakın zamanda değiştirmiştim. Otopark kapısının pilini taktım yine aynı. Araba kapısını anahtarla açıyorum fakat marş basmıyor kapıları kumandayla açmadığım için.
  Arabayı nasıl çalıştırabilirim. Bilgi verebilir misiniz?

 22. Ömer faruk

  Mrblr anahtarım çamaşır makinasında yıkandı yanlışlıkla pilini ckardımmm kaloriferin üstüne koydum arabada hiç denemedim çalışıp çalışmadığını bilmiyorum napmam gerekiyor bundan sonrası için aracım 2011 model linea tjet yedek anahatırıda yok afyondayım

 23. Engin

  Merhabalar. BMW f20 anahtarını montumun cebinde unutup çamaşır makinasına attık. Mont yıkandıktan sonra farkettik cebinde olduğunu. Görür görmez pili çıkartıp pirinç dolu bir kabın içine koydum. Bir kaç saat oldu henüz denemedim çalışıp çalışmadığını. Bu aşamada prinç dolu kap işi yeterli olurmu sizce?

  • oto anahtar

   Engin bey Bmw F20 1 Kasa Anahtar garantili şekilde tamir edilebilir içinden derhal pili alın. Pil temasını kestikten sonra oda sıcaklığında bekletin ve bize getirin içinin açılıp müdahale edilmesi gerekmektedir.

 24. Burak

  İyi akşamlar laguna marka aracımın anahtarı kartı makinada yıkandı saç kurutma makinasıyla kuruttum pirincin içine koydum çalışır mı acaba henüz çalışıp çalışmadığına bakmadım pirince koydugum için

 25. Burak

  İyi akşamlar laguna marka aracımın anahtarı kartı makinada yıkandı saç kurutma makinasıyla kuruttum pirincin içine koydum çalışır mı acaba henüz çalışıp çalışmadığına bakmadım pirince koydugum için kartı arabaya çalıştığını denemek için taktıgımda arabanın beyni yanarmı böyle bir sorun olurmu

  • oto anahtar

   Burak bey Renault laguna Kartlı anahtar o şekilde çalışmaz. İçinin açılarak elektronik devresinin tiner ile komple güzel bir şekilde temizlenip ondan sonra kurutma evresine geçilmesi lazım. Renault Clio 4 kartlı anahtar veya Renault Megane 3 kartlı anahtar içinde söylediklerimiz geçerlidir.

 26. Deniz

  İyi günler ford fuision 2006 model arabamın anahtarını 10 saat önce çamaşır makinesine attım şimdi farkettim uzaktan kapılar açılmıyor aynı zamanda kontak anahtarı ne yapmam gerekiyor lütfen yardım eder misiniz

  • oto anahtar

   Deniz bey Ford Fusion anahtar için yapabileceğimiz yeniden bir uzaktan kumanda programlamak olacaktır. O kadar saat çamaşır makinesinde yıkanan Ford Anahtar maalesef randıman vermiyor.

 27. Doğukan

  Aracım 2006 moldek peugeot 407 anahtarı suya düştü çıkardıktan sonra kapıyı açtı ama ertesi gün açmıyor anahtarı yapabilirmiyiz

 28. Ertugrul

  Benim başıma benzer olay geldi. Çamaşır makinesinde peugeot 301 marka aracımin anahtarı yıkandı.Anahtarsanki hiç yikanmamis gibi çalışmaya devam etti.

 29. Selin

  Merhaba,

  2016 model Kia Rio aracın anahtarını su dolu bir kaba düşürdüm, hemen alıp kuruladım, yapmamı önereceğiniz başka bir şey var mı ?

  Teşekkürler, iyi çalışmalar.

 30. Mehmet

  Mazda 3 anahtari makinede yikandi. İçini açıp pilini cikartim. İçinde ıslaklık göremedim. Havalanmasi için gölgede bekletiyorum. Çip bölümünü açamadım. Bu şekilde ne kadar bekletmeliyim. Tiner pas sökücü vs müdahale etmem gerekir mi ? Çalışıp çalışmadığını henüz denemedim..

   • oto anahtar

    Acil bir şekilde ürünün içini açıp tiner ile temizlemelisiniz. Peugeot 208 anahtar açılıp temizlendiği zaman çalışacaktır. Ancak sıvı temasının süresi geçmemesi gerekiyor. Çürür ise maalesef yenisinin yapılması gerekebilir. Çözüm sağlayamaz ve randıman alamazsanız bana ulaşınız.

  • oto anahtar

   Araç büyük ihtimalle ıslandığı için elektronik devreleri su aldı. O nedenle aracın kurumasını bekleyin veya motor içindeki uzanabildiğiniz soketleri söküp kurutmayı deneyin.

  • oto anahtar

   Cem bey Renault Laguna 2 kartlı anahtar eğer 2 düğmeli ise tamir edebiliriz lakin 3 düğmeli ise maalesef işlem yapılmıyor. Kart yuvası tamiri bizim uzmanlık alanımız değil.

 31. Mehmet Melih Uluerler

  Merhaba renault megan 2018 model joy paket aracımın anahtarı dün akşam suya düştü fazla klorlınolmayan çeşme suyuydu dün eve dönerken aracı çalıştırıp kullanabildim fakat bugün sabah denediğimde aracı çalıştıramadım sebebi anahtar olabilir mi?

 32. Naci

  Selamlar
  2012 Fiat doblo çip li olan yedek anahtarı 2 ay önce kaybetmiştim, bugün buldum ama arabayı çalıştırmıyor. Anahtarı bulduğum yerde su almış ihtimali yüksek.
  Tamir olurmu
  Teşekkürler

  • oto anahtar

   Naci bey hayırlı günler diliyorum. 2012 Fiat Doblo Anahtar garantili şekilde tamir olur ürünü bana ulaştırmanız yeterlidir. Firmamızda bulunun Oto Anahtar cihazları sayesinde garantili onarım yapıyoruz.

 33. Arif çırak

  Toyota corolla 1,6 2004 mod. Anahtar şortla ıslandı. İçini sildim kuruladım, aracı çalıştırıyor fakat uzaktan Kuman’da çalışmayıp kapıları açıp kapamıyor. Yedeğini bir gün sonra denedim oda uzaktan açmıyor. Sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler

 34. ALI DEMİREL

  Opel astra J 2013 aracımın anahtarı makinede yıkanmış kapılar açılıyor kilitleniyor ancak ımmobilizer hırsızlık uyarısı çıkıyor ve kontak basmıyor
  Kurtara bilirmiyiz anahtarı çözümü nedir?

 35. Rumeysa

  Leon 2007 model aracımın anahtarı makina da yıkandı iki saat çalışmıyor kurutmaya çalıştım pirince koydum fayda etmedi ne yapabilirim

 36. Ramamzan BAYRAKDAR

  Mrb. 2003 model fiat doblo aracın anahtarı makinede yıkandı. Çıkar çıkmaz hemen açıp saç kurtma makinesiyle kuruttum. Çalışmaya başladı. Sonra pili çok hızlı bitiriyor. Aracı çalıştırıyor pil yeniyken kumanda kapıları açıp kapadıyor. Ne yapmam lazım.

 37. Gunay B.

  Merhaba!. 2016 fc5 elegance civic aracimin yedek anahtari onceki sahibinde saniyorum sivi temasina maruz kalmis, ikidir pilini degistiriyorum ikinci degisiminde farkettik islandigini, anahtarci temizledi baya ugrasti yeni pil takti ayni gun calisti, ama iki gun sonra yine bitti. Yapilabilecek birsey var mi?

 38. Hasan Kaya

  2018 Toyota Corolla advec kumanda çamaşır makinasında yıkandı.actim kurutdum.yeni pil takdim.kapi açılmadı gi için anahtarla aciliyor.start stop bazen algılama oluyor . çoğu zaman algılama olmuyor.calistiktan sonra anahtarı algılamadi uyarısı veriyor.kumanda eskisi gibi olurmu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir